+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Virüs nedir? nasıl bulaşır? nasıl temizlenir? virüslerden korunma?

 BİLGİSAYAR VE MSN DÜNYASI Katagorisinde ve  Bilgisayar Güvenliği. Forumunda Bulunan  Virüs nedir? nasıl bulaşır? nasıl temizlenir? virüslerden korunma? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Süper Üye r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  Manisa
  Mesajlar
  492
  Blog Yazıları
  38
  Tecrübe Puanı
  73636590

  Tanımlı Virüs nedir? nasıl bulaşır? nasıl temizlenir? virüslerden korunma?

  Bilgisayar virüsleri, çalıştığında bilgisayarınıza değişik şekillerde zarar verebilen bilgisayar programlarıdır. Eğer bu programlar ya da virüs kodları, herhangi bir şekilde çalıştırılırsa, programlanma şekline göre bilgisayarınıza zarar vermeye başlar. Ayrıca, tüm virüs kodları (bilinen adıyla virüsler), bir sistemde aktif hale geçirildikten sonra, çoğalma özelliğine sahiptir.

  Bilgisayar virüslerinin popüler bulaşma yollarından birisi, virüs kapmış bilgisayar programlarıdır. Bu durumda, virüs kodu bir bilgisayar progr****** virüsü yazan (ya da yayan) kişi tarafından eklenir. Böylece, virüslü bu programları çalıştıran kullanıcıların bilgisayarları "potansiyel olarak" virüs kapabilirler.

  Özellikle internet üzerinde dosya arşivlerinin ne kadar sık kullanıldığını düşünürsek, tehlikenin boyutlerını daha da iyi anlayabiliriz. Virüslenmiş program çalıştırıldığında, bilgisayar virüs kodu da, genellikle, bilgisayarınızın hafızasına yerleşir ve potansiyel olarak zararlarına başlar.

  Bazı virüsler, sabit diskinizin ya da disketlerinizin "boot sector" denilen ve bilgisayar her açıldığında ilk bakılan yer olan kısmına yerleşir. Bu durumda, bilgisayarınız her açıldığında "virüslenmiş" olarak açılır. Benzer şekilde, kendini önemli sistem dosyalara (MSDOS ve Windows için COMMAND.COM gibi) kopyalayan virüsler de vardır. Genellikle her virüsün Cansu, Stoned, Michaelangelo, Brain, Einstein gibi bir adı vardır.

  Virüs Çeşitleri

  Dosyalara bulaşan virüsler, genellikle, kullanıcının çalıştırdığı programlara bulaşır. Bazen, başka tür sistem dosyalarına da (.OVL, .DLL, .SYS gibi) bulaşabilirler.

  Programların virüslenmesi iki yolla olur; ya virüs kodu bilgisayarın hafızasına yerleşmiştir ve her program çalıştırılışında o programa bulaşır, ya da hafızaya yerleşmeden sadece "virüslü program her çalıştırılışında" etkisini gösterebilir. Ancak, virüslerin çoğu, kendini bilgisayarın hafızasına yükler.

  Diğer bir grup ise bilgisayarın ilk açıldığında kontrol ettiği özel sistem alanlarına (boot sector) ve özel sistem dosyalarına (command.com gibi) yerleşirler. Bazı virüsler, her iki şekilde de zarar verebilir.

  Bazı virüsler, virüs arama programları tarafından saptanmamak için bazı gizlenme teknikleri kullanırlar (stealth virüsleri). Bazı tür virüsler ise, çalıştırıldığında kendine benzer başka virüsler üretir (polymorphic virüsler).

  Virüslerin Zararları

  Bilgisayar virüsleri, Ekranınıza can sıkıcı mesajlar çıkararak çalışmanızı bölebilir/engelleyebilir. Bilgisayarınızın hafızasını ve/veya disk alanını kullanarak bu kaynaklara verimli olarak erişiminizi engelleyebilir. Kullandığınız dosyaların içeriklerini bozabilir/silebilir. Kullandığınız bilgisayar programlarını bozabilir, çalışmalarını yavaşlatabilir. Sabit diskinizin tamamını ya da önemli dosyaların olduğu kısımlarını silebilir.

  Virüsler, yalnızca PC’lere bulaşmaz; ancak en çok Dos ve Windows işletim sistemi ile çalışan PC’lere bulaştırlar. Macintosh virüsleri de bir hayli yaygındır. Unix işletim sistemi ile çalışan bilgisayarlarda, virüs bulaşma vakaları oldukça azdır.

  Yayılma Yolları

  Eskiden en popüler virüs bulaşma yolu, bir bilgisayardan diğerine "disket" ile dosya aktarımı idi. Günümüzde ise, bilgisayar ağlarının oldukça yoğun kullanılması, herkese açık (anonim) dosya arşivleri ve internet üzerindeki popüler etkileşimli ortamlar (IRC, ICQ, Web gibi) virüslü programların yayılması için oldukça uygun ortamlardır. Ayrıca, e-mail yoluyla gelen programların kontrolsüz çalıştırılması da bir başka potansiyel tehlike olarak karşımızdadır.

  Truva Atı (Trojan Horse)

  Truva atı da aslında virüs ile eşdeğer. Tek farkı, ilk anda aldığınız programın yararlı birşeyler yaptığını sanıyorsunuz ancak zararlı olduğunu daha sonra anlıyorsunuz. Sözgelimi, sadece bir virüs bulaştırmak için yazılmış oyun programları vardır.

  Düzyazı Dosyaları Güvende

  Bazı virüsler, doğrudan data dosyalarını bozabilirler. Birçok virüs, .DAT, .OVR, .DOC gibi çalıştırılabilir olmayan dosyaları hedef alıp bozabilmektedir. Ancak bilgisayar virüsleri de bir çeşit bilgisayar program olduğundan, virüsün yayılabilmesi için mutlaka virüs kodunun çalışması lazım. Bu yüzden, sözgelimi bir düzyazı içeren dosyanın (text) virüs taşıma ihtimali yok.

  Makro Virüsü

  Bazı programların, uygulama ile birlikte kullanılan "kendi yardımcı programlama dilleri" vardır. Sözgelimi, popüler bir kelime işlemci olan "MS Word", "Macro" adı verilen yardımcı paketlerle yazı yazma sırasında bazı işleri otomatik ve daha kolay yapmanızı sağlayabilir.

  Programların bu özelliğini kullanarak yazılan virüslere, "macro virüsleri" adı verilir. Bu virüsler, sadece hangi macro dili ile yazılmışlarsa o dosyaları bozabilirler. Bunun en popüler ve tehlikeli örneği "Microsoft Word" ve "Excel" macro virüsleri. Bunlar, ilgili uygulamanın macro dili ile yazılmış bir şekilde, bir word ya da excel kullanarak hazırladığınız dökümana yerleşir ve bu dökümana her girişinizde aktif hale geçer.

  Macro virüsleri, ilgili programların kullandığı bazı tanımlama dosyalarına da bulaşmaya (normal.dot gibi) çalışır. Böylece o programla oluşturulan her döküman virüslenmiş olur.

  Virüslerin Tespiti

  Eğer bilgisayarınıza virüs bulaşmışsa, bu durumda bilgisayarınızda olağan dışı bazı durumlar gözlemleyebilirsiniz. Bazı virüsler, isimleri ile ilgili bir mesajı ekranınıza getirebilir. Bazıları, makinanızın çalışmasını yavaşlatabilir ya da kullanılabilir hafızanızı azaltır. Bu son iki sebep, sırf virüs yüzünden olmasa da gene de şüphelenmekte fayda var.

  Bilgisayarınızın virüs kapıp kapmadığını saptayan "anti-virüs" programları da var. Bu programlar, bilgisayarınızın virüs kapabilecek her tarafını (hafıza, boot sector, çalıştırılabilir programlar, dökümanlar) tararlar. Bu programlar, kendi veritabanlarındaki virüslerin imzalarını (virüsün çalışmasını sağlayan bilgisayar programı parçası) bilgisayarınızda ararlar. Programlarınızı, virüs olabilecek zararlı kodlara karşı analiz edebilirler.

  Günümüzdeki popüler anti-virüs programlarının veri tabanlarında onbinlerce virüs imzası ve bunların varyantları vardır. Bu veri tabanları, yeni çıkan virüsleri de ekleyerek sık aralıklarla güncellenir.

  Bütün virüs programları 3 temel işleve sahiptir; virüs arama-bulma, temizleme ve bilgisayarınızı virüslerden korumak için bir koruyucu kalkan oluşturma (virus shielder).

  Virüs kalkanları, bilgisayarınız her açıldığında kendiliğinden devreye giren ve her yeni program çalıştırdığınızda, bilgisayarınıza kopyaladığınızda bunları kontrol eden ve tanımlayabildiği virüs bulursa sizi uyaran ve virüs temizleme modülünü harekete geçirebilen araçlardır.

  E-Postalar

  Sadece düz yazı içeren bir e-postayı okumakla sisteminize virüs bulaşmaz. Eğer aldığınız e-posta ile birlikte bir "attachment" (eklenmiş dosya) varsa (eklenmiş dosya, herhangi bir çalıştırılabilir (executible) dosya olabilir), mailinizi okuyup gelen dosyayı diskinize saklamakla "o dosya virüslü dahi olsa" yine virüs bulaşmaz. Tabii, eklenmiş dosyayı çalıştırırsanız ve o dosya da virüslü ise, sisteminize virüs bulaşabilir.

  Web Siteleri

  Web sayfalarını oluşturmada kullanılan HTML, sabit diske yazma/silme gibi işlemlerin yapılmasına izin vermez. Bunun yanında, web sayfalarında çok kullanılan Java ve JavaScript ile yazılmış web uygulamaları da diskinize kesinlikle hiçbirşey yazmaz, hiçbirşeyi silmez. Ancak, rastladığınız programları alıp, kontrolsüz çalıştırırsanız o zaman durum değişir.
  Vicdanın kıblendir by r0ck.dLL

 2. #2
  Baktabulkolik bariscoskun Baktabul'un Çılgını bariscoskun Baktabul'un Çılgını bariscoskun Baktabul'un Çılgını bariscoskun Baktabul'un Çılgını bariscoskun Baktabul'un Çılgını bariscoskun Baktabul'un Çılgını bariscoskun Baktabul'un Çılgını bariscoskun Baktabul'un Çılgını bariscoskun Baktabul'un Çılgını bariscoskun Baktabul'un Çılgını bariscoskun Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Mar 2007
  Mesajlar
  2.171
  Tecrübe Puanı
  2335010

  Tanımlı

  eline saglik guzel bilgi


  ''Tecrübe insanın başına gelen şey değildir; o insanın başına gelenle ne yaptığıdır.''
  Aldous Huxley

  ''Yanlış yapmayan insan yoktur. insanlık, yanlışını kabul ve düzeltmekle ölçülür.''
  Albert Einstein
+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Ödem Nedir, Nasıl Oluşur, Belirtileri, Korunma Yolları
  By Mr. NuteLLa in forum Sağlıklı Yaşam
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-14-2009, 01:04
 2. Cd - Dvd Rom Nasıl Temizlenir (Resimli Anlatım)
  By LAFAKOZ in forum Elektronik & Bilgisayar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-23-2009, 02:05
 3. Bilgisayarınızdaki vürüsler nasıl bulaşır silinir
  By furkan öz in forum Bilgisayar Güvenliği.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-23-2008, 20:20
 4. Bilgisayar Nasıl Temizlenir(Resimli Anlatım)
  By CaNDy'S in forum Komik Resimler
  Cevaplar: 16
  Son Mesaj: 09-10-2007, 08:51
 5. Bilgisayar Nasıl Temizlenir(Resimli Anlatım)
  By Safak in forum Komik Resimler
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 09-02-2007, 01:14

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375