Bilgisayarların kontrolünü ele geçiren virüslerin ardından şimde de webcam’leri (web kamerası) ele geçirerek casusluk yapan bir virüs ortaya çıktı. Microsoft’un güvenlik açıklarını kullanarak bulaşan Rbot-GR virüsü ele geçirdiği web kamerası aracılığıyla bilgisayar korsanlarına görüntü ve ses gönderiyor

CNet’in online güvenlik firması Sophos’un açıklamasına dayanarak verdiği habere göre internette yayılmaya başlayan Rbot-GR yerleştirdiği truva atı sayesinde hacker’ların makinedeki kredi kartı ve şifre gibi bilgilere erişmesini ve sistemi DOS saldırısı için kullanmasına izin veriyor.

Sophos yetkilileri endüstriyel casusluk amacıyla kullanılması mümkün olan yeni virüs sayesinde bilgisayar korsanının insanların yatak odalarına sızabileceğine de dikkat çekti..

KAMERANIN IŞIĞINA DİKKAT

Sophos’un baş teknoloji danışmanı Graham Cluley, yeni virüsün profesyonel virüs yazarlarının işi olup olmadığını bilmediklerini ifade ederek., "Tek bildiğimiz Rbot’un, tümü kullanıcıların kişisel bilgilerine uzaktan erişim sağlayan bir kaç yüz farklı vearsiyonu bulunduğu. Bu son versiyon ise daha da ileri giderek görüntü de topluyor" dedi.

Cluley bu virüsün sistemlerine bulaşıp bulaşmadığını anlayabilmeleri için kullanıcılara kameralarının ışıklı göstergelerine bakmalarını önerdi. Kamera kullanımda olduğu sırada bu ışık aktif hale geliyor. Kameralarında bu tür bir göstergesi olmayan kulllanıcılar ise kötü niyetli kişilere ’malzeme’ vermemek için kullanmadıkları zaman web kameralarını kapatabilir.

Cluley’e göre Rbot-GR, virüs yazarlarının ’eserlerine’ birbirinden değişik özellikler eklemeye başladığını gösteriyor.

Kaynak : Hurrıyet