Bilgisayar, gözlerde ağrı, yanma, batma, kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık gibi şikâyetlere yol açıyor. Peki kalıcı hastalıklara da neden olabilen bu sorunlardan korunmak için gözler nasıl korunmalı?

Yoğun iş temposunda çalışanların bilgisayar başında geçirdikleri süre günde 7-8 saati bulabiliyor. Sürekli bilgisayara bakarak çalışmak ise gözlerde olumsuz etkilere yol açabiliyor.

Dikkat edilmediğinde bilgisayarların göz sağlığına zarar verebildiğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Erman Emre, bu etkilerin kimi zaman da kalıcı hastalıklara neden olabileceğini söylüyor. Kullanımı hızla artan bilgisayarlar nedeniyle pek çok kişide göz yorgunluğu, gözlerde ağrı, yanma, batma, kuruluk, kaşıntı, kızarıklık, sulanma gibi şikâyetler görüldüğünü belirten Dr. Emre, “Bazen de odaklama zorluğu, gözleri kısarak bakma, ışığa karşı duyarlılık, ışık saçılmaları ve baş ağrısı gibi problemler ortaya çıkabiliyor” diyor.

Bilgisayarın gözleri nasıl etkilediğini açıklayan Op. Dr. Erman Emre, alınabilecek önelmeler hakkında da şunları söylüyor: “İş yerinde, göz kırpmadan bilgisayara bakma, klimalar ve nemin azalması, kâğıt tozları, kapalı alanlarda havada kalan mikroplar, makinelerin saldığı kimyasal maddeler, sürekli bilgisayara bakılarak çalışılması gözlerde olumsuz etkilere yol açabiliyor. Gözlerde kuruluk, bulanık görme, çift görme, ağrı, kızarıklık, yorgunluk gibi belirtiler “bilgisayara bakma sendromu”nun işaretçisi. Bilgisayara bakarak vakit geçirmek, gözlerin çok daha az aralıklarla kırpılmasına ve bu da göz kuruluğuna neden oluyor.

Diğer bir neden ise monitörün tam karşıda duruyor olması. Normalde masa üstünde duran bir kitap ya da defter okunurken gözler biraz daha kısılmış oluyor. Aksine, bilgisayara bakış açısı genellikle direkt olarak kurulduğundan, gözlerin daha fazla açık tutulmasını gerektiriyor. Bu da gözün, açık olan bölgeleri yaş tutabilmesi için ekstra güç harcamasına neden oluyor. Daha büyük alanın daha uzun sürelerde açık kalması, gözyaşının daha çabuk buharlaşması anlamına geldiğinden göz kuruluğu kaçınılmaz bir hal alabiliyor. Göz yağ tabakası zayıf olan kişilerde ise bu rahatsızlıkların görülme oranı daha yüksektir.

BİLGİSAYAR KULLANIRKEN BUNLARA DİKKAT !!

• Bilgisayar başındayken daha fazla gözlerinizi kırpın.

• Monitörünü tam karşıya almak yerine, monitöre üstten bakabilecek şekilde oturun.

• Çalıştığınız ortamı iyice havalandırın.

• Gözünüzü ardına kadar açmak yerine biraz daha kısarak bilgisayarına bakın.

• Belirli aralıklarla dinlenin, bu aralıklarda bilgisayardan uzaklaşın ve gözlerini daha fazla kırpın."