+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Spayware,adware,trojan Hijacking(browser HirsizliĞi) Nedİr?

 BİLGİSAYAR VE MSN DÜNYASI Katagorisinde ve  Bilgisayar Güvenliği. Forumunda Bulunan  Spayware,adware,trojan Hijacking(browser HirsizliĞi) Nedİr? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Süper Üye By_HuSo Baktabul'un Çılgını By_HuSo Baktabul'un Çılgını By_HuSo Baktabul'un Çılgını By_HuSo Baktabul'un Çılgını By_HuSo Baktabul'un Çılgını By_HuSo Baktabul'un Çılgını By_HuSo Baktabul'un Çılgını By_HuSo Baktabul'un Çılgını By_HuSo Baktabul'un Çılgını By_HuSo Baktabul'un Çılgını By_HuSo Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  May 2007
  Mesajlar
  202
  Tecrübe Puanı
  363949

  Tanımlı Spayware,adware,trojan Hijacking(browser HirsizliĞi) Nedİr?

  SPAYWARE (CASUS YAZILIM), ADWARE (REKLAM PENCERELERİ), TROJAN VE HİJACKING (BROWSER HIRSIZLIĞI) NEDİR? KORUNMA VE TEMİZLENMESİ

  Adware (Reklam Pencereleri) : Bilgisayarınızın ekranında reklam pencereleri açan bir yazılımdır. Siz internette olmasanız bile anlaşılmaz bir şekilde ekranınızda beliriverirler.

  Spyware : Sizin bilginiz ve izniniz olmadan şahsi bilgilerinizi üçüncü kişilere gönderen bir yazılımdır. En basitinden, sizin internette dolaştığınız web siteleri hakkında bilgi veya size ait kullanıcı adı ve şifreleri içerebilir.

  Bilgisayarınız spyware’den mi etkilendi?

  Asıl sorunun çoğu kullanıcının her iki yazılım türünün de bilgisayarlarında performans düşüşlerine sebebiyet verdiğini düşünmesidir. Örneğin; İnternet Explorer artık düzgün çalışmaz, bilgisayar daha sık kilitlenir veya bariz bir şekilde yavaşlar. Aslında spyware’i bir bilgisayardan silmek, bulaşmaması için koruyucu tedbir almaktan daha zordur.

  Adware ve spyware genellikle makinenize şu iki metottan biriyle kurulurlar;

  1. Kendisini kuracak olan bir linke sizin fareyle tıklayarak sizin kandırılmanız sonucunda kurulur. Örneğin, makinenize spyware kurmaya çalışan bir web sitesi Windows Diyalog Kutusu (Windows İşletim sistemi, Word veya Excell’de bir dosya açmak, kaydetmek için açılan pencereler veya renk ayarları yada yazdırma penceresi gibi) benzeri bir pencereyi karşınıza açabilir. Ve sonra bu pencereyi siz “İptal” butonuna basarak kapatmak istediğinizde sizi kandırmış olur ve kendisini sisteme kurar. Bazen de boş bir pencereye sahte bir başlık çubuğu koyar ve siz bu pencereyi kapatmaya kalktığınızda spyware makinenize kurulmuş olur.

  2. Kendisini içinde barındıran bir freeware (ücretsiz yazılım) programın kurulmasıyla bilgisayarınıza spyware kurulur. Örneğin siz ücretsiz bir dosya paylaşım programını (Badblue, IMesh, Kazaa, eDonkey, ICQ File Share gibi) bilgisayarınıza kurduğunuzda spyware gizlice sisteminize kurulmuş olur. Dosya paylaşım programları spyware’lerin taşınıp, kurulması için iyi bir aracı olabilirler.

  Bilgisayarınıza kurulan spyware yazılımı size ait bilgileri karşı tarafa aktarır ve her an karşınıza çıkan reklamları bilgisayarınıza indirir. Sonra sizin anasayfanızın (İnternet Explorer’ı açtığınızda varsayılan sayfa olarak gelmesini istediğiniz sayfa) ayarlarını alıp götürür ve İnternet Explorer’a her girdiğinizde artık sizin istemediğiniz bir anasayfa karşınıza gelir.

  Spyware ve adware’lara karşı korunma

  Yardım almaksızın bunlarla başa çıkamazsınız. Hatta eski antivirüs programları adware’ları virüs veya worm (solucan) gibi düşünmediği için onlardan sizi koruyamaz. Öncelikle spyware ve adware’lar aldatıcı oldukları için istemeden siz kurulması için onlara izin verirsiniz. Onlar bir virüs gibi hareket etmezler, performansı düşürmekten başka bilgisayara zarar vermezler ve adres defterinizdeki adresleri alarak bir worm (solucan) gibi davranarak kendilerini çoğaltıp, yaymazlar. (Bazı tür adware yazılımları antiadware programlarını bozabilmektedirler.)

  Ama her şeye rağmen durum daha iyiye gidiyor. Çoğu popüler antivirüs programları virüs taraması yanında adware ve spyware taraması da içermektedir. Örneğin, McAfee VirusScan, Norton AntiVirus 2004, ve Trend Micro PC-Cillin 2004’ün en son versiyonları şimdi bazı adware ve spyware’ları tarayabilmektedirler.

  Ayrıca bazı İnternet Servis Sağlayıcıları (America Online (AOL), EarthLink gibi) adware ve spyware’dan nasıl korunacağına ilişkin tanıtım yapmaktadırlar. Fakat bu konuda avantajlı olabilmek için internet servis sağlayıcılarının en son sürümlerini güncellemeniz gerekmektedir.

  İstenmeyen kurulumlardan korunma

  Adware ve spyware yazılımlarını bilgisayarınıza kurmak isteyen firmalar sizin ücretsiz yazılım kurmadaki istekliliğinize ve saflığınıza güvenirler. Bu nedenle;

  1. Kuracağınız programların adware taşımadığından emin olun: Kuracağınız freeware programların çoğu bu tarz programları içerir. Lisans sözleşmelerini dikkatlice okuyun. İlgili programın web sitesini dikkatlice kontrol edin. Haber gruplarına üye olarak kurmak istediğiniz freeware yazılımlar hakkında bilgi edinmeye çalışın. Eğer bütün bunlardan sonra kuracağınaz freeware yazılımın adware veya freeware bir program içermediğinden eminseniz belki o zaman kurabilirsiniz.

  2. Adware ve spyware pop-up (aniden ekranda beliren) pencerelerinden korunmak için sisteminize bir pop-up bloklayıcı program kurun: Çoğu spyware’lar pop-up bir pencerede bulunan ve sizi aldatan bir linke tıkladıktan sonra kurulurlar. Bir pop-up bloklayıcı program kurun ve siz bu tür linklere tıklamak için artık kandırılmayacaksınız. Pop-up blocker programlarından birisi Google Toolbar ve bir diğeri de MSN Toolbar’dır. Windows Xp kullanıcısı iseniz sisteminize Service Pack 2’yi kurmanız gerekmektedir. Bu yama size pop-up blocker programı da dahil bir çok güvenlik eksikliğini giderici güncellemeleri yerine getirecektir.

  3. İstemeden bir adware veya spyware kurmayın!: Zararsız gibi gördüğünüz bir linke tıkladığızda ve aşağıdaki gibi bir pencereyle karşılaştığınızda eğer yayımcıya güveniyorsanız veya adware yada spyware barındırmadığına inanıyorsanız yazılımı kurmak için Yes butonuna basabilirsiniz. Ama kuşkularınız varsa kesinlikle No butonuna basmanız gerekmektedir.

  Bilgisayarınızı kontrol edin!

  Özellikle spyware ve adware için yazılmış bir program olan Ad-aware’i, Lavasoft’tan indirebilirsiniz. Eğer tarama sonucunda bilgisayarınızda bu tür programlar bulursa nasıl yok edebileceğinizi size göstermektedir.

  Daha fazla anti adware ve spyware programını Spyware’dan korunma ve Yoketme linkinden bulabilirsiniz. Bu linkte ayrıca konuyla ilgili çeşitli faydalı makaleler de bulabilirsiniz. Bilgisayarınızı güvenli moda açıp, taramanızı bu moda gerçekleştirin!  Aşağıda spyware (casus yazılım) ile nasıl mücadele edilebileceği ve sizin ona karşı neler yapabileceğiniz anlatılmaktadır.

  Browser çalınmasına karşı tedbirler:

  1- Bir anti virüs programı kullanın ve kesinlikle güncelleyin

  2- Kullandığınız anti virüs programının otomatik koruma özelliğinden faydalanın

  3- Acil durumlar için bir anti-hijack (browser çalınmalarına karşı) yazılımı bulundurun

  4- İnternet Explorer’ın güvenlik ayarlarını düzenleyin

  5- Alternatif bir browser kullanmayı deneyin.

  Hijacking (Browser çalınması): Kötü niyetli yazılımı kapsar ve sizin internet browserınızın ayarlarını değiştiren harici bir koddur. Genellikle sizin ilk açılış sayfanızın adresini değiştirir ve sık kullanılanlara kendisini ekler ve içeriği güvenilmez olan sitelere sürekli olarak sizi yönlendirir. Çoğu durumlarda da sizin işletim sisteminizin registry entry (kayıt girişi) ayarlarını değiştirir. Bu da sizin, internet browser adres satırından gitmek istediğiniz sitenin adresini yazsanız bile yine istemediğiniz siteye ulaşmanıza sebep olur. Bu noktadan sonra siz bir anti adware programı indirmek için gerçekten güvenilir bir siteye gitmeye kalktığınızda bunu size artık yaptırmaz.

  Çoğu web browser hırsızları bir web sayfasından gelen ActiveX ******lerini çalıştırmak için İnternet Explorer’ın yeteneklerini kullanırlar. (ActiveX, Microsft firmasının COM teknolojisini kullanarak geliştirmiş olduğu ve çoğunlukla internette kullanılmak için geliştirilen programlara verilen addır. Terminolojik olarak aktif içerik, statik HTML sayfalarının aksine sunucuda bir programı çalıştıran içeriklerdir. ActiveX kontrolleri, işletim sisteminin web sayfasından doğrudan çalıştırdığı ses, resim, grafik, web formu gibi nesneleri içeren program parçacıklarıdır.) Genellikle bu zararlı programlar, siz belirli bir siteye eriştiğinizde kendilerini kurmak için açılan pop-up pencere vasıtasıyla hileyle elde edecekleri bir izne ihtiyaç duyarlar. Eğer siz kazara böyle bir izini sağlamış olursanız, İnternet Explorer sizin internet ayarlarınızı değiştiren bilgisayarınızdaki programı çalıştıracaktır. Bu zararlı yazılımların bazılarıysa kendilerini bilgisayarına kurmak için siz internette aktif olmamanıza rağmen İnternet Explorer’ın güvenlik açıklarını kullanabilir. Daha kötüsü bunlar sizin asla ekranınızda görmek istemediğiniz pop-up pencereden yüklenebilir.

  Bunun önüne geçebilmek için İnternet Explorer ekranında Araçlar=Tools menüsünden İnternet Seçenekleri=Internet Options'ni seçin. Karşınıza gelen pencerede Güvenlik=Security tabına tıklayın. Bu ekrandaki Özel Düzey=Custom Level butonuna basarak Güvenlik Ayarları=Security settings ekranına gelin. Bu ekranda ActiveX denetimleri ve eklentileri=ActiveX Controls and plug-ins satırını bulun. Bu kısımda alt başlık olarak İmzasız ActiveX denetimlerini yükle=download unsigned Active-X controls ve Güvenli olarak işaretlenmemiş ActiveX denetimlerini başlat ve komut dizinlerinde kullan=initialize and ****** Active-X controls not marked as safe satırları altındaki Devre dışı bırak=disabled seçeneğini işaretleyin.

  Web sayfasını çalan kişi (hijacker) sizin internete erişimde ana sayfayı ve İnternet Explorer’ın ayarlarını değiştirmeye ilaveten bilgisayarınızdaki Host (sunucu) dosyasındaki girişleri de değiştirir. Bu özel dosya doğrudan DNS adreslerini IP adreslerine çevirir. Bu nedenle bu dosyada meydana gelen değişim sonucunda siz browser’ın adres satırında ne yazarsanız yazın sizi doğrudan dosyaya yerleştirdiği adrese (herhangi bir firma veya adult siteler) yönlendirir.

  Bazı hijecker’lar adware veya spyware’ları meşru bir programmış gibi bilgisayarınıza kurarak, Denetim Masası’nda Program Ekle-Kaldır penceresinde listeler. Browser çalma işi ne bir virüs yada ne bir adware olduğu için siz bilgisayarınızı kullanırken her şeyin farkında olmak zorundasınız. Onu durdurmayı, kendisini izleyen bir yazılıma bırakmak da çözüm değildir. Onlar gizli dosya kombinasyonu veya registry (kayıt) ayarlarını kullandıkları için siz onları silseniz bile tekrar kurulurlar.

  Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için siteminizi mutlaka güncel tutun. Bunu yapabilmek için Desktop’da Bilgisayarım ikonunun üzerine sağ tıklayarak açılan menüden Özellikleri seçin, karşınıza gelecek ekranda Otomatik Güncelleştirmeler tab’ını seçerek aşağıda, şekilde görülen seçenekleri siz de aynen uygulayın. Böylece sisteminiz sürekli güncel kalacak ve güvenlik açıkları böylelikle en aza indirilmiş olacaktır.  Browser’ın çalınması durumunda size yardımcı olacak anti hijack yazılımlarından olan Hijackthis veya CWShredder programlarını ücretsiz olarak indirip, web browser’ınızın eski haline getirilmesinde faydalanabilirsiniz.

  Web browser hırsızlarının büyük hedefi olan İnternet Explorer’ı kullanmak yerine Mozilla gibi alternatif browser’lar düşünülebilir.

  Trojan (Truva atı): iki kısımdan oluşan ve bilgisayarları uzaktan kumanda etme amacıyla yazılmış programlardır.

  Bu programların birinci kısmı uzaktaki bilgisayarı kontrol etmeye yararken diger kısmı ise uzaktan yönetilecek bilgisayarla kontrol kısmı arasında bağlantı kurmasını sağlayacak açıklık yaratır. Yani bizim problemimiz trojan programının bilgisayarımızda açık port bırakan kısmıyla ilgilidir.

  Bu program sayesinde Windows kullanmaya yeni başlayan bir insan bile bilgisayarınızda bir çok yetkiye sahip olabilir. Size ait verilere rahatlıkla ulaşabilir.

  Trojanların bilgisayara bulaşmasını engellemek

  Öncelikle hiç bir trojan siz izin vermediğiniz sürece sizin bilgisayarınızda çalışamaz. Öncelikle sizin yapmanız gereken temel şart şudur: Tanımadığınız kişilerden e-mail yoluyla gelen hiç bir dosyayı almayın. İş bununla kalmıyor. Bunun yanı sıra bir antivirüs programınız mutlaka olmalı ve kesinlikle sürekli update edilmelidir. Çünkü trojanlar, istenilen herhangi bir programın içerisine bulaştırılabildiği için siz farkında olmadan herhangi bir yerden yüklediğiniz program içinde bilgisayarınıza taşınır.

  Özet olarak tanımadığınız kişilerden (genelde irc ortamında) herhangi bir dosya almayarak (özellikle sonu .ini ve .exe olarak biten dosyaları) ve de kaliteli bir antivirus programı ve firewall programı kurarak trojan tehlikesini büyük ölçüde atlatmış olursunuz.

  Eğer siz bilgisayar kullanıyor ve internete çıkıyorsanız mutlaka antivirüs programları ve nasıl update edileceği konusunda makale okumanız, bir-kaç araştırma yapmanız gerekmektedir.

  NOT: Antivirüs programları genelde yeni çıkan trojan ve virüsleri tanımazlar. Bu yüzden kurduğunuz antivirus programının web sayfasını düzenli olarak ziyaret edip programınızı update etmeyi unutmayın.

  Bilgisayarda trojan olup olmadığını anlamak

  Bunu anlamanın bir çok yolu vardır. Örneğin bilgisayarımızda kontrolümüz dışında çalışmalar oluyorsa: İnternetteyken siz herhangi bir işlem yapmamanıza rağmen bilgisayarınız bir şeyler yüklemeye devam ediyor, cd kapağınız açılıp kapanıyor, fare imleciniz isteğinizin dışında hareket ediyor, ekranınıza resim veya yazılar geliyorsa, Yani bilgisayarınızda sizin kontrolünüz dışında herhangi bir olay gerçekleşiyorsa bilgisayarınızda trojan vardır diyebiliriz ama yine de bu kesindir diye bir yargıya varılamaz.

  Anti Trojan Programı kullanmak

  Bir anti trojan programıyla bilgisayarınızı taratarak trojanları bulabilirsiniz. Ancak genelde yeni çıkan trojanlar bu tip programlarla bulunamıyor. Bu yüzden sürekli olarak programı resmi web sayfasından update etmekte yarar var.

  Bilgisayarınızda Başlat (Start) tuşundan Programlar (Programs), oradan da Başlangıç (Startup) satırına ulaştığınızda, bilgisayarınızın açılışıyla birlikte çalışan programları görürsünüz. Eğer burada bizim kurmadığımız herhangi bir program varsa, bu program bir trojan olabilir.

  Diğer ve en kesin yöntemlerden birisi ise dos moduna geçip (siyah ekran diye tabir edilen) komut satırında ntstat'a yazmaktır. Bu komut sizin bilgisayarınız internette kimlerle, hangi porta bağlı olduğunu gösterir. Eğer bu program bilgisayarınızda çalışmıyorsa herhangi bir problem yok demektir. Eğer 0.0.0.0:12345 gibi bir sonuç veriyorsa bilgisayarınızda netbus isimli bir trojan vardır. Bu trojan bilgisayarınıza bağlanmak için 12345 portunu kullanır. Bunun gibi daha birçok port üzerinden çalışan trojanlarla karşılaşmak mümkündür.

  Back Orifice 2000, Netbus, GirlFriend, WinCrash, Hack A’ Tack, Bla, Donald Dick, NetMonitor, DolyDmstup, FC Infector gibi onlarca trojan adı saymak mümkündür.

  Aşağıdaki iki örnekte belirli trojanlara ait bilgi ve nasıl temizleneceği gösterilmektedir. Anlaşılacağı üzere her trojanın registry entry’de farkı kayıt yazdığı görülmektedir.

  CID SHIVERS

  Port Numarası: 10520

  Dosya Adı: "msgsvr16.exe"

  Boyutu: 186 kb Dizini: C:Windows

  1. Registry'nizdeki

  HKEY_LOKAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindowsCurrentV ersionRunServices "Explorer | msgsvr16.exe" kaydını sil.

  2. Registry'nizdeki

  HKEY_LOKAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindowsCurrentV ersionRunServices

  "Explorervmsgsvr16.exe" kaydını sil.

  3. PC'nizi MS-DOS kipinde başlatın.

  4. C:Windowsmsgsvr16.exe" dosyasını silin.

  5. PC'nizi yeniden başlatın.

  BACKDOOR/SUBSEVEN

  Port Numarası: 1999

  Dosya Adı: "icqnuke.exe"

  Boyutu: 102 Kb

  Dizini: C:Windows, C:Windowssystem

  1. Registry'nizdeki HKEY_LOKAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindows

  CurrentVersionRun "icqnuke.exe." kaydını silin.

  2. PC'nizi MS-DOS kipinde başlatın.

  3. "C:Windowsicqnuke.exe" ve "C:WindowsSystemicqnuke.exe" dosyalarını silin.

  4. PC'nizi yeniden başlatın.  By_HuSo.!!!!

 2. #2
  ~Yorgun Düşlerin Kadını~ SeLeNnnn Baktabul'un Çılgını SeLeNnnn Baktabul'un Çılgını SeLeNnnn Baktabul'un Çılgını SeLeNnnn Baktabul'un Çılgını SeLeNnnn Baktabul'un Çılgını SeLeNnnn Baktabul'un Çılgını SeLeNnnn Baktabul'un Çılgını SeLeNnnn Baktabul'un Çılgını SeLeNnnn Baktabul'un Çılgını SeLeNnnn Baktabul'un Çılgını SeLeNnnn Baktabul'un Çılgını SeLeNnnn - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu Yer
  Charnel House
  Mesajlar
  3.621
  Blog Yazıları
  20
  Tecrübe Puanı
  107374652

  Tanımlı

  Bilgisayarla herhangi bir şekilde haşır neşir olan herkes bu yazılımlar ile bir şekilde karşılaşmış ve kurtulmak için çabalamıştır. Aslında verilere göre her 10 bilgisayardan 9'una bir çeşit casus yazılım bulaşmıştır. Bu istenmeyen programlar kolaylıkla:
  • Bilgisayarınızı bilgi hırsızlığına açma
  • Kişisel bilgi ve banka hesap bilgilerinizi çalma
  • Kullanıcı adı ve şifrelerinizi çalma
  • Sabit diskinizde hasar oluşturma
  işlemlerini gerçekleştirebilirler.
  Casus yazılımlar, bilgisayarınızın online ya da offline her türlü aktivitesini izleyebilen ve buları 3. kişi denilen hırsızlarla paylaşabilen yazılımlardır. Bilgisayarınıza sizin bilginiz dışında yada kullanıcıyı kandırarak bulaşan bu yazılımlar, değişik türevlerine göre, bilgisayarınızdaki her türlü önemli bilgiyi çalabilir veya modeminizi ele geçirerek yüksek telefon faturaları ile karşılaşmanıza sebep olabilirler.

  Casus Yazılımlar Nasıl Bulaşır?
  Bilgisayarınızla zararsız günlük aktivitelerinizi gerçekleştiriyor bile olsanız casus yazılımların sisteminize bulaşma ihtimali vardır. Ancak;
  • Müzik, resim ve dosya paylaşma
  • Spam e-posta ve onların eklentilerini açma
  • Güvenmediğiniz yerlerden bedava oyun ya da program indirme
  • Anlaşma lisansını tam olarak okumadan program kurmak
  gibi aktiviteler ile sisteminize casus yazılımların yüklenmesini kolaylaştırmış olursunuz.


  Casus Yazılımın Belirtileri Nelerdir?
  Aslında interneti kullanmak bile bu yazılımların sisteminize bulaşması için yeterli bir sebep iken, aşağıdaki belirtileri gözlemlediyseniz casus yazılımlar ile karşı karşıyasınız demektir.
  • Değişen tarayıcı ana sayfası
   İnternet tarayıcı programınızın ana sayfasını değiştirip sizi kendi istedikleri bir sayfaya yönlenidirirler ve bu ayarı eski haline getirmenize engel olurlar.
  • Sık sık internet hızında yavaşlama
   Sürekli bilgi toplama ve gönderme halinde olduklarından internetinizin yavaşlamasına sebep olurlar.
  • Düsük bilgisayar performansı
   Arka planda çalıştıklarından sürekli olarak sabit diskinizi, işlemcinizi ve hafızayı meşgul ederler ve performans kaybına neden olurlar.
  • Artan sayıda pop-up pencereler
   Topladığı bilgilere göre bilgisayarınızda reklam pencereleri açarlar ve sizi bu siteler yönlendirirler.
  • Antivirüs ve antispyware yazılımlarının çalışmaması
   Kendi varlıklarını sürdürebilmek için bu programları kapatırlar veya sisteminizden silerler.
  • Telefon faturalarında uluslararası aramalar
   Bazı şirketlere para kazandırmak amacıyla 900'lü hatları ararlar ve telefon faturanızın kabarmasına neden olurlar.
  • Yanlış arama sonuçları
   Arama motorunuzdan yaptığınız aramaları kendi sitelerine yönlendirir ve acayip arama sonuçları karşınıza çıkarırlar.
  Casus Yazılımı Nasıl Engellerim?

  Bilgisayarınız ilk kurduğunuz haliyle virüslere ve casus yazılımlara tamamıyla açık bir haldedir ve bulaşmaları an meselesidir. Bilgisayarınızı casus yazılımlardan koruyabilmek için onlar hakkında ve bulaşma taktikleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Ancak aşağıdaki basit adımları atarak da sisteminizi büyük ölçüde koruyabilirsiniz.
  • Firewall yazılımı kullanın
  • Antivirüs ve antispyware yazılımı kullanın
  • İşletim sisteminizi düzenli olarak güncelleyin
  • İnternet tarayıcınızın güvenlik seviyesini artırın***
  • Güvendiğiniz sitelerden program indirin
  ***Daha güvenli ve hızlı bir tarayıcı olan Mozilla Firefox kullanmanız sisteminizi korumanızı kolaylaştıracaktır.
  Casus Yazılımdan Nasıl Kurtulurum?
  Bilgisayarınızda casus yazılım istemiyorsanız bunu elle temizlemeye bulduğunuz dosyaları silmeye kalkışabilirsiniz ancak casus yazılımlardan kurtulmak zor ve karmaşık bir iştir hatta bazen imkansız hale gelebilir. Tamamıyla temizlediğinizi düşündüğünüz bir anda küçücük bir kalıntı bile, bilgisayarınızı bir sonraki açışınızda, kendisini tekrar yüklemesine yeterli ortamı oluşturur. Bu yazılımların taktiği tam olarak budur ve içinden çıkılamaz bir durum meydana getirir.
  Saydığımız bu sebeplerden dolayı, kurtulmak için izlenecek en iyi yöntem bir antispyware yazılım kullanmanız olacaktır. Bu yazılımlar yüksek tanıma ve temizleme oranlarıyla en büyük yardımcınız olacaktır. Bu yazılımlar ile izlemeniz gereken adımlar ise şunlardır:
  • Sisteminizin tamamını taramadan geçirmek
  • Eğer sonuç pozitif ise bilgisayarı Güvenli Mod'da açmak***
  • Bulunan casus yazılımların tümünü seçip temizlemek
  ***Güvenli modda açmamızın nedeni bu yazılımların hafızaya yerleşmelirini ve çalışmalarını geçici olarak engellemektir. Bu yazılımlar ancak çalışmadıkları bir anda temizlenebilirler. Güvenli moda geçmek için bilgisayar açılırken siyah ekran geldiğinde "F8" tuşuna ard arda basılmalıdır.
  Tamamen Ücretsiz Kurtulma Yöntemleri?
  Aşağıda önereciğimiz yazılımlar tamamen ücretsiz olup sisteminizin güvenliğini sağlamanızda size çok büyük oranda yardım edeceklerdir.
  **Her kategoriden en az bir yazılımı mutlaka kurmanız tavsiye edilmektedir.

  <Firewall Yazılımlar>
  • Zone Alarm Personal Firewall
  • Comodo Firewall (Türkçe)
  <Anti Spyware Yazılımlar>
  • Spybot Search&Destroy 1.4
  • Ad-aware
  • Microsoft Anti Spyware
  <Anti Virüs Yazılımlar>
  • Avira Antivir Personal Edition
  • Avast! Antivirus
  • AVG Antivirus
  <Alternatif İnternet Tarayıcılar>
  • Mozilla Firefox
  • Opera

 3. #3
  Acemi Üye zorzobit Buraların yabancısı zorzobit - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  May 2007
  Mesajlar
  52
  Tecrübe Puanı
  234

  Tanımlı Ce: Spayware,adware,trojan Hijacking(browser HirsizliĞi) Nedİr?

  emegine sağlık

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Ermenİ Sorunu Nedİr ??? Soykirim Nedİr ???
  By Baktabul in forum Off Topic
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 04-24-2012, 23:20
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-01-2010, 02:45
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-21-2010, 08:49
 4. Trojan Nedir?Trojan tanımı,Trojan hakkında
  By holocoust in forum Nedir
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-27-2008, 18:03
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-31-2008, 19:58

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375