+ Konu Cevapla
1 / 3 Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 12 Sayfa bulundu

Bilgisayarınızdaki En Büyük Açık Sizsiniz.

 BİLGİSAYAR VE MSN DÜNYASI Katagorisinde ve  Bilgisayar Güvenliği. Forumunda Bulunan  Bilgisayarınızdaki En Büyük Açık Sizsiniz. Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Süper Üye r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  Manisa
  Mesajlar
  492
  Blog Yazıları
  38
  Tecrübe Puanı
  73636587

  Tanımlı Bilgisayarınızdaki En Büyük Açık Sizsiniz.

  Başlığı yanlış okumuyorsunuz. Aynen yukarıya da yazdığım gibi bilgisayarınızdaki en büyük tehlike sizsiniz. Yıllardır kapatılamayan ve önlemi alınamayan en büyük açık insan faktörüdür. Bunu yazının ilerki safhalarında tekrar tekrar vurgulayacağım ama yine de tekrarlıyorum; Bilgisayar güvenliğinin en zayıf ve en kritik halkası insan faktörüdür. Evet dışarda yüzbinlerce zararlı kod var, binlerce “hack tool” adı verilen sözde hackerların sistemlere sızmak, birilerine zarar vermek için kullandığı araçlar var. Hatta en çok kullanılan işletim sistemi Windows bir açık makinası ve sık kullandığımız bütün programlarda gün geçmiyor ki yeni bir açık çıkmasın.
  Ancak şuna inanın, sıradan ev kullanıcıları, yani mesleği ve ya hobisi bilgisayar olmayan sadece günlük işlerini bilgisayarla halleden, oyun oynayan, film seyreden, sohbet eden ve bilgisayar kullanıcılarının büyük bir yüzdesini oluşturan kesim, bu açıkları takip ettikleri dergi ve gazete gibi basın organlarından öğrendiklerinde genellikle bu açıklar çoktan yamanmış oluyor. Ya da Anti-Virüs üretcileri bu açıklara karşı önlemlerini almış oluyorlar.
  Hack tool adı verilen araçların da hiçbiri mucize yaratmaz. Yani o araçlara birinin e-mail adresini yazarsanız size şifresini söylemez. Ve ya kurbanın IP adresini yazıp “bağlan” tuşuna bastığınızda bilgisayarın masaüstüne bağlanan bir araç bulmazsınız. O araçların da tamamı güvenliğin en zayıf halkasını kullanır. Yüzbinlerce zararlı kod derken kastettiğimiz şey virüsler, casus yazılımlar, solucanlar ve truva atlarıydı, ve evet hiçbiri kendi kendine bir bilgisayara kurulmaz. Acı ama gerçek. Anti-virus yazılımınızla tarama yaptığınızda, bilgisayarda bulduğunuz onlarca zararlı nereden çıktı diye boşuna düşünmeyin. Onları birer birer siz kurdunuz bilgisayarlarınıza. Çünkü hiçbir işletim sistemi ya da anti-virus yazılımı üreticisinin kapatamadığı ve muhtemelen hiçbir zaman kapatamayacağı en büyük güvenlik açığının parmakları klavyenizde, odanızda, bilgisayarınızın tam karşısında. En sevdiği şarkıcının hain hain sırıttığı bir siteden arkaplan resmi yüklüyor. Evet yüklüyor, indirmiyor yüklüyor...


  İnternette “Karşılıklı Güven” Meselesi
  İnternette kimseye güvenmeyin. Bunun herhangi bir sınırı yok. Kesinlikle ve kesinlikle internet üzerinde tanıştığınız birisine güvenmeyin. Hatta daha da ileri gideyim, yıllardır anında mesajlaşma yazılımınızın listesinde bulunan lise arkadaşınıza da güvenmeyin. Kesinlikle, çok yakından tanıdığınız biri dahi olsa, anında meajlaşma yazılımları üzerinden kişisel bilgilerinizi paylaşmayın. Sanılanın aksine hackerlar sistemlere sızma, şifre çalma gibi işlerini sadece kendi geliştirdikleri yazılımlarla yapmazlar. En çok kullandıkları yöntem insan üzerine oynamaktır. E-posta adresiniz çalındığında aklınıza gelen bunu ne tür yazılımları kullanarak yaptıkları olmamalı. Ya da e-posta servisinin ne gibi açıkları olduğunu sorgulamadan önce, “ben son günlerde internette kimlerle konuştum” ve “ne konuştum” olmalıdır.
  Şimdi size muhtemel bir saldırı senaryosu yazacağım. Buradaki kötü niyetli kişiler, kodlama konusunda usta, bilgisayarlar ve güvenlik konusunda hepimizden daha fazla şey biliyor olabilirler. Bazı kilit işlemleri kendi teknik kapasiteleri ile yapıyor olabilirler. Ancak göreceksiniz ki güvenliğin en zayıf halkası olan insan faktörü olmadan gene de bu işlemleri gerçekleştiremeyeceklerdi. Burada bahsedeceğim senaryo tamamen gerçek olaylardan alınmıştır ve sadece Türkiye şartlarına uyarlanmıştır. Olayların işleyişi ve yöntemler tamamen gerçektir.  Kötü niyetli kişiler teknik bilgilerini kullanarak internette izlerini bulunamayacak hale getirmişler ve herhangi bir kredi kartı ve sahibinin kişisel bilgileri ile bütün hesabı boşaltabilecek düzeneği hazırlamışlardır. Buraya kadar insan faktörünün bir önemi yok. Ancak bir kişinin kredi kartı bilgilerini ele geçirmek ve bunu, o kişinin kafasına sert bir cisimle vurup bayıltmadan yapabilmek için ne gereklidir? Bir Kurban. Burada kurbanımıza “Ayşegül” diyeceğiz. Ayşegül Bakırköy’de bir video kiralama dükkanları zincirinde kasiyerdir. Zincirimizin de adı “X” olsun.
  _Alo X video ben Ayşegül, nasıl yardımcı olabilirim?
  _Ayşegül merhaba, ben Ertan. Levent şubesinin müdürü, sana ufak birşey soracaktım.
  _Tamam
  _İyi bir müşterimiz Rocky 5’i kiralamak istiyor. Şu an elimizde hiç yok, sizde var mı bir kontrol eder misin? Bakırköy yolunun üstüymüşde, varsa size uğramasını sağlayacağım.
  _Peki bakıyorum... Evet varmış. Uğrayabilir.
  _Teşekkürler Ayşegül, sağol yardımın için.
  _Rica ederim.
  Bu Ayşegül için gayet yerinde bir konuşma olmuştu. Şüphelenecek kendini ve ya başka birilerini zor durumda bırakabilecek hiçbirşey konuşulmamıştı. Ayşegül bu konuşmayı çoktan hafızasının arkalarına yolladı. 3 Gün sonra.

  _Video X nasıl yardımcı olabilirim?
  _Ayşegül merhaba nasılsın? Ben Ertan, Levent’den.
  _Merhaba Ertan Bey, siz nasılsınız?
  _Teşekkürler, geçen gün müşterimiz size uğrayamadı galiba. Neyse bak ne soracaktım, şu an bilgisayarlarımızda belgesel DVD’lerinin fiyatları gözükmüyor. Ordan bakabilir misin? Bizde ona göre fiyatlandıralım burada.
  _Hiç sorun değil, hemen bakıyorum.
  _Çok sağol
  _Günlük kirası 2.5 YTL
  _Oldu teşekkürler.
  _Rica ederim.

  Ayşegül gene hiçbirşeyden şüphelenmeden konuşmayı bitirmişti. Ertan 2-3 günde bir Ayşegül’ü aramaya devam etti. Her seferinde ilk aramalarındaki gibi şüphe edilmeyecek şeyler soruyordu. Hatta Ayşegül ile Ertan neredeyse arkadaş olmuşlardı. Artık Ertan kendini tanıtmıyordu, Ayşegül sesinden arayanın Ertan olduğunu anlıyordu. Ve ilk aramasından üç hafta sonra Ertan son bir kez daha aradı, sesi biraz telaşlıydı.
  _Ayşegül merhaba.
  _Merhaba Ertan Bey, nasılsınız?
  _Sağol, başımızda bir dert var.,
  _Nedir?
  _Bak bütün bilgisayarlarımız şu an çöktü, hiçbir bilgiye erişemiyoruz. Telefonla aldığımız bir sürü sipariş var ancak bilgisayar çalışmadığı için hesaplara giremiyoruz. Müşteriler saatlerdir siparişleri bekliyorlar. Şimdi sana bir kaç müşterinin isim ve adreslerini vereceğim, sen de bilgisayardan kontrol edip bana kredi kartı bilgilerini söyler misin? Elle giricem hesaplarına. Çok beklettik.
  _Tabi sorun değil.
  .................................................. ......
  Ayşegül’ün akşama doğru, “acaba telefonla kredi kartı bilgilerinin başka bir şubeye aktarılması kurallara uygun muydu” diye düşünmesi ama hem bu bilgileri isteyenin bir müdür olması hem de o an yapacak daha önemli işlerinin olması sonucu değiştirmedi. Aynı saatlerde bazı müşterilerin banka hesapları çokdan boşaltılmıştı.
  Bu örnekte de gördüğümüz gibi, bize ya da çevremize ciddi maddi zarar verebilecek ataklar genellikle bilgisayarlarımızdaki zaafları değil, sizin zaaflarınızı kullanırlar. Bu yaşanmış ve çok basit bir örnekdir ve örnekler çoğaltılabilir. Yeni girdiğiniz bir işte, ilk gün şirketin dahili telefonundan size şirketin güvenlik politikasını anlatmak üzere, IT departmanından olduğunu söyleyen birisi size, şirkete kayıtlı e-postanızın şifresini şirket kurallarına göre nasıl yaratmanız gerektiğini anlatabilir. Hatta daha da ileri gidip adım adım yanınızda kontrol edebilir, varsayılan şifrenizin yeterli güvenlikte olup olmadığını kontrol etmek amacıyla, sizden bu şifrenizi söylemenizi isteyebilir vesaire. Bu örnekde de, şirketin dahili telefonundan aranmanız işin teknik kısmıdır ancak sizi asıl zarara, sokan atak doğrudan size yapılan telefon aramasıdır.  Bedava Sirke Baldan Tatlı Mıdır?
  Şunu sakın unutmayın. Özellikle internette kimse kimseye bedava bir şey vermez. En kısa ve net anlatımıyla, sakın google arama motoruna “free” “bedava” ya da “beleş” yazıp birşeyler aramayın. Bulduklarınızın yüzde doksanı bilgisayarınıza aradığınızdan daha da fazlasını indirecektir buna emin olabilirsiniz.

  Vicdanın kıblendir by r0ck.dLL

 2. #2
  Süper Üye r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  Manisa
  Mesajlar
  492
  Blog Yazıları
  38
  Tecrübe Puanı
  73636587

  Tanımlı

  Evet internet ve bedava kelimeleri özellikle ülkemizde birbiriyle çok özdeşleşen iki kelime haline geldi ama bu devri kapatmanın vakti geldi de geçiyor. Kimse evinde ya da ofisinde oturup, bugün insanlar için bedavaya ne üretsem diye düşünmüyor. Saflığı bir yana bırakalım. Son aylarda dünyada en çok güvenilen ücretsiz bir güvenlik duvarı yazılımının dahi “evi aradığı” anlaşıldı. Yani sizin korunmak için bilgisayarınıza kurduğunuz güvenlik duvarı kendi adına kayıtlı dört sunucuya bilgisayarlarımızdan bilgiler gönderiyordu, ve bizim bu gibi işleri denetlesin ve engelesin diye kurduğumuz yazılım bunu yapıyordu. Bir diğer şok edici örnek ise i-Tunes adlı popüler müzik yönetimi ve oynatıcısının gene bilgisayarlarımızdan kendi sunucularına bilgi gönderdiğinin ve bize bu bilgiler doğrultusunda reklam gösterdiğinin ortaya çıkması oldu. Bu tamda spyware ve adware olarak tanımlanan zararlı casus programların yaptığı işin aynısı. Kısacası bu denizde kimseye güvenmeyeceğiz. Özellikle de yasadışı olanlara.
  Örneğin en çok kullandığınız 800 dolar değerindeki resim düzenleyiciyi sitesinden bedava indirebileceğinizi söyleyen korsan yazılımcılar. Ve ya hepimizin çok iyi bildiği “keygen” , “crack” ya da “serial” siteleri. Çok açık söylüyorum, bu gibi sitelerin tek birinde bile zararlı kod bulunmama ihtimali yok. Bilgisayarınıza indirdiğiniz her “crack” ya da benzeri uygulama ile, sizden kilometrelerce uzaktaki bir kötü amaçlı birinin zombie bilgisayarı haline geliyorsunuz. Yani sizin ve diğer kurbanların bilgisyarlarına kurduğu minicik bir uygulama ile bazı büyük sitelere ataklar düzenleyen bir internet korsanının, bu sitelerden aldığı yüzbinlerce dolar haraca katkıda bulunuyorsunuz.
  Bu sebeplerle, internette bedava gördüğümüz herşeye aldanmamalı, inidirip kullanmadan önce bizden daha tecrübeli kullanıcıların deneyimlerini ve görüşlerini incelemeliyiz. Kullanmak istediğiniz ama bilmediğiniz bir yazılımı, gerçekten güvendiğiniz kaynaklarda kısa bir araştırma yaparak kullanmalısınız. Yerli ve yabancı bir çok bilgi güvenliği forumunda bir yazılımın güvenirliliğini sorarsanız, oradaki tecrübeli üyeler yazılımı bilmeseler bile deneyip size sonucu bildireceklerdir. Bilmediğiniz hiçbir yazılımı, tam olarak araştırmadan ve inceleyip güvenirliliğine emin olmadan bilgisayarınıza kurmayın. Nasıl ki evinize beyaz eşya ve ya mobilya alırken araştırma yapıyorsanız, bilgisayarlarınız için de aynı şeyi yapmalısınız.


  En Fazla Yazılım Bizim Bilgisayarımızda Olsun Sendromu
  Kullandığınız yazılımlara dikkat edin. Bir yazılım kullanacakasanız kesinlikle bu yazılımı kendi resmi sitesinden indirin ve ya aylık bilgisayar dergilerinin CD’lerini kullanın. İnternet varolduğundan beri birçok indirme sitesi var ve sık olarak kullanılıyor. Bu indirme sitelerinden bir kaç tanesi dışındakilere de fazla güvenmemenizi öneriyorum. Kişisel deneyimlerime göre, gerek Türk gerekse yabancı bir çok indirme sitesinde spyware ve adware dediğimiz casus yazılımlar içeren programları kullanıcılarına çekinmeden sunuyorlar. Maalesef spyware ve adware içermeyen yazılım yayınladığını bir tek download.com indirme sitesi beyan edebiliyor.
  Bunun ötesi var. Özellikle internette bazı yazılımların korsan versiyonlarının bulunma zorluğundan doğan yasadışı forum sektörü. Bu web forumları insanlara bazı ücretli yazılımların tam sürümlerini dağıtmak amacıyla ortaya çıktı. Ancak durum günümüzde bu amacı aşarak insanların kullanıp kullanmayacağına bakmadan bilgisayarlarını pahalı yazılımlarla doldurma çılgınlığına döndü. Ve bu forumlarda sıkça kullanılan bir yöntem, yazılımları ve korsan eklentilerini bir ücretsiz hosting’e koymak ve insanları bu sitelerden indirmeye teşvik etmek olarak günümüze taşındı.
  Bunun genel zararları sandığımızdan büyük olmakla beraber bize olan özel zararları onarılamaz da olabilir. Bu yasadışı forumlarda insanlar artık ücretsiz ve açık kaynaklı yazılımları dahi ücretsiz dosya paylaşım siteleri üzerinden yapar oldu. Mozilla Firefox’u bu dosya paylaşım sitelerine gönderip, sizden oradan indirmenizi talep ediyorlar ve baktığımızda Mozilla Firefox gibi tamemen ücretsiz ve sık güncellenen bir yazılımın bu sitelerden binlerce kere indirildiğini görüyoruz. Kötü niyetli bir kişi için, bazı yazılımların kodlarını değiştirip kendine çıkar sağlyacak hale getirmesi çok zor bir olay değildir. Herhangi bir yazılımı, kendi sitesi dışında bir yerden, özellikle sizin gibi bir kullanıcı tarafından koyulduğu bu dosya paylaşım sitelerinden indirip kullandığınızda, bilmeden bazı kötü amaçlara hizmet ettiğinizi söyleyebilirim. Ayrıca kendi sitesinden indirmediğiniz bir yazılımın son versiyon olmama ihtimali çok büyük ve böyle bir durumda olası bir açığı bilgisayarınıza davet ediyor olmanız kaçınılmaz. Unutmayın herhangi bir yazılım size bir arama motoru kadar uzakdır. Örneğin “Google” arama motoruna istediğiniz yazılımın ismini yazarsanız çok büyük bir ihtimalle aramada çıkan ilk sonuç sizi yazılımın resmi sitesine götürecektir.
  Kullandığımız yazılımlar konusunda değinilmesi gereken çok önemli bir konu daha var. Son yıllarda özellikle güvenlik yazılımları arasında sıkça gördüğümüz “sahte anti-spyware” yazılımları furyası. En bilinen örnek “SpySheriff”. Bu tarz programlar bilgisayarınıza çok büyük bir ihtimalle ya sizin araşatırmacı ruhunuzdan faydalanıp kuruluyorlar ya da çeşitli korsan yazılım sitelerinden hediye olarak geliyorlar. Elimize ulaşan son istatistiklere, bu tür sahte anti-spyware yazılımları Amerika’da bir saatte 2500 bilgisayara kuruluyorlardı. Bu yazılımları dürüst sanarak satın alan kullanıcı sayısı azımsanamayacak kadar çok.  Bu yazılımların ne yaptığını kısaca anlatmak gerekirse, bilgisayarınıza kurulmalarıyla birlikte yüzlerce zararlıyı da yanlarında kuruyorlar, çok hızlı bir taramayla sisteminizde bu zararlıları bulup sizden silmek için ücret talep ediyorlar. Bu yazılımların büyük bir bölümü sistemden normal yöntemlerle kaldırılamıyorlar. Masaüstü resminizi değiştiriyorlar, sürekli açılan pop-up pencereler ile satın almanızı söylüyorlar. Haftada en az bir adet yeni sahte anti-spyware yazılımı çıkıyor ve dürüst korunma yazılımları bunlara önlem lamakda genellikle yetersiz kalabiliyorlar. Zira bu zararlı yazılımlar genellikle sisteme sızma ve gizli yollarla değil, kullanıcıların talebi üzerine kuruluyorlar.
  Bunlardan kurtulmanın yöntemini çeşitli bilgi güvenliği sitelerinde bulabilirsiniz. Ancak bunların sisteme bulaşmasını önlemek tamamen sizin elinizde. Warez sitelerden uzak durun ve özellikle güvenlik yazılımları konusunda fazla meraklı olmayın. Başarısı kanıtlanmış, köklü firmaların yazılımlarını kullanmanız başınıza böyle talihsiz vakaların gelmesini önleyebilir. Spysheriff tarzı sahte anti-spyware yazılımlarına genel literatürde “Rouge Anti-Spyware” adı veriliyor. Bu yazılımların güncel listesini bu adreste bulabilirsiniz: http://www.spywarewarrior.com/rogue_anti-spyware.htm
  Ayırca bilmediğiniz herhangi bir güvenlik yazılımını sisteminize kurmadan önce, uzman kullanıcılardan tavsiye almalısınız. Türk ve yabancı bilgi güvenliği sitelerindeki çevrimiçi topluluklardan yardım alabilirsiniz bu konuda.
  Vicdanın kıblendir by r0ck.dLL

 3. #3
  Süper Üye r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  Manisa
  Mesajlar
  492
  Blog Yazıları
  38
  Tecrübe Puanı
  73636587

  Tanımlı

  Şifre konusunda bir diğer yöntem, tahmin etme yöntemidir. Size imkansız gibi gelebilir ancak e-postanızın ya da uzaktan erişim araçlarıyla sisteminizin kapısına dayanmış bir saldırganın, bilgisayar başında sizin şifrenizi tahmin etmeye çalıştığı çok uzak bir ihtimal değildir. Bir çok saldırgan şifreleri bu yöntemle ele geçirir. Bu sebeple içinde rakamlar büyük ve küçük harflerin bulunduğu bir şifre hazırlanamanız en iyi korunma yöntemlerinden biridir. Ayrıca periyodik aralıklarla şifrelerinizi değiştirmelisiniz. Eğer e-posta şifrenizi 123456789 yaptıysanız ve birileri sizin adınıza arkadaşlarınıza mesajlar yolladıysa kimseyi değil kendinizi suçlayın...
  Şifre konusundaki son yöntemle de gene daha önce anlattığımız bir önlemin kapsamına giriyoruz. Bütün şifre ile çalışan sistemler şifrelerin unutulma ihitmaline karşılık diğer bir giriş kullanırlar. Bu çoğunlukla bir hatırlatma sorusudur. En sevdiğiniz ***** ilkokul öğretmeninizin adı ya da annenizin kızlık soyadı gibi. Şifrenizi unutmak gibi bir durumla karşılaştığınızda bu sorulara doğru cevap verirseniz şifrenizi geri alabilirsiniz. Eğer e-posta adresinizin bilgilerini eksiksiz olarak doğru doldurduysanız ve internette bir yıl önce tanıştığınız biri sizin hakkınızda en yakın arkadaşınızdan daha çok şey biliyorsa, şifrenizi kaptırmanız an meselesi olabilir. Bunu önlemek için, tekrar ediyorum, internette kimseye güvenmemeniz gerekiyor. Kimseye kendinizle ilgili kişisel bilgilerinizi vermeyin ve web profillerinizde bu tarz bilgiler yayınlamayın. Ayrıca şifreli sistemlerin hatırlatma sorularına alakasız cevaplar üretin. Örneğin en sevdiğiniz kitap sorusuna karşılık, ilkokul öğretmeninizin adını yazın. Böylece bu soruların cevaplarının tahmin edilmesini oldukça zorlaştırmış olursunuz.

  Peki Ya Virusler? Trojanlar? Wormlar...
  Evet yüzbinlerce çeşit zararlı yazılım var piyasada. Kimi gizli, kimi apaçık ortada. Bazıları, üzerinde kötü niyetli kişilerce yıllarca uğraşılmış, el emeği göz nuru zararlı programlar. Virusler, dosyalarınızı siler, bilgilerinizi değiştirir, yeni bilgiler ekler, üzerine yazar, donanıma zarar verir ve daha birçok zarar verici işlemi yapar. Artık bırakın klavye hareketlerinizi uzaktaki bir sunucuya gönderen trojanları, ekran görüntünüzü saniye saniye saldırgana gönderebilen trojanlar var. Web kameranızı sizden habersiz çalıştıran, evinizi kaydedip verileri saldırganın belirlediği bir sunucuya gönderen zararlılar. Ve daha yüzbinlercesi.
  Vicdanın kıblendir by r0ck.dLL

 4. #4
  Süper Üye r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  Manisa
  Mesajlar
  492
  Blog Yazıları
  38
  Tecrübe Puanı
  73636587

  Tanımlı  Ama işin korunmak isteyen bilgisayar kullanıcıları açısından çok basit ve de çok net bir püf noktası var. Saldırgan bir şekilde size bu zararlı dosyayı yollar. Saldırganın işi burada biter. Sizin zarar gördüğünüz, korkudan titrediğiniz sonuçlara yol açan sebepler bundan sonraki adımda başlar ki, bu adım tamamen maalesef gene sizinle alakalıdır. Saldırganın bu zararlı kodları size yollamısıyla işi bitmiştir ve top sizdedir artık. Size zarar verecek bu kodları bilgisayarınıza siz yüklersiniz. Üzgünüm ama durum bu kadar açık ve net. Saldırgan size bir e-posta atabilir. Özellikle halka malolmuş, yani bilimum arkadaşlık sitelerine, *****grafi sitelerine, halka açık internet sayfalarına kayıtlı bir e-posta adresiniz varsa bilirsiniz. Günde yüzlerce reklam postası alırsınız. Ucuza internet bağlantısı, sağlık ürünleri, rejim ürünleri, paralı kanalları bedava gösteren TV cihazları ve daha bir dolu “uygun” fiyatlı enteresan ürün reklamı alırsınız.
  Ancak bunlar arasında mutlaka sizin de dikkatinizi çeken ve gün geçtikçe kendini geliştiren bazı postalar vardır. Size isminizle hitap eden, ücretsiz bir takım servisler ya da uygulamalar öneren, sanki sizin yolladığınız bir postaya cevapmış gibi “re: Hey Ayşegül, işte sana söz verdiğim resimler” başlıklı postalar. Bu postalar ilgi çekebilmek için, gündemin trendlerinden faydalanırlar. Siz de eğer adınıza gelen bu e-postaların gerçekten size özel gönderildiğine inanır ve açarsanız, saldırganın size bu postayı yollamakla bıraktığı görevi tamamlamış olursunuz.
  Evet sizi bu tehditlerden kullandığınız korunma yazılımı koruyabilir belki, ancak şunu sakın unutmayın ki hiçbir korunma yazılımı yüzde yüz bütün zararlıları tesbit edemez, zaten hiçbiri de bunu yapabildiğini iddia etmezler. Sizin bilinçli bir kullanıcı olarak böyle bir e-postayı kesinlikle açmamanız, mümkünse e-posta adresinizi bu gibi muamelelere maruz bırakacak hareketlerden kaçınmanız gerekmektedir. Örneğin, her ne kadar karizmatik görünse de kısa kullanıcı adları kullanmamalısınız. Çünkü bu tür saldırılar genellikle saldırganlar tarafından üretilen çeşitli posta bombardımanı programlarıyla yapılır. Bu kötü amaçlı programlar, belli bir metodolojiye göre e-posta adresi üretirler ve bu adreslere malum mesajları gönderirler. E-posta adresinizin kullanıcı adı ne kadar kısaysa, bu programlara yakalanma şansınız da o kadar fazladır.
  Bir diğer yöntem, internette e-posta adresinizi mümkün olduğunca az siteye gönderin. Bir çok site, adresinizi başkalarıyla paylaşmayacağını söylese dahi kötü niyetli kişilere ve ya reklamcılara satarlar. E-posta adresinizi web üzerinde herkesin erişebildiği, forum, ziyaretçi odası gibi alanlara bırakmayın. Eğer bırakmanız gerekiyorsa da, deforme ederek yazın, örneğin; adınız(at)hétmaildotcom gibi. Bazı saldırganlar geliştirdikleri web bot adı verilen bazı kodlarla, internet sitelerini tararlar ve içerisinde “@”, "hotmail”, “yahoo“ kelimeleri bulunan ve bu sayede e-posta gibi görünen metinleri toplarlar. Bunlardan adresinizi bu ve ya benzeri şekillerde deforme ederek korunabilirsiniz.
  Virus, trojan ve worm gibi zararlı kodların, web sitelerinden de bulaşabildiğini unutmayın. Bundan korunmak çok daha zordur. Ancak bu web sitelerine erişim e-postalardan daha kolay olduğu için, anti-virus üreticilerinin veritabanlarına kısa zamanda eklenirler. Ancak tabii ki yüzde yüz eklenecektir ve ya korunma yazılımınız bu tehditi tesbit etse dahi sizi korur anlamına gelmez. Mümkün olduğunca bilmediğiniz sitelerden, size binlerce dolarlık yazılımları ücretsiz sağladığını söz veren bazı sitelerden ve özellikle warez sitelerden uzak durmanız gerekmektedir. Unutmayın, internette kimse kimseye boşu boşuna ücretsiz birşeyler vermiyor.

  Sonuç olarak internetin bize getirdiği kolaylıklardan ve kaynaklardan faydalanmak tabii ki hakkımız. Ancak gözümüzü dört açmalı ve kötü niyetli kişilerin kullandığı yöntemleri iyi bilmeliyiz ki bunlara kanmayalım. Her ne kadar kulağa sıkıcı gelse de, bilgi güvenliğinin çok önemli bir kavram olduğunu, bilgi güvenliğinde en zayıf halkanın insan faktörü olduğunu ve olası tehliklerden ancak bunları çok iyi kavrayarak korunabileceğimizi anlamalıyız. Bunun için de interneti sadece eğlence için değil, araştırma ve öğrenme amaçlı kullanmamız gerekir. Burada anlatılanlar ancak bilgi güvenliğine giriş olarak nitelendirilebilir.
  Vicdanın kıblendir by r0ck.dLL

 5. #5
  yabanci asdf Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Mesajlar
  1
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı

  paylaşım için teşekkürler, çok yararlı bir döküman

+ Konu Cevapla
1 / 3 Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Bilgisayarınızdaki gizli tehlike
  By KARLALESİ in forum Bilişim ve İnternet Dünyasi
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02-05-2009, 15:43
 2. Limit Sizsiniz-Mümin Sekman, Limit Sizsiniz Kitap Özeti
  By küppra in forum Kitap Özetleri ve dergi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-08-2008, 13:55
 3. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 05-10-2008, 11:23
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-11-2007, 22:08
 5. Dünyanın en büyük açık hava sanat etkinliği
  By hayalet_0312 in forum Güzel-Sanatlar
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 08-01-2007, 19:48

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375