Sabit diskinizde oluşabilecek hatalar sonucunda dosyalarınız kaybolabilir! Bunu önlemenin yolları var mıdır? Peki başımıza gelen bu tatsız olaydan bir şekilde geri dönüş yapma şansımız var mıdır? Soruların yanıtları içeride...

Bölüm 1 : Sabit diskteki veriler neden kaybolur?
Sabit diskteki verilerin kaybolmasının bir çok nedeni vardır. Bunların en yaygını mantıksal hataların disk üzerine uygulanmasıdır. Yani işletim sisteminin veya disk yönetim programlarının düzeltim derken bozması veya kendi içindeki çalışma hataları sonucu bilgileri tahrip etmesidir.
Bunun yanında artık manyetik yüzeyin işlevsiz hale gelmesi veya çalışan hard diske yapılacak mudahaleler (oynatma, çarpma, düşürme) gibi fiziksek hasarlar veya işlem yapmakta olan makineyi kapatma vb. dir.
Bu ikinci sıraladıklarımda verileri kurtarma şansınız çok çok azdır. Çünkü fiziksel bir sıkıntı söz konusudur ve çamura batmış recelli ekmekten reçelin tadını almaya çalışmak kadar zor bir işlemdir.
Bölüm 2 : Peki oldu ki veriler kayboldu ne yapmamız gerekiyor?
Herşeyden önce verileri kurtarmayı değil de bu verilerin sabit disk üzerinde nasıl bir işleme tabii olduğunu anlamak gereklidir. Bundan dolayı size birincil olarak sabit diskin çalışma mantığını anlatacağım.
Sabit disk verilerin tekrar tekrar yazılabildiği manyetik dairelerin birleşiminden oluşmuş bir cihazdır. Bu dairelere 1 ve 0 verileri işlenerek makinenin çalışması sağlanmaktadır. Örnek olarak bir dosyayı makinenize kaydettiğinizde sabit disk bu veriyi 1 ler ve 0 lar ile kayıt altına alır ve gerektiğinde bu verileri okuyarak tekrar kullanımını sağlar.
Tüm işletim sistemlerinde veriler indexlenerek sabit disk üzerine yazılmaktadır. Bu indexleme olayını biraz açacak olursak, Dosyanın bulunduğu yer ve hızlı ulaşım için gerekli olan bilgilerin kayıt altına alındığı bir tablodur. Örnek olarak sabit diskinize yazılan bir dosya bu index tablosu içinde kayıt altına alınır ve siz dosyaların listesini dök dediğinizde bu index tablosundan veriler okunarak kayıtlar önünüze getirilir. Aksi durumda her liste istediğinizde tüm sabit disk okunmak zorunda kalınır ve hangi dosyaların olduğu size listelenirdi ki bu günümüzdeki 200GB lik sabit disklerin varlığı düşünüldüğünde bir listenin getirilmesi 2 veya 3 saati bulabilirdi.
Demek ki neymiş veriler kayıt altına alınırken bu index tablolarından yararlanılmaktaymış. Sabit diskinizin boyutuna görede bu index tablosu için sabit diskin ilk sectorlerinde belli bir alan ayırılır.
Bir dosyayı makinenizden sildiğinizde, bu silme işlemi, işletim sisteminin çöp kutusundan silinmiş bile olsa gerçekte makinenizden fiziksel olarak silinmez. Sadece bahsi geçen index tablosundan silinerek, işletim sisteminizin bu dosyayının artık olmadığını sanmasını sağlar. Zaten makinenize attığınız Quick Format adı altındaki formattında işi bu index tablosunu tamamen boşlatmaktan başka birsey değildir.
İşte böyle bir işlem sonunda sabit diskinizdeki dosyayı kurtarmak bir kaç yardımcı program ile çok basit bir işlemdir. Fakat bilinmesi gereken en önemli nokta dosya silindikten sonra sabit disk üzerinde tekrar eden ve uzun süreli yazma işlemlerinin gerçekleştirilmemiş olmasıdır. Böyle bir durumda yeni yazılan veri, silmiş olduğunuz verinin fiziksek adresi ile çakışarak verinin kısmen veya tamamen geri kurtarılamaz hale gelmesine sebebiyet verebilir.


Bölüm 3 : File Scavenger 3.0 - Veri Kurtarma Yazılımı
Bu yazılım Windows üzerinde çalışan bir dosya kurtarma yazılımıdır. Seçeceğiniz sabit disk veya sabit disk bölümündeki tüm silinmiş verileri okuyarak size bir liste döker ve bu listeden sececeginiz dosyaları istediğiniz yere tekrardan kopyalamanıza olanak sağlar, yani kurtarılmasını sağlar...
Fakat böyle bir yazılımı kullanabilmeniz için Windows unuzun sorunsuz açılıyor olması gerekmektedir. Eğer makineniz hiç açılmiyorsa, C sürücünüz bile ortalarda yoksa ozaman sıkıntımız bölüm tablolarındadır. Ozaman kullanacağımız yazılımda farklılaşacaktır.
Bölüm 4 : TestDisk - Disk Bölüm Yapılandırma Yazılımı
Bundan 2 veya 3 sene önce nasıl oldu anlamadım makinemden çıt diye bir ses geldi ve windows restart yaptı. Sanırım bir kısa devre oluşmuştu o sıralar halen sıkıntısı ne bilmem, merakta etmiyorum açıkcası aslında. Her neyse, restart yapmaya çalışırken bir baktım siyah ekran açılış diski yok benzeri bir mesaj yüzümdeki allah kahretsin gitti çalışmalar siniri birden kendini endişeli bakışlara bıraktı. Makineyi açılış diskiyle açıyorum falan yok hiç birsey yok bütün sürücüler kayıp hiç birsey yok ortada. Ellerimi başımın üstüne koydum hafif hafif saçlarıda çekiyorum geçenin bir körü "SIÇTIM!" diye bir bağırmısım içerden bizimkiler kalktı ne oluyor diye. Tabii önceki tecrübelerimden hiç bir işlem yapmadan makineyi kapattım, dokunsalar ağlayacağım o durumdayım, çünkü öyle kötü birsey ki, yedek yok birsey yok, göz nuru verip akıttığım onca projem, yazdığım onca yazılım gitti... emek verip indirdiğim okadar ***** resim falanda yok ;P (En azından o sırada öyle düşünüyordum)! Diyorum bir çözümü olmalı falan diye. Sonra evdeki diğer makinelerin birinden nete girip arama motorlarında ara ara bu yazılımı buldum. Üniversitenin Bilgisayar bölümünde okuyan bir tipin bitirme projesi olarak verilmiş adamda böyle birşey çıkarmış... İşte kaybolan disk bölümlerini falan getirir, bölüm tablolarını yeniden oluşturur falan diyor.
Açtım makineyi açılış diski ile, bu arada yazılımı kullanmak gerçekten zor... hem olaya hakim olmak lazım hemde ingilizce biliyor olmak lazım, yoksa düzeltim derken daha bir beter etme durumunuz bulunmakta. Her neyse açtım işte açılış diski ile, arattım bütün disk bölümlerini eksiksiz buldu, bölüm tablosunu yeniden oluşturdu... Bu işlemleri yaparken tabii ellerimde titriyor. Sonra makineyi yeniden başlattı, bir baktım Windows XP nin o yükleniyor ekranı. Hayatımda hiç bir zaman bu ekranı gördüğüme bukadar sevineceğim aklıma gelmezdi.
Yani lafın kısası, Makinenizdeki verilerin kaybolma nedeni Diskin bölüm kayıt tablosunun zarar görmesi ise bu yazılım tam size göre.


Test Disk Internet Sayfası

Bölüm 5 : Fiziksek Zararlar ve Ne Yapılacağı?
Makinenizin sabit diskinde fiziksel bir zarar oluştu ise, bu konuda yapılabilinecek pekte birsey yok aslında. Piyasada tonlarca Bad Sector Marking yazılımı var. Bu yazılımları kullanarak, bu hasar görmüş alanlara yazılma işleminin yapılmamasını sağlayarak, bilgisayarınızdaki sabit diskin, bir nebze daha stabil çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ama verilerin kurtarılmasına garanti veremem. Bu marking işleminden sonra daha önce anlattığım dosya kurtarma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
Bölüm 6 : Verileri nasıl sağlama alabilirim?
Verileri sağlama almak, eğer silindiğinizde hayatınızda yeni bir yaprak açmanıza neden olacak kadar önemli bilgileri sakliyorsanız, kaçınılmazdır. Az önce anlattığım olaydan sonra 2 gün e bir bazen gün içinde 2 3 kez makinenin sabit disklerini yedekliyor oldum. Sırf bu iş için 250GB boyutunda harici bir sabit disk aldım ve 100GB lik sabit diskimi yedekleyip duruyorum.
Bunun için kullanacağınız çeşit çeşit yazılım var. Benim tavsiyem Windows ile birlikte gelen yedekleme yazılımından ziyade, daha kullanımı kolay ve anlaşılır olan 3. parti yazılımları kullanmak daha mantıklı olacaktır. Mesela Windows için, Norton Ghost veya Norton Save & Restore disk kurtarmada ve yedeklemede gerçekten başarılı yazılımlar. Ama hepsinden önemlisi bu yedekleri makinenizdeki diskin ayrı bir bölümüne almaktansa, harici veya farklı bir sabit disk üzerine almak olmalıdır. Aksi halde sabit disk çöktüğünde, yedeklerinizinde kaybolma potansiyeli çok çok yüksektir.
Bölüm 7 : Sonuç
Yani özetliyecek olursak;


Veri kaybı Mantıksal hatalardan veya fiziksel sorunlardan oluşabilir.
File Scanvenger ve TestDisk gibi yazılımlar mantıksal hataları egale etmekte başarılı yazılımlardır.
Fiziksel hataları Bad Sectorler işaretlendikten sonra mantıksal hataları çözümlüyormuş gibi çözümlememiz gerekiyor
Verilerimizi bir şekilde yedeklememiz ilerde canımızın sıkılmasını önlemek için programlanmış yazılımlardır.