E-güvenlik ürün ve çözümleri şirketi Symantec, İnternet tarayıcılarına solucan tabir edilen virüs programları ile yapılan saldırılarda artış olduğunu açıkladı. Symantec’e göre 2006 yılının ilk yarısında bu türden saldırılar açık kaynak kodlu Firefox’ta üç, İnternet Explorer’da ise 2 katına çıktı.Symantec tarafından yayınlanan ve altı aylık bir süreyi kapsayan güvenlik raporu sonuçlarına göre; açık kaynak kodlu internet tarayıcılarında kırk yedi, Internet Explorer tarayıcısında da otuz sekiz solucan virüs tespit edildi. Symantec’in daha önceki raporunda raçık kaynak kodlu internet tarayıcılarında on yedi, Internet Explorer tarayıcısında ise 25 solucan virüs bulunmuştu.

Solucan tabir edilen bu virüslerdeki artışın internetin güvenliği açısından var olan riskleri artırdığı belirtilmektedir.

Rapor, solucan saldırıları ile karşılaşanların yüzde 86 sının ev kullanıcıları olduğu görülmekte. Yine rapora göre en çok saldırıyla karşılaşan tarayıcının İnternet Explorer olduğu görlmekte.

Rapor internet güvenliği ile ilgili program açıklarını yamama konusunda en hızlı tarayıcının açık kaynak kodlu Firefox olduğunu gösteriyor. Firefox, program açıklarının yamasını bir günde tamamlarken, İnternet explorer’ın yama çıkarmasının dokuz günü bulduğu görülüyor

Kaynak: http://www.tubiderbd.com/index.php?m...=5461&cat_id=1