1979 doğumlu çek vatandaşı "David Matoušek" liderliğinde Mart 2006 tarihinde internet, güvenlik ve bilgisayar ile ilgili konulara ilgi duyan ve çoğu üniversiteli gençlerden oluşan ufak bir grubun yapmış olduğu kişisel güvenlik duvarı (personal firewall) açıkları testi (leak test) aşağıda yer almaktadır.

"Leaktest" veya "güvenlik duvarı açığı testleri"; bilgisayarda çalışan bir kodun veya programın bilgisayar dışına (internet'e veya yerel iletişim ağına "LAN") bilgi iletmesi veya alması, başka bir kodu veya programı çalıştırması v.b. gibi, temel güvenlik duvarı özellikleri ile saptanması gerektiği düşünülen faaliyetlerin, güvenlik duvarı tarafından farkedilip farkedilmediğinin ve/veya engellenip engellenmediğinin test edilmesi için kullanılır.

Test sırasında 21 adet kişisel güvenlik duvarı (personal firewall) yazılımı kullanılmış olup, güvenlik duvarı açıklarını test etmek için 26 değişik test yazılımı kullanılmıştır.

Test sırasında kullanılan güvenlik duvarı açığı test yazılımları şunlardır:

* Atelier Web Firewall Tester 3.2 (AWFT) - deneme sürümü
* BITStester
* Breakout
* Breakout2
* Coat
* CopyCat
* CPIL
* CPIL Test Suite (CPILSuite)
* DNStest
* DNStester
* FireHole
* Fake Protection Revealer (FPR)
* Ghost
* Jumper
* LeakTest
* OSfwbypass-demo (OSfwbypass)
* pcAudit
* pcAudit 6.3 (pcAudit2)
* PCFlank
* Runner
* Surfer
* Thermite
* TooLeaky
* WallBreaker
* YALTA
* ZAbypass

şeklindedir.

Testleri indirip denemek isteyenler için yukarıda her test için link verilmiş olup, ayrıca tümünü birden indirmek için bu linki kullanabilirsiniz.

işareti; Test edilen ürünün varsayılan ayarlar ile testi geçtiğini,
işareti; Test edilen ürünün varsayılan ayarlar ile testi geçemediğini ancak güvenlik ayarları maksimuma getirildiğinde geçtiğini,
işareti ise test edilen ürünün testi geçemediğini gösterir.

X/Y ise; bazı testler birçok alt testten oluştuğu için daha karmaşıktır. Bu gibi testlerde görülen (?/MAX) ifadesinde "MAX" o testin kaç değişik alt testten oluştuğunu gösterir. X olarak belirtilen sayılar alt testin varsayılan ayarlar ile geçildiğini, Y olarak belirtilen sayılar ise alt testin varsayılan ayarlar ile geçilemediğini ancak güvenlik ayarları maksimuma getirildiğinde geçildiğini gösterir.

Testin sonuçları şu şekildedir;
Testin devamında test grubu kendi değerlendirmelerine göre bir puanlama sistemi oluşturmuşlardır;

- Testi varsayılan ayarlar ile geçene 125 puan
- Testi güvenlik ayarları maksimuma getirilerek geçenlere 100 puan verilmiştir.

26 adet test yazılımı toplam 77 değişik testi içerdiğinden tüm testleri varsayılan ayarlar ile geçen en başarılı ve en ideal yazılımın puanı 77 x 125 olarak hesaplanıldığında 9625 puan olacaktır.

Bu puanlama sistemi mantığına göre test sonuçları değerlendirildiğinde kişisel güvenlik duvarı (personal firewall) yazılımlarının aldıkları puan ve değerlendirme şu şekilde olmuştur;
Matousec sitesi ana sayfası

Test ile ilgili açıklamalar
Test sonuçları

Sevgi ve saygılarımla...