+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Anında mesajlaşma (windows messenger) yazılımlarının riskleri !!!

 BİLGİSAYAR VE MSN DÜNYASI Katagorisinde ve  Bilgisayar Güvenliği. Forumunda Bulunan  Anında mesajlaşma (windows messenger) yazılımlarının riskleri !!! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Webmaster ? Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  Misafir
  Mesajlar
  2.666
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  102182763

  Tanımlı Anında mesajlaşma (windows messenger) yazılımlarının riskleri !!!

  Birçok arkadaşımız anında mesajlaşma (instant messaging) için Windows veya MSN Messenger, AOL, Yahoo veya ICQ gibi yazılımları çok sık olarak kullanmaktadır. Bu tip mesajlaşma yazılımları kişiler arasında çok pratik ve hızlı bir şekilde bir iletişim kurulması için çok faydalı olmak ile birlikte, beraberinde çok ciddi güvenlik riskleri de taşımaktadırlar.

  Anında mesajlaşma yazılımları haberleşme sırasında TCP ve/veya UDP protokollerinin kontrol edilemez ve rastgele bir şekilde değişim gösteren kanallarını (port) kullanırlar. Ve kullanılan bu kanallar iki yönlü olarak iletişime açıktırlar. Hem bu servisi veren internet üzerindeki sunucular ile hemde sizinle bağlantı yapmaya çalışan kişiler arasında bu kanallar bu tür yazılımlar kullanıldığı sürece iki taraflı erişime açık tutulurlar. Kullanılan mesajlaşma yazılımlarının bu kanalları açmakla birlikte, etkin olarak güvenlik sağlayamadığı her geçen gün internet üzerinde yeralan güvenlik duyurularında yeralmaktadır. Bu yazılımlarının kullanıldığı bilgisayarlarda güvenlik için "firewall" kullanılsa dahi, bu yazılımların bu kanallar üzerinden bilgisayara erişim için yollar açtığı ve arka kapılar (backdoor) oluşturduğu biliniyor. Zaten kullanılan "firewall" ile her ne kadar etkin güvenlik sağlamak için, sadece bu tip yazılımların kullandığı kanalları açmaya çalışsanız bile, her seferinde rastgele ve birçok kanalı açmak zorunda kalmanız iyice bıktırıcı ve bir süre sonrada güvenlik açısından tamamen yetersiz kalıyor. Son dönemlerde, yeni nesil peer-to-peer zararlı kodların ve netsky v.b. gibi yazılımların bu tür açıkları kullanarak bilgisayarlara bulaştığı rapor edilmektedir.

  Hatta bilgisayarında bu tür yazılımlar kullanmayan kişilerin ya da bu tür bir yazılımı kullandıktan sonra "uninstall" eden kişilerin bilgisayarlarında bile arka planda bu tür yazılımların -ki özellikle windows messenger"in- çalıştığı gözlenmektedir. Şirketlerde de bu tür bir yazılım kullanımı yasaklanmış veya kurulu olmasa bile, kurulum sırasındaki yanlış seçimlerden ötürü, windows messenger servisi veya "msmsgs.exe" programının arka planda çalıştığı gözlenebilmektedir.

  Özellikle, microsoft messenger kullanma ihtiyacı olmayan veya bunu bu tür güvenlik risklerinden ötürü "uninstall" etmek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır;
  - Yazılımın öncelikle; "add or remove programs" ve "add/remove windows component" kısmından "windows messenger" seçeneği kaldırılarak uninstall edilmesi gerekir.
  - "Start > Settings > Control Panel > Administrative Tools > Services" kısmında görülen servislerden "Messenger" servisinin "Startup Type" kısmının "Disable" edilmesi gerekir.
  - Outlook kullanıcılarınında; "Tools > Options > Other" ekranındaki "Person Names" altındaki "Enable the Person Names Smart Tag" seçeneğini kaldırmaları gerekir.

  Bu işlemler sonucunda bile, CTRL+ALT+DEL ile ulaştığınız "Windows Task Manager" 'da "Processes" altında "msmsgs.exe" 'nin çalışmakta olduğunu görebilirsiniz. Hatta, bu işlemi "End Process" ile durdursanız bile, belli bir süre sonra tekrar çalışmaya başladığını ve yaklaşık 5-7MB bellek harcadığını görebilirsiniz. Ve hatta, durdurup, hemen arkasından "C:\Program Files\Messenger" dizinini silmeye çalıştığınızda da bunun mümkün olmadığını da görebilirsiniz.

  İşte, windows messenger'in bu kadar inatla arka planda çalışması, zararlı kod yazıcılarınında işine gelmektedir!!! Başlangıç seviyesinde veya bu konuda bilgisi yetersiz kişilerin yönettiği bu tip bilgisayarlar onlar için iyi bir av olmaktadır. Yinelemek isterim ki, yeni nesil birçok zararlı kod (virüs, worm, trojan v.b.) bu tip hoş açıkları kullanmak peşindedir. Bu kadar inatçı ve yapışkan bir servis ve programın zararlı kod yazıcıları tarafından daha sıklıkla kullanılacağı ve ileride daha büyük bir tehdit olacağı üzerine, internette ciddi güvenlik siteleri sürekli uyarılar vermektedirler. Unutmayın ki, bugün henüz bu tür anında mesajlaşma yazılımlarının neden olduğu güvenlik risklerini engelleyen, onları tamamen kullanımdan kaldırmaktan başka, kesin bir çözüm yoktur !!!

  Windows messenger için yukarda sayılanları yapmamıza rağmen tamamen kaldıramıyorsak ve hâlâ "task manager" 'da görüyorsak ne yapacağız?

  Bunun için; "Start > Run > cmd veya command" ile DOS ortamına geçilir. "CD \" komutu ile kök dizine geçilir. Ve komut satırına;

  RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection %windir%\INF\msmsgs.inf,BLC.Remove

  yazılarak, "Enter" 'a basılır. Ekrana gelecek ilk mesaja "Yes" ile onay verildikten sonra, "Windows Messenger" ile ilgili disk üzerindeki dosyaların ve registry'deki kayıtların silme işlemi otomatik olarak başlar. İşlem sona erdiğinde bilgisayar kapatılıp yeniden açılır. İlk açılış ile birlikte windows messenger ile ilgili kişisel ayarların silinmesi opersayonu başlar ve burda gelen soruya da "Yes" ile onay vermek gerekiyor.

  - Son olarak, "C:\program files\messenger" dizinini de (dizini silmeden önce, içinde hiç bir dosya kalmadığını görmeniz lazım) tamamen silindikten sonra işlem tamamdır.

  Ancak yinede bir kere daha bilgisayarınızı kapatıp açmalasınız. Artık, olası bir güvenlik açığından kurtuldunuz

  Yukarda "Windows Messenger" 'dan nasıl kurtulacağınızı anlattım, ama sanmayın ki, bunun dışında kalan AOL, Yahoo ve ICQ yazılımları güvenilir olduğu için onlardan bahsetmedim. Aynı riskler ve tamamen onlar içinde geçerli. Sadece "Windows Messenger" çok yaygın olduğu için onu ele aldım. Güvenlik için bence bugün doğru olan, şimdilik bu tip yazılımlardan uzak durmak...
  Alıntıdır..

 2. #2
  Webmaster ? Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  Misafir
  Mesajlar
  2.666
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  102182763

  Tanımlı

  Normal portların dışında port açmazsa buna arka kapı demek mantıksız değil mi?

  Bahsedilen portlar zararlı kod yazıcılarının kendi server yada uygulamaları ile etkileşimli çalıştıkları portlardır. yani zararlı kodlar, bu portlar üzerinden bilgisayara sızıp, yine aynı portlar üzerinden internete çıkmaktadırlar. bu nedenle zararlı kod farklı bir port kullanmadığından kendini bu şekilde de gizlemektedir. dolayısıyla, bu bir anlamda "arka kapı - backdoor" 'dur.

  Bu tür açıklar dediğiniz, Anında Mesajlaşma yazılımının normal portları olup p2p programlarının bu açık kanalları kendi keyfiyatında kullanması sonucu olan bir zarardan bahsediyorsunuz değil mi?

  Anında mesajlaşma yazılımlarının bu şekilde kurduğu iletişim algoritması, p2p programları ile benzer özellikler taşımaktadır. dolayısıyla, bundan yola çıkarak aynı risklerin p2p yazılımları içinde geçerli olduğunu söyliyebiliriz. ancak bu instant messenger yazılımları ile p2p yazılımları arasında olması gereken direkt bir ilişki değil, sadece benzerliktir.

  msmsgs.exe'nin arka planda görünüyor olması o portu aktif hale getirmiyorki.. P2P programlar mı (önceden kendisinde belirli kullanıcı adı şifre ile) aktif edip amacı doğrultusunda kullanıyor?

  "msmsgs.exe" yazılımı çalıştığı süre içinde, siz kullansanızda kullanmasanızda bu rastgele portları dinler. bunların açık olması durumunda ve tabiiki "msmsgs.exe" yazılımı birşekilde zararlı kod tarafından içeriği değiştirilip karşılık uygulamaya cevap verecek bir hale getirilebilir, bunu sizin algılamanız zordur. bunu ancak test etmeniz mümkündür; eğer task manager'da msmsgs.exe çalışıyor ise; kullandığınız firewall'da "en son rule olarak", "tüm" TCP ve UDP portları kapatın ve bu rule'a (kurala) uyan bir aksiyon geldiğinde firewall'ın uyarı vermesini yada log'a yazmasını isteyin. messenger ile ilgili hiç bir şey yapmadığınızda bile "msmsgs.exe" isimli arka planda çalışan yazılımın belli portları outbound veya inbound erişimler için dinlediğini uyarı olarak alacaksınız. bu size ne demek istediğim hakkında bir fikir verecektir. kullanıcı adı ve şifresi, iletişim katmanı üzerinde olan bir aksiyondur. eğer siz iletişimi açıyor iseniz, akıllı kodlar bu kullanıcı adı ve şifre olmadan da bilgisayarınıza erişebilirler. -ki zaten sanıyorum, kullanıcı adı ve şifrelerinin güvenlik sağlamak için çok yeterli bir önlem olmadığını biliyoruz.

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 08-09-2008, 01:23
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-23-2008, 14:45
 3. Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 11-06-2007, 18:37
 4. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 07-18-2007, 13:54
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-04-2007, 07:26

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375