Windows Remote Desktop

Windows işletim sistemi, uzaktan erişim için bir araç bulunduruyor. Bu araç, Windows XP Professional ya da Windows Server 2003 kullananlar için hazır olarak geliyor. Programa ulaşmak için Başlat/Programlar/ Donatılar/İletişim/Uzak Masaüstü Bağlantısı menüsünden ulaşabilirsiniz. Eğer bu araç bilgisayarınızda kurulu değilse ücretsiz olarak kurulum yapabilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan şey Windows XP kurulum CD’si. Bilgisayarınız çalışıyor iken CD-ROM sürücünüze yerleştirin. Otomatik çalışan CD ROM’da karşılama sayfası göründüğünde, Ek görevleri uygula'yı ve sonra Uzak Masaüstü Bağlantısını Kur'u tıklayın. Ekranınızda beliren yönergeleri izleyin ve kurulumu kolayca tamamlamış olun. Sıra geldi uzaktan erişimi aktif hale getirmeye. Bunun için aşağıdaki adımları uygulamalısınız.Adım 1: Uzak Masaüstü Bağlantısı’nı aktif hale getirme

Windows işletim sistemi ile beraber gelen Uzak Masaüstü Bağlantısı aracı varsayılan olarak aktif değildir. O nedenle birkaç adımda bu uygulamayı aktif hale getirmelisiniz.

- Masaüstünde bulunan Bilgisayarım ikonuna farenizin sağ tuşu ile tıklayın. Gelen menüden Özellikler seçeneğini işaretleyin.
- Yeni penceredeki Uzak alt menüsünü açın ve seçenekler arasında yer alan Kullanıcıların bu bilgisayara uzaktan bağlanmasına izin ver” yazısının yanındaki onay kutucuğunu işaretleyin.
- Onay kutucuğunu işaretledikten sonra Tamam butonuna basın. Bilgisayarınız uzaktan erişim için hazır.

Adım 2: Diğer bilgisayarda yapmanız gerekenler

Uzaktan erişmek istediğiniz bilgisayara yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra sıra geldi uzaktan erişim için kullanacağınız bilgisayarda yapmanız gerekenlere. Tıpkı erişim sağlanacak olan bilgisayara yaptığınız gibi Microsoft’un bu aracının kullanacağınız bilgisayarda yüklü olması gerekir. Eğer yüklü değilse Windows XP kurulum CD’sinden kurulum yapabilirsiniz.

- Kurulum tamamlandı ise Başlat/Programlar/ Donatılar/İletişim/Uzak Masaüstü Bağlantısı menüsünden aracı çalıştırın.
- Gelen pencere içerisinde ulaşmak istediğiniz bilgisayarın IP numarasını yazın. (Eğer ağ içerisindeki bir bilgisayara ulaşmak istiyorsanız bu bölüme bilgisayar adını yazmanız da yeterli. Son olarak erişmek istediğiniz bilgisayarın gerçek bir IP’si olmalıdır. Firewall arkasında bulunan ve IP numarası örneğin 10.0.0.2 veya 192.168.0.1 gibi olan bir bilgisayara bağlanmanız varsayılan ayarlarla mümkün değildir.)
- IP numarasını yazdıktan sonra Bağlan butonuna basın.
- Gelen pencerede sizden kullanıcı adı ve parola istenecektir. Buraya, uzaktan erişim sağlamak istediğiniz bilgisayardaki kullanıcı adı ve parolalardan birini yazmanız yeterlidir.
- Bağlantı hızınıza göre kısa süre sonra uzak masaüstü bağlantısı gerçekleşecek ve bilgisayar ekranınızda ikinci bir ekran belirecektir. Bu ekran, tüm haliyle sizin yönetiminizde olan uzaktaki bilgisayarınızın ekranıdır.
- İhtiyacınızı karşıladıktan hemen sonra pencereyi kapatabilirsiniz.

Ülkemizdeki internet bağlantı hızları ADSL patlamasından sonra hızla yükselmeye başladı. En düşük hızda ADSL hattına sahip olan bir kullanıcı bile rahatlıkla dünyanın neresinde olursa olsun diğer bir bilgisayara bu şekilde ulaşabilir. Uzaktan erişim sağlanırken veri alışverişi sadece görüntüler için kullanılmaktadır.

Adım 3: Uzaktan erişim için bazı ince ayarlar

Uzaktan erişimi sağladınız ama uygulamanın hızı sizi memnun etmiyor mu? Şimdi açıklayacağımız bazı ipuçları ile bu bağlantıyı hızlandırabilirsiniz.

Bağlantı sağlayacağınız bilgisayardaki sesleri duymak sizin için çok önemli olmayabilir. Öyleyse Başlat/Programlar/Donatılar/ İletişim/Uzak Masaüstü Bağlantısı menüsünden aracı çalıştırın ve pencere içerisinden Seçenekler butonuna basın. Gelen yeni seçenekler arasından Yerel Kaynaklar alt menüsünden Uzak bilgisayar sesi seçeneklerinden Çalma’yı işaretleyebilirsiniz.

Bağlantı hızınız aynı zamanda uzak masaüstü bağlantı hızınızla da doğru orantılıdır ve daha önce de söylediğimiz gibi veri alışverişi sadece görüntülerde gerçekleşmektedir. Bu veri trafiğini en aza indirmek için kullandığınız arayüzün boyutlarını düşürebilirsiniz. Bunun için aynı pencere içerisinden Görüntü alt menüsünden bağlantı hızınıza uygun bir boyutu seçebilirsiniz. Ayrıca renk konusunda da hassas değilseniz o zaman bu ayarları da pencerenin altındaki Renkler seçeneklerinde bulabilirsiniz.

Performansı en iyi duruma getirmek için önemli ayarların bir bölümü de Deneyim alt menüsünde yer almaktadır. Burada kullanmak istemediğiniz seçeneklerin yanındaki onay kutusunu boş bırakabilirsiniz.