+ Konu Cevapla
2 / 5 Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 ... SonuncuSonuncu
6 den 10´e kadar. Toplam 25 Sayfa bulundu

BiLGİSAYAR`I Hizlandirmanin En İyİ YoLLarı!!

 BİLGİSAYAR VE MSN DÜNYASI Katagorisinde ve  Bilgisayar Güvenliği. Forumunda Bulunan  BiLGİSAYAR`I Hizlandirmanin En İyİ YoLLarı!! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #6
  Emekli S.Moderator !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  bana karanlığın ne demek olduğunu öğretmeden bütün ışıkları söndürüyorsun ..
  Mesajlar
  2.024
  Blog Yazıları
  10
  Tecrübe Puanı
  52004983

  Tanımlı

  WiNDOWs 98 GENEL TUs KOMBiNAsYONLARI
  F1 Yardym.
  sHIFT + F10 secili simgenin menüsü.
  ALT + F4 Uygulamanyn kapatylmasy.
  ALT + EsC Bir sonraki uygulamaya gecis.
  ALT + TAB Farkly uygulamalara gecis.
  CTRL + A Tum simgelerin secilmesi.
  CTRL + C Kopyala.
  CTRL + V Yapystyr.
  CTRL + X Kes.
  CTRL + Z Geri Al
  CTRL + EsC Baslat menusunun acylmasy
  WINDOWs TUsU + M Tum uygulamalaryn simge durumunda kücültülmesi.
  WINDOWs TUsU + PAUsE BREAK sYsTEM Ozelliklerine direk giris.


  WiNDOWs 98 MAsAÜsTÜ TUs KOMBiNAsYONLARI
  F2 Ad degistirme.
  F3 Dosyalaryn ve dizinlerin aranmasy.
  F5 Masaustunun yada pencerenin iceriginin yenilenmesi.
  sHIFT + DELETE Dosyalaryn tam olarak silinmesi.
  ALT + ENTER Bir dosya ya da kysa yolun ozellikleri.


  WiNDOWs GEZGiNi TUs KOMBiNAsYONLARI
  BACKsPACE Bir üstü dizine gecis.
  F5 Pencere iceriginin yenilenmesi.
  F6 Pencereler arasynda gecis.
  sHIFT + DELETE Dosyalaryn tam olarak silinmesi.
  CTRL + G Belli bir dizine gecilmesi.
  + secili dizinin ilk alt dizininin gosterilmesi.
  * secili dizinin tüm alt dizinlerinin gosterilmesi.
  - secili dizinin alt dizinlerinin gizlenmesi.


  WINDOWs 'UN ÇiFT TIKLANILARAK YADA BiR TUsA BAsILARAK KAPATILMAsI
  Masaustunde sag tyklayarak yeni bir kysayol olusturun.Command Line (Komut satyry) kysmyna "RUNDLL32.EXE user,ExitWindows"yazynyz.Daha sonra NEXT e tyklayyp kysayola bir isim verin.Finish(son) secenegini tykladygynyzda masaustunde yeni bir kysa yol olusur.Bu kysayola tykladygynyzda windows hemen kapanyr.Ayryca bu kysayolu bir tus ile calystyrmanyzda mumkun.Kysayola sag tus ile tyklayyp ozellikleri seciniz.Daha sonrada tus secimini yapynyz.Ornegin bu tusun "F11" olmasy durumunda direk "F11" ile bilgisayarynyzy kapatabilirsiniz.


  WINDOWs 98 AÇILIs LOGOsUNU NAsIL KALDIRIRsINIZ?
  Windows 98 acylys logosunun görünmesini istemiyorsanyz (cünkü arka planda yüklenen sürücüleri kapatyr) bunu yapmak mümkün. C:\MsDOs.sYs dosyasyny bulun. Üzerine sag fare tusu ile tyklayyn. Özellikler komutunu calystyryn. Öznitelikler bölümünde salt okunur seceneginin isaretli oldugunu göreceksiniz. Bu isareti kaldyrarak MsDOs.sYs dosyasyny üzerinde degisiklik yapylabilir hale getirin: sonra, Windows 98'in Not Defteri ile MsDOs.sYs dosyasyny acyn, [Options] bölümünün altynda Logo=1 satyry varsa bunu Logo=0 olarak degistirin; bu satyr yoksa Logo=0 satyryny kendiniz ekleyin. Dosyayy kaydedin; tekrar salt okunur hale getirmek istiyorsanyz tekrar sag fare ile acylan menüden Özellikler komutunu calystyryn ve salt Okunur secenegini isaretleyin. Artyk Windows 98 acylys logosu görünmeyecek ve ilgili sürücüler yüklendikten sonra dogrudan Windows 98 arabirimi karsynyza gelecek.

  AÇILIs LOGOsUNU ATLATMAK iÇiN
  Bilgisayarynyz acylyrken Windows 98'in logosunun görüntülenmesini istemiyorsanyz "Windows 98 Baslyyor..." yazysy cyktygynda EsC tusuna basynyz.


  LOGOLARI DE?isTiRMEK
  640 * 480 ebatlarynda herhangi bir BMP dosyasy windows'un acylys, kapanys veya "simdi bilgisayarynyzy kapatabilirsiniz" ekranynyn yerini tutabilir. Windows 98 bu ekranlary karsynyza getirmek icin sabit diskinizde logo.sys,logow.sys ve logos.sys isimli üc dosya tutar. Tek yapacagynyz 640 * 480 ebatlarynda bir BMP dosyasyny bu isimlerden herhangi birine kaydetmek. Bunun yaptygynyzda Windows 98 kendi logosu yerine sizin üzerine yazdygynyz BMP dosyasyny kullanyr. BMP dosyalaryny olustururken dikkat etmeniz gereken iki önemli husus var: Bunlardan birisi resmin 256 renkte olmasy, ikincisi ise 640*480'lik resmin boyutlarynyn 320*400 olacak seklilde yeniden boyutlandyrylmasy.


  DAHA AZ BEKLEMEK iÇiN
  Windows 98'in acylma hyzyny arttyrmak icin elinizde iyi bir secenek var. Bu püf noktamyzy uygulayarak "Windows 98 baslyyor..." mesajyndan sonra gelen 2 saniye arayy kaldyrabilirsiniz. Öncelikle C: klasörünü acyn ve MsDOs.sYs dosyasyny bulup "salt-okunur" özelligini kaldyryn. Dosyayy Not Defteri ile acyn [Options] bölümünde gidin ve BootDelay=0 satyryny ekleyin. Bilgisayarynyzy kapatyp actygynyzda Windows'a 2 saniye erken gireceksiniz.


  YARIM sANiYELERi KAZANIN
  Baslat tusuna basyp Programlar menü seceneginin üzerine gittiginizde bu secenegin alt secenekleri acylana kadar yarym saniye beklersiniz. Bu zaman aralygy her alt menü acylana kadar verilir. Eger isterseniz bu zaman aralygyny kysaltabilir veya tamamen yok edebilirsiniz.
  Tek yapmanyz gereken her zamanki gibi Registry editöründe bir degisiklik yapmak. (Registry’de yapylan yanlys degisikliklerden sorumluluk kabul etmiyoruz.)
  Baslat menüsünden calystyr’y secin ve regedit yazyp Enter tusuna basyn. HKEY_CURRENT_UsER\Control Panel\Desktop bölümüne gelin
  sag paneldeki bir bosluga sag tyklayyn ve Yeni*Dize Degeri secenegini secin. Buraya MenushowDelay yazdyktan sonra yazdygynyz metnin üzerine gidin ve buraya sag tyklayyn. Degistir secenegini secin ve 0’a yakyn bir deger koyun. (Default deger 400’dür). Tamam’a tyklayyn ve Registry editörünü kapatyn. Windows 98’i acyp kapadygynyzda alt menülerin acylmasy icin gereken zamanyn kysaldygyny göreceksiniz.


  BAsLAT MENUsUNE DENETiM MAsAsINI EKLEYiN
  Denetim Masasy Windows 98 kullanyrken syk syk girip cykacagynyz baslyca programlardan biridir. Denetim Masasynyn elemanlaryna teker teker Baslat menüsünden erismek mümkündür. Windows 98 gizli bir özelligini kullanarak Baslat menünüzden direkt olarak Denetim Masasy ögelerine erismek istiyorsanyz asagydaki adymlary takip edin:
  1) Baslat * Ayarlar * Görev Çubugu komutunu calystyryn.

  2) Baslat Menüsü Programlary sekmesine gelin ve Gelismis dügmesine basyn. Ekrana Gezgin gelecek ve Baslat menüsünün bulundugu klasör acylacak.

  3) Dosya * Yeni * Klasör komutunu calystyryn. Ekranda "yeni klasör" isminde yeni bir klasör olusturulacak. Bu klasörün ismini

  Denetim Masasy.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}

  PC BROBLEMLERİNE ÇÖZÜMLER
  Bilgisayarın sorunsuz çalışması kullanıcıların üzerindeki çalışma yükünü hiç süphesiz büyük ölçüde hafifletecektir. Ancak sistemi ne kadar çok yönlü kullanırsanız,bilgisayar başındaki saatleri cehennem azabına dönüştürebilecek irili ufaklı ama can sıkıcı problemlerle karşılaşma riskiniz de o kadar artar. Oysa uygun yazılımlar kullanılarak hemen her problemin üstesinden gelinebilir.
  Sorunların pek azı donanım arızası kaynaklıdır ve bu yüzden de sistem ayarlarındaki birkaç basit değişiklikle ortadan kaldırılabilir. Slota tam oturmamış bir kartı sabitlemek veya sistemin başlatılması sırasında sürücü içinde unutulmuş boot özelliği taşımayan disketi çıkarmak bilgisayarı yeniden üretim amacına uygun hareket ettirmek için yeterli olabilir. Bilgisayarların, sahiplerine durmadan tatsız sürprizler hazırlayan aygıtlar olmaması gerektiğinden bu yazıda bilgisayarın açılması, Windows’un başlatılması ve sistem başında çalışma sırasında karşılaşılan sorunları çözme amaçlı bol miktarda öneri sunuyoruz.

  1- PC'NİN AÇILIŞINDAKİ PROBLEMLER
  Bilgisayarınız daha açma düğmesine bastığınız andan itibaren çalışmayı reddediyorsa bileşenlerin en az biri başlangıçtaki fonksiyon denetimini geçemiyor demektir. Bu durumda genellikle eksikliğin nerede olduğu bildirilemeyeceğinden, hatanın bulunması zorlaşır. Problem büyük ihtimalle önemsizdir ve kolaylıkla bertaraf edilebilir.

  PC Hiçbir yaşam belirtisi göstermiyorsa...
  Bilgisayar kasasının ön yüzündeki açma kapama şalterini kullandınız, ancak PC’den herhangi bir ses gelmiyor. Bu durum, elektriklendirme ile ilgili problemlere işaret eder ve çok sayıda nedeni akla
  getirir.

  Çözüm1: Kasanın arka bölümündeki güç kablosu yerinden çıkmış olabilir. Bu kablonun doğru takıldığından emin olun. Bilgisayarın yerini değiştirdiyseniz güç kablosunun tamamen yerinden
  çıkması ihtimali var.

  Çözüm2: Ana güç kaynağı kapatılmış olabilir. Güç kablosunun, kasanın güç kaynağına bağlandığı noktada ana güç şalteri bulunur. Şalter "0" a işaret ediyorsa akım tamamen kesiktir. Şalterin hangi konumda durduğunu kontrol edin ve gerekirse "1" e getirin.
  Çözüm3: Üzerinde kendi şalterini barındıran bir priz kullanıyorsanız bu ikinci şalteri kapatmış da olabilirsiniz. Sistem, elektriği prizden temin etmesi gerektiğinden başlatılamıyor olabilir.

  Bilgisayarı açtığınızda bip sesleri geliyorsa...
  Bilgisayarı açıyorsunuz, fan ve sabit disk(ler) çalışmaya başlıyor ancak PC speakerdan bip sesleri geliyor. Bip kodları sayesinde bu sayfalardaki BIOS hata sinyalleri tablosundan faydalanarak sistemin hangi sebeple başlatılamadığı öğrenilebilir. Benzer bir durumda kaldığınızda yapmanız gereken genelde bilgisayar kasasının vidalarını sökmek olacaktır. Kaygılanmayın! Sorunun kaynağının
  yerinden çıkmış bir görüntü kartı veya anakartla yeterince temas etmeyen işlemci olma olasılığı yüksek.

  Çözüm: BIOS hata sinyalleri tablosu vasıtasıyla önce problemi tanımlayın. Bilgisayarınız tablodaki durumlardan da farklı davranıyorsa tabloda yer almayan diğer kodların bulunduğu kullanım kılavuzuna bakmalısınız

  İşlemci: PC, bir işlemci hatasına işaret ettiğinde, çip anakart üzerine doğru yerleştirilememiştir. İşlemcinin türüne bağlı olarak iki farklı çözümden bahsedilebilir. Bilgisayarın elektrik bağlantısını kesin ve kasayı vidalarını sökerek açın. Daha sonra hangi türde işlemcinin takılı olduğunu kontrol edin.

  Soket işlemciler: Yeni nesil işlemciler dörtgen bir soket üzerine oturuyor ve bir kol vasıtasıyla sabitleniyor. Kolu kaldırın ve işlemciyi aşağıya doğru hafifçe bastırın. Yerine oturduğuna inandığınızda da yeniden kolu indirin. Slot i.lemciler: Athlon- Pentium II / III işlemciler, tıpkı ekran kartları gibi slot adı verilen yuvalara oturtuluyorlar. İşlemciyi her iki taraftan da
  tutarak dikkatlice yerine bastırın. Kasanın vidalarını yeniden takın ve bilgisayarı başlatın.

  Ekran Kartı: Bildirilen ekran kartıyla ilgili bir sorunsa, kartın bağlantılarının AGP slotuna yeterince temas etmemesi olasılığı söz konusu. Bilgisayarı kapadıktan sonra kasanın vidalarını sökün. Ekran kartının üzerine hafifçe bastırarak sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Altın sarısı bağlantı noktalarının slotun içinde tamamen kaybolmasını sağlayın. Bir başka hata sebebi ekran kartının PC kasasına vidalanmamış olması. Bu kontrolü de yaptıktan sonra kasayı kapatıp bilgisayarı başlatabilirsiniz.

  Bellek: Sorunun kaynağı bellek modülleriyse bilgisayarı kapatın ve kasanın vidalarını sökün. İşlemcinin yakınlarında konuşlandırılmış bellek modüllerinin her iki yanındaki kenetleri açın.
  Modülleri yerlerinden çıkarın ve slota temas noktalarını temizledikten sonra yerlerine oturtun. Bellek modüllerini sabitleyip,kasa yı vidaladıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz.
  Bilgisayar klavyeyi tanımıyorsa ne yapılması gerekir?
  Bilgisayar başlatıldığında klavyenin takılı olmadığı yönünde bir hata mesajı veriyorsa klavye kablosunun gevşek takıldığı veya yerinde olmadığı düşünülebilir. Bilgisayarınız PS/2 ise kablolar karıştırılmış da olabilir. Çözüm: Bilgisayarın arka yüzünde iki PS/2 girişi bulunur. Fare ve klavye kablolarının bu girişlere takılı olduğundan emin olun. PS/2 bağlantısının kötülüğü klavye ve fare girişlerinin birbirinin aynısı olması. Bilgisayar kasaları artık sözkonusu girişlerin yanında fare ve klavye sembolleri görülebilecek şekilde üretiliyorlar. Bu tarz bir kasaya sahipseniz kabloyu sembollerle gösterildiği şekilde takın. Kasada herhangi bir işaret yoksa klavyenin soldaki, farenin de sağdaki girişle kullanılması gerektiğini
  hatırlatalım.

  Monitöre görüntü gelmiyorsa ne yapılması gerekir?
  PC’yi başlatın. Fan ve sabit disk(ler) çalışmaya başladıktan sonra ekran hala siyahsa veya "no sync" uyarısı alıyorsanız mönitör kablosu bilgisayara doğru şekilde bağlanmamış olabilir.


  Çözüm: Monitör kablosunun kasanın kasanın arka yüzündeki ekran kartına hatasız bağlandığından emin olun. Kablo yerinden oynamış veya çıkmışsa hatayı düzeltin. En iyi çözüm kabloyu yerinden çıkarıp yeniden takmak ve her iki yanındaki vidaları kullanarak monitörü yerinden oynattığınızda yeniden
  çıkmasını engellemek için sabitlemek.
  2- PC DÜZGÜN BAŞLATILMIYORSA
  Bilgisayara elektrik geliyor,monitör de sorunsuz çalışıyor ama Windows bir türlü başlatılamıyor. Bu durumda ekrana yansıyan hata mesajlarının yönlendirmesiyle hatanın kaynağı bulunabilir.

  Sürücüde disket varsa ne yapılması gerekir?
  "Non-System disk or disk error. Replace and strike any key when ready" uyarısı alıyorsanız BIOS, sistemi A sürücüsündeki disketten başlatmayı deniyorsa ve sürücüdeki açılış disketi değilse bilgisayar bu hatayı verecektir.

  Çözüm: Disketi sürücüden çıkarın ve klavyenin herhangi bir tuşuna tıklayın. Bilgisayarınız sabit diskten başlatılacaktır.
  Bilgisayar sabitdiski tanımıyorsa Sürücüde hiç bir disket olmasa bile "operating system not found" uyarısıyla karşılaşıyorsanız sabit disk(ler)iniz BIOS’tan doğru tanıtılmamış olabilir.

  Çözüm: Bilgisayarı başlattıktan hemen sonra Award-BIOS için Del,Phoenix-BIOS için F2’ye tıklayarak PC’nin konfigürasyon menüsü olarak tanımlanabilecek BIOS’a girin.
  BIOS Features Setup (Award) veya Main (Phoenix) başlığının üzerine gelin. Tüm sabit diskleri Award BIOS için üst resimdeki gibi,Phoenix BIOS için ise IDE-Drive 1-4 ten Auto moduna getirin. Auto seçeneği bilgisayar her yeniden başlatıldığında sabit disklerin yeniden tanımlamasına yarar. Bu sayede hatalı ayarlamaların önüne geçilmiş olur. Award-BIOS’ta değişikliklerden sonra "Esc" tuşuna tıklayın ve Save & Exit Setup’ı seçin. "Y" tuşuyla seçiminizi onaylayın. Phoenix-BIOS’ta ise sağ üstteki Exit’ten Save Changes & Exit’i seçin. Auto modu sadece sabi diskleri tanımlamakla kalmaz CD-ROM sürücü ve DVD’leri de bulur.
  Sabitdisk doğru bağlanmamışsa...
  Az önceki ipuçlarının ikisi de beklenen başarıyı getirmese bile bu, sabit diskinizin bozuk olduğu anlamına gelmez. Kasanın iç kısmında, sabit diskin güç ve data kabloları yerlerinden çıkmış olabilir. Çözüm: Sorunun kaynağını bulmak için bilgisayarı kapatın ve vidalarını çıkararak kasayı açın Önce renkli kabloları biraraya getiren sabit disk güç kablosunun takılı olduğundan, daha sonra da geniş data kablosunun sabitdisk ve anakart üzerindeki uçlarının doğru bağlandığından emin olun. Kablo yerinden çıkmışsa hatanın kaynağını buldunuz demektir. Önerilerimizin hiçbiri sonuç getirmediyse sabit diskiniz bozuk demektir. Bu durumda geriye yeni bir sabit disk almaktan başka çare kalmıyor.


  Disket sürücüsü bulunamuyorsa ne yapılması gerekir?
  Disket sürücüsünün bulunamadığına dair bir hata mesajı alıyorsanız, data veya güç kablolarının yerinden çıkması ihtimali söz konusu.

  Çözüm: Bilgisayarı kapatın ve kasayı açın. Kasanın iç kısmında, beyaz güç kablosunun ucunun disket sürücüye takılı olup olmadığına bakın. Son olarak da geniş güç kablosunun bir ucunun anakarta diğer ucununsa disket sürücüye doğru takıldığından emin olun.

  Sistem başlatılırken hatalı veya eksik dosyalarla karşılaşılıyorsa...
  Windows, başlatılır ken eksik veya hasar görmüş dosyaları rapor edebilir. Sistem başlatılıyor olabilir ancak sorunu gidermezseniz uyarıları her seferinde yeniden almaya devam edersiniz.

  Çözüm: Registry’deki eski yazılım artıklarını ortadan kaldırmalısınız. Öncelikle Windows başlatılırken, işletim sisteminin kusurlu bulduğu dosya isimlerini not alın.

  1- Başlat menüsünden Çalıştır’ı seçin ve dosya adı yerine "regedit" yazdıktan sonra Tamam’a tıklayın. Kayıt Düzenleyicisi başlatılacaktır.
  2- Düzen ve Bul’a tıklayın ve arama satırına ilk not aldığınız dosya ismini girin. Arama sonuçlanınca bulunan kaydın üzerine sağ tuşla tıklayın ve Sil’i seçin. Bir sonraki soruyu Evet’e tıklayarak geçin. F3 tuşuyla aynı ad altındaki tüm kayıtları görüntüleyebilirsiniz. İlk iki adımı diğer dosyalar için de tekrarlayın.
  3- Menü çubuğu üzerinden Kayıt’a tıklayın ve Kapat’la programı sonlandırın.
  3- PC ÇALIŞIRKEN ÇIKAN SORUNLAR

  İşletim sistemi tam olarak yüklenir ve prensipte sorunsuz çalışır. Ancak zaman zaman hata mesajlarıyla karşılaşmaya devam edebilirsiniz.

  Ekran şiddetli şekilde titriyorsa ne yapılması gerekir?
  Monitör, bilgisayar başında saatlerce çalıştıktan sonra göz ağrılarına yol açacak şekilde titriyorsa, görüntü tazeleme oranı çok düşük ayarlanmış olabilir.

  Çözüm: Görüntü tazeleme frekansı, monitörün ekran görüntüsünü ne sıklıkla yeniden oluşturacağını ifade eder. 85 Hertz iyi bir seçim, ancak belli bir ekran tazeleme hızı atayabilmek için monitör
  modelinin sisteme doğru tanıtılmış olması gereklidir.

  1- Sağ fare tuşuyla Windows masaüstündeki herhangi bir boşluğa tıklayın ve açılan menüden Özellikler’i seçin.
  2- Monitör-Değiştir ve "Tüm Donanım’ı göster"i seçtikten sonra listeden monitör modelini seçin. Aradığınız modeli bulamadıysanız sol pencereden Standart Monitör Türleri’nden Tak ve Çalıştır Monitör’ ü seçin. Tamam ve Kapat’a tıklayın
  3- Ekran Kartı sekmesinden resim tazeleme hızını 85 Hertz’e getirin. Değişiklikleri Tamam’a tıklayarak onaylayın. Yeni düzenlemelerin geçerli olabilmesi için Windows’un yeniden başlatılması
  gerekecektir.

  CD/DVD sürücü CD’yi dışarı çıkartmıyorsa...
  Sürücü içerisinde bir CD var ancak bilgisayarınız çekmeceyi dışarı çıkarmayı reddediyor. Sürücünün çekmecesi sıkıştığından ne CD sürücüsü üzerindeki eject tuşuyla ne de yazılım yardımıyla CD’ye ulaşamıyorsunuz.

  Çözüm: Bu ve benzeri durumlar için pek çok sürücünün üzerinde bir delik yer alır. Herhangi bir atacı bükerek açın ve sürücünün ön yüzündeki küçük deliğe sokun. Çekmece biraz dışarı çıktıktan
  sonra onu dikkatlice dışarı çekin. Bilgisayar kapalı olsa bile aynı yöntem uygulanabilir.
  ÇocukLuğumu özlüyorum

  Yara bere içindeki dizLerimi
  Pamuk heLva ya yapışmış suratımı
  Elma şekeri ne bulanmış ağzımı
  YaramazLık yaptığımda annem göremesin diye
  sakLandığım kapı ağzını
  Oysa Çoktan sobeLedi hayat ...

 2. #7
  Emekli S.Moderator !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  bana karanlığın ne demek olduğunu öğretmeden bütün ışıkları söndürüyorsun ..
  Mesajlar
  2.024
  Blog Yazıları
  10
  Tecrübe Puanı
  52004983

  Tanımlı

  Kolonlarınız sessizliğe büründüğünde...
  İyi bir hoparlör sistemine sahip olmanıza rağmen kolonlardan hiç ses gelmiyorsa kolonlar ses kartına doğru bağlanmamış olabilir.

  Çözüm: Ses kartlarının tamamı, görünümleriyle birbirinden ayırt edilemeyen en az üç 3.5 mm girişe sahiptir. Bunlardan biri mikrofon, biri müzik seti gibi harici cihazlar, diğeri de PC kolonları
  içindir. Girişler farklı renklerle birbirinden ayrılmışlarsa kolonlar yeşil renkteki girişe bağlanmamalı. Üretici firma,ses kartı girişlerini farklı renklerle işaretleme zahmetine katlanmamışsa PC’nizin arka yüzünden girişlerin adlandırılıp adlandırılmadığını kontrol edebilirsiniz. Audio out veya speaker, hoparlörü işaret eder. Bu denemeden de sonuç alamazsanız ses kartının veya PC’nin kullanım kılavuzundan faydalanın. Doğru girişi bulabilmek için diğer bir çözüm CD’yi çalmaya başlamak ve bu esnada tüm girişleri sırayla denemek.
  Müzik CD’lerini çalarken hiç ses gelmiyorsa...
  CD-Sürücüyü kullanarak müzik CD’si dinlemek istiyorsunuz ancak hoparlörlerin çalıştığından ve doğru bağlandığından emin olduğunuz halde hiç bir ses duyamıyorsunuz.

  Çözüm: Bilgisayarı kapatın ve kasayı açın. CD-Sürücünün bir kabloyla ses kartına bağlandığından emin olun. Kastedilen kablo her iki tarafında da dikdörtgen girişleri olan bir ses kablosu.
  Eğer bu kabloyu sürücüyle beraber edinemediyseniz bilgisayarcınızdan bir kaç milyon lira karşılığında satın alabilirsiniz. Kablonun bir ucunu ses kartı üzerindeki CD-in yuvasına yerleştirin. Diğer ucu ise CD sürücünün ilgili girişine takın. Müzikler artık ses kartı üzerinden kolonlarla dışarıya verilebilir

  Sistem sık sık çökmeye başladığında...
  Tanımlanamayan sebeplerden dolayı Windows ekranı donuyor veya işletim sistemi sürekli olarak çökmelere sebep oluyor. Sorun çıkaran yazılımları yeniden kurmuş olmanıza rağmen Windows güvenli çalışmıyor.

  Çözüm 1: Öncelikle işlemcinin yeterince soğutulup soğutulmadığını sınamalısınız. İşlemci, bilgisayar çalışırken fazla miktarda ısı üretir. Bu ısı bir soğutucuya aktarılarak işlemcinin sağlıklı çalışması sağlanır. Soğutucunun fanı çalışmasını aksatırsa işlemci aşırı derecede ısınır. Bu durum sistem çökmelerinin gizli sebebidir. Soğutucunun üzerinde, dönmesini engelleyebilecek düzeyde toz birikmesi fanın çalışmasını güçleştirir. Bilgisayarı kapatın ve kasayı açın. İşlemcinin
  üzerindeki fanın dönmeyi engelleyecek düzeyde kirlenip kirlenmediğine bakın. İhtiyaç halinde soğutucuyu pamuk çubukla dikkatlice temizleyin.


  Çözüm 2: Soğutucu kusursuz çalışıyorken de işlemci aşırı ısınabilir. Sebep soğutucunun ve işlemcinin üst yüzeylerinin pürüzsüz olmamasından kaynaklanıyor olabilir. Soğutucunun,işlemci yüzeyiyle tam temas etmediği durumlarda yüzey soğutulamaz. Soket işlemcilerde,ısıyı düşürmenin
  farklı yolları var. Bir kaç milyon karşılığında ısıyı iyi ileten bir macun alın. Bu macunu işlemci ve soğutucu arasına sürerek ısının soğutucunun tüm yüzeyine daha iyi şekilde iletilmesini sağlayın:
  Soğutucuyu işlemciye sabitleyen metal kenetleri açın ve işlemci üzerine ısıyı ileten macunu sürdükten sonra soğutucuyu eski yerine yerleştirerek, işlemciyi yerine sabitleyin.

  Ekran kartından istenilen çözünürlük elde edilemediğinde...
  Monitörünüz daha yüksek çözünürlük ve renk derinliklerini gösterebilecekken 640*480 çözünürlükte ve 16 renkte çalışıyor. Sebep ilk PCI slotundaki kartın, AGP slotundaki ekran kartıyla çakışması olabilir. Bu durumda her iki kartta aynı PC kaynaklarını kullanmaya çalışacağından çakışmayla karşılaşılır.

  Çözüm: Bilgisayar kasasının vidalarını çıkarın ve birinci PCI slotunun dolu olup olmadığını kontrol edin. Birinci PCI slotu AGP slotunun hemen yanındaki kart yuvasıdır. Eğer öyleyse PCI kartını kasaya sabitleyen vidaları çıkarın ve kartı bir diğer boş PCI slotuna yerleştirin. Windows, yeniden başlatıldığında bu PCI bileşeninin sürücü CD’sini talep edebilir. Kartın yerini başarılı bir şekilde değiştirdikten sonra kasayı kapatın ve bilgisayarı başlatın.

  CD yazıcı yazma işlemini yarıda bırakıyorsa...
  Data veya müzik CD’lerini kopyalamak istiyorsunuz ancak veri akımı sekteye uğradığından yazma işlemi yarıda kalıyor.

  Çözüm: Yazma işlemi sırasında başka programlar kullanıyorsanız bunları kapatmalısınız. Görevini arka planda yerine getirenler de dahil olmak üzere tüm programları sonlandırın. Arka planda
  çalışanları durdurmak için görev çubuğu üzerindeki sembollere sağ fare tuşuyla tıklayın ve programı kapatın. Burn-Proof teknolojisine sahip bir CD Yazıcı satın almışsanız bu problemle bir daha karşılaşmayacaksınız demektir. Yeni CD Yazıcılar yazma işleminin yarıda kalması halinde yeterli büyüklükte veri, yazıcının ara belleğine aktarıldıktan sonra görevine devam ediyor. Yazma işlemi kaldığı yerden devam ettiğinden yarıda kalan kopyalamalar ve yanan CDler tarih oluyor.
  - ESKİ AYGIT SÜRÜCÜLERİ ÇAKIŞMALARI

  PC bileşenlerinin sorunsuz çalışabilmesi için güncel sürücü bilgilerinin kurulması gerekir. Her zaman, donanımla gelen sürücüyle en güncel olanı arasında büyük farklar vardır. Pek çok hata
  giderildiği gibi işletim sistemiyle donanım arasında daha fazla uyum ve yüksek performans sağlanır. Ekran kartı örneğinden hareketle kurulu sürücünün programlanma tarihini öğrenmeyi, eski sürücüyü silmeyi ve ardından güncelini kurmayı göstereceğiz.

  Kartın sürücü versiyonunu kontrol etmek...
  1- Başlat menüsünden Programlar-Ayarlar’ı seçin ve Sistem sembolüne çift tıklayın.
  2- Aygıt yöneticisi sekmesini açın ve sürücüsünü güncelleştirmek istediğiniz aygıtın önündeki "+" işaretine tıklayın. Örneğin Ekran Bağdaştırıcıları. Güncel sürücünün versiyonunu öğrenmek için donanım üreticisinin internet sayfasını ziyaret edin. Bu bilgiler genellikle "drivers","support" veya "downloads" başlıkları altında yer alır. Oradaki sürücünün tarihini, kurulu olanla karşılaştırın. Internet sayfası üzerindeki sürücü daha güncelse onu indirin ve sabit diske kaydedin.

  Standart sürücüyü kurmak için ne yapılması gerekir?
  Eski ve yeni sürücüler arasında herhangi bir çakışma yaşanmaması için öncelikle eski donanım bilgilerini kaldırmanızı öneriyoruz. Bunu en kolay şekilde kartı Windows’a standart ekran bağdaştırıcı olarak tanımlama direktifi vererek gerçekleştirebilirsiniz. Windows bu değişiklik sonrasında eski sürücü bilgilerine başvurmaz ve dosyaları sorun çıkmadan güncelleyebilirsiniz.
  Standart görüntü bağdaştırıcısını tanıtmak için aşağıdaki adımları takip edin:

  1- Sağ fare tuşuyla Windows masaüstüne tıklayın ve açılan menüden Özellikler’i seçin.
  2- Ayarlar sekmesine geçin.
  3- Ekran Kartı sekmesini açın ve Değiştir’e tıklayın. Bir sonraki raporu, İleri’ye tıklayarak geçin ve "Belirtilen konumdaki bütün sürücülerin listesini görüntüler böylece istediğiniz sürücüyü seçebilirsiniz"i seçin. İki kısma ayrılmış pencere açılacak.
  4- Bu pencerede Standart Görüntü Türleri’ne tıklayın ve sağ tarafta Standart Ekran Bağdaştırıcısı (VGA)’yı seçin. İleri’ye tıklayın ve bir sonraki soruyu Evet’e tıklayarak geçin. Sonraki pencerelerde ise İleri ve Son’u seçin.
  5- Her iki pencerenin kapatma düğmelerine tıklayın. Standart ekran bağdaştırıcısının kurulumu tamamlandığında Windows sistemi yeniden başlamak isteyecektir. Güncel aygıt sürücüsünü kurmak Windows yeniden başlatıldıktan sonra, önceden internetten indirilen sürücüyü kurun. Bunun için Windows Gezgini’ni açın ve sürücüyü sakladığınız klasöre girin. Sürücü bilgilerini içeren
  dosyaya çift tıklayın. Kurulum programının direktiflerini takip edip başarılı sürücü kurulumunun ardından Windows’u yeniden başlatın. Windows bundan böyle güncel sürücüleri kullanmaya başlayacak

  Kayıt içinde aradığınız bir anahtara hızlı bir şekilde ulaşılması
  Bilgisayarınıza kurmuş olduğunuz yazılım ya da Windows ile bir özelliği değiştirmek için kullanacağınız anahtarların Registry içindeki tam yerini bilmiyorsanız aratıp kolayca bulabilirsiniz. Ancak özellikle yavaş bir sisteme sahipseniz bu arama işlemi oldukça uzun zaman alabilir. Ayrıca değiştirmeden önce bulduğunuz anahtarın aradığınız olup olmadığına da iyice emin olmanız gerekir. Arama yapabilmek için kayıt editörünü çalıştırdıktan sonra Düzen menüsünden Bul seçeneğine tıklayın (Ctrl - F kısa yolunu da kullanabilirsiniz).
  Açılacak pencerede aranan alanına aradığınız anahtar kelimeyi yazın. Bakılacaklar kısmında is aramanın nerede gerçekleştirilmesini istiyorsanız o seçenekleri işaretleyin. Daha sonrada Sonrakini bul tuşuna basarak aramayı başlatabilirsiniz. Aradığınız sonuca ulaştıktan sonra, başka benzer anahtar olup olmadığını kontrol etmek için ise yine düzen menüsünden ulaşıp bu sefer Sonrakini Bul seçeneğini seçebilir ya da F3 kısa yol tuşunu kullanabilirsiniz.
  Örneğin bilgisayarınızda daha önceden yüklü bir yazılımı bilgisayarınızdan kaldırıp, ilgili tüm parçalarını da sildiğinizi farz edin. Ancak bilgisayarınızı buna rağmen ilgili referansların halen Registry'de yer aldığını iddia ediyor ve hata veriyor. Üstelik bu kaydın Registry'nin neresinde olduğunu da bilmiyorsunuz. İşte bu durumda Registry'de programın ismi ile ilgili aramalar yapıp ilgili aramalar yapıp ilgili anahtarları bulup silmeyi deneyebilirsiniz. Eğer bulduğunuz sol tarafta ise yer alan bir anahtar yada bir değer ise güvenle silebilirsiniz.
  Tabii ki bu işlemi yapmadan önce kaydın bir yedeğini almayı unutmayın. Ayrıca çok fazla değer silmeden önce arada bilgisayarı bastan başlatıp sorunun giderilip giderilmediğini kontrol etmekte de faydalı olacaktır. Eğer problem daha da büyüdüyse yedeğinden Registry'i geri yükleyip başka bir anahtar silmeyi deneyin.
  Karışık gözükse de aslında Registry oldukça düzenlidir.
  Window'un kayıt veritabanı basta "HKEY_CLASSES_ROOT" olmak üzere altı ana anahtardan oluşur.
  HKEY_CLASSES_ROOT Sürükle bırak işlemleri ile ilgili yazılım ayarları, kısa yol ve tüm diğer kullanıcı ara birimi ile ilgili bilgileri içerir. Burada ilişkilendirilmiş her dosya için bir alt anahtar daha bulunur.

  HKEY_CURRENT_USER O an oturumu açık onun kullanıcı ile ilgili bilgileri içerir. Burada 7 alt anahtar daha bulunur.
  AppEvents: Sistem ve uygulamalarda kullanılmak üzere atanmış sesler ile ilgili ayarlar burada yer alir.
  Control Panel: Burada Windows 3.x'deki System.i ni, Win.ini ve Control.ini dosyalarının içeriğine benzeyen denetim masası ayarları yer alir.
  InstallLocationsMRU: Başlangıç klasöründe yer alan programların sabit diskteki yollarını belirler.
  Keyboard layout: O an kullanılan klavye düzenine buradan da ulaşılabilir.
  Network: Ağ bağlantı bilgileri burada yer alır.
  Remote Access : Eğer çevirmeli ağ üzerinde ağ bağlantısı kullanılıyorsa o anki bağlantı bilgileri burada bulunur.
  Software: Bilgisayara bağlı kullanıcının yazılım konfigürasyon ayarlarına buradan ulaşılabilir.

  HKEY_LOCAL_MACHINE Her kullanıcı için ayni olan bu değerler bilgisayarda yer alan donanım ve yazılım ayarları üzerine bilgiler içerir. bu anahtarın altında da 7 alt anahtar bulunur.
  Config: konfigürasyon bilgileri ve ayarlarına buradan ulaşmanız mümkün.
  Enum: Donanım aygıt bilgi ve ayarları burada bulunur.
  Hardware: Seri bağlantı noktaları ile bilgiler ve ayarları içerir.
  Network: Kullanıcının o an bağlı bulunduğu ağ yada ağlar üzerine bilgiler burada bulunur.
  Security: Ağ güvenlik ayarlarına buradan ulaşılabilir.
  Software: Yazılımlara has özel bilgiler ve ayarları içerir.
  System: Sistem başlangıç ve aygıt sürücüleri bilgileri ile işletim sistemi ayarları burada yer alır.
  HKEY_USER İşletim sistemlerine bağlanan her kullanıcı için masaüstü ve kullanıcı ayarlarını içerir. Bu başlık altında her kullanıcıya ait bir anahtar daha bulunur. Ancak sadece tek bir kullanıcı varsa, bu durumda sadece "default" altında tek anahtar olacaktır.
  HKEY_CURRENT_CONFIG HKEY_LOCAL_MACHINE ile bağlantılı olarak o anki donanım konfigürasyonu ile ilgili bilgileri içerir.
  HKEY_DYN_DATA Bu anahtar Windows'un çalışması sırasında sık değişen veri kavramının anahtarını oluşturur. Bir USB aygıt bağladığınızda yada sistem çalışırken yapabileceğiniz bir değişiklikte Registry'nin bu alanındaki veriler değişir

  Registry'nin bakımı ve yedeklenmesi
  Registry Windows'un sorunsuz olarak çalışması için kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Bu yüzden işletim sistemi her gün sistemin çalıştırılmasıyla birlikte bir güvenlik kopyası alır. Bu güvenlik dosyası Windows klasörleri içerisinde gizli bulunan "Sysbckup" klasöründe bulunur. Güvenlik dosyası otomatik olarak paketlenir ve "rbxxx.cab" biçimine getirilir (burada xxx duruma göre değişen üç basamaklı bir sayıdır . Buna ek olarak Windows bu Backup dosyalarından beş tanesini de arşivler.İsterseniz Registry'de bir değişiklik yaptıktan sonra bunu geri alabilmek için bu güvenliği kendinizde yaptırabilirsiniz. Bunun için Başlat > Programlar > Donatılar > Sistem Araçları menüleri altında yer alan "Sistem Bilgisi" ni çalıştırın. Daha sonrada burada "Araçlar" menüsünde yer alan "Kayıt Tarayıcı" sini çalıştırın. Windows başlangıçta otomatik olarak güvenlik sağladığı için işlemin sonunda tekrar yedekleme yapmak isteyip istemediğinizi sorar. Eğer bu soruyu doğrularsanız Windows güncel kayıt veritabanının yedeğini saklayacaktır. Bu güvenlik yöntemine ek olarak kullana bileceğiniz bir başka seçenek de Kayıt Düzenleyicisi altında Export fonksiyonudur. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için "Kayıt" menüsünden "Kayıt dosyası ver" seçeneğine tıklayın. Dosya adi ve saklanacağı konumu isteğinize göre belirleyebilirsiniz. Eğer ikinci bir sabit disk'iniz varsa bunu hedef olarak kullanabilirsiniz. Eğer bir CD yazıcınız varsa CD!leri yedekleme ortamı olarak kullanmak tabi ki çok daha iyi olacaktır. Ancak bir disket bu işlem için yeterli olmayacaktır. Çünkü kayıt veritabanının boyutu genellikle Megabyte'larca büyükte olabilir. Bu yüzden Windows'un otomatik olarak "Sysbckup" klasörüne yerleştirdiği güvenlik dosyası büyük şans oluşturur. Ancak sadece büyük kayıt veritabanı bir disketin kapasitesini aşacaktır.
  Kayıt dosyasının çalışmasında sorunlar ile karsılaştığınızda ve bu yüzden zor durumda kaldığınızda bu güvenlik kopyalarından birini geri yüklemek için bilgisayarınızı DOS kipinde başlatmanız gerekir. Win95 ve Win98 işletim sistemlerinde bunu "Başlat" ve "Bilgisayarı Kapat" menülerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ancak Windows Me sürümünde açılış disketine ihtiyacınız olacak. DOS-Prompt karşınıza geldiğinde scanreg/restore yazın. Simdi karşınıza Windows'ta yer alan güvenlik kaydından seçim yapacağınız bir ekran gelir. Yeni kayıt veritabanını oluşturacağınız güvenliği seçin. Eğer kayıt düzenleyicisinde bir kayıt dosyası kaydettiyseniz bunu ayni sekilde alabilirsiniz. Yukarıda anlatıldığı gibi Windows'un "Kayıt Düzenleyici" sini çalıştırın ve "Kayıt" menüsünden "Kayıt Dosyası Al"ı seçin. Dosyayı kaydettiğiniz klasörü ve dosya adini belirterek kayıt dosyasını Registry'e geri almış olursunuz.
  Sistem performansının artırılması için kayıt dosyasının düzenlenmesi

  Kayıtta saklanan verilerin artısı dosya boyutunun artmasını da beraberinde getirir. Bilgisayarınıza kurduğunuz ek donanımlar, yazılımlar ve sürücüler arkanızda kalan veriler ile iz bırakırlar. gerektiği gibi yerine getirilen bir program kaldırma sonrasında veri çöplüğü oluşturacaktır. Bu gereksiz kayıtların aranıp bulunması ve kayıt düzenleyicisi yardımıyla silinmesi çok zahmetli bir işlemdir. Ancak tüm bunlar özellikle bu işlem için hazırlanmış yazılımlar ile kolay ve hızlı bir biçimde gerçekleştirilebilir. Internet üzerinden Registry Cleaner başlığı altında bu tür ücretsiz Freeware ve ücretli Shareware olmak üzere sayısız programa ulaşmak da mümkündür. Bazı programlar gereksiz kayıtların otomatik olarak silinmesinin yani sıra kayıt dosyasının daha konforlu düzenlenmesi için ek fonksiyonlarda sunuyorlar. Bazı programlar ise kayıt veritabanını bastan oluşturabiliyorlar. Tabi ki bu tür programlar çok işlevli olmaları sayesinde de bir üstünlük sağlıyorlar. Kayıt dosyasını bastan oluşturmak için isterseniz Windows'un dahili araçlarına da başvurabilirsiniz. Windows 95'de kayıt düzenleyicisini çalıştırın ve kayıt veritabanını kaydedin. Daha sonra sistemi DOS kipinde başlatın. Komut satırına regedit /c ve ardından da kayıt dosyasının yerini, klasörünü ve dosya adini yazın. Windows 98'de ise "Başlat" menüsünden "Bilgisayarı kapat"a tıklayın. Daha sonra "MS Dos Kipinde Başlat"ı seçin.
  Klasik Dos komut satırına düştüğünüzde scanreg /fix yazıp Enter'e basın. Windows Me'de sisteminde Dos kipi bulunmadığı için açılış disketi kullanmanız gerekmektedir. Daha sonraki İslamlar ise Windows 98'deki gibi gerçekleşir. Kayıt düzenleyici programlar olan Registry Cleaner'larin ise Windows ortamında çalışması gibi bir avantajı vardır ve Undo (Geri Al) seçenekleri ile daha güvenlidirler. Ancak yinede tekrar dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Her türlü güvenlik tedbirini almadan işlemlere başlamayın.
  Çeşitli Windows problemlerine registry ile çözüm bulabilirsiniz
  Windows veri kayıt tabanı üzerinde işlem yapan programların çoğu genel registry problemleri yada performans artırıcı bazı tedbirler üzerinde dururlar. Eğer daha spesifik problemlere çözüm arıyorsanız bu durumda kayda müdahale edip gerekli anahtarları elle değiştirmeniz gerekecektir. Bu şekilde normal kullanımda herhangi bir araç ile düzeltemeyeceğimiz ayarları düzeltebilir ve çalışması gerektiği gibi çalışmayan programlar ile araçlar için de çözüm üretebilirsiniz. En xxx rastlanan sorunlar için aşağıdaki kısa ipuçlarına bir göz atin. Tabi ki anlatılan değişiklikleri yapmadan önce registry'nizin mutlaka bir yedeğini almayı unutmayın

  1- Registry'i sıkıştırmak
  Eğer sizin bilgisayarınızdaki kayıt dosyası da çok fazla yer kaplıyorsa onu biraz daha kompakt bir hale sokmak isteyebilirsiniz. Bunun için öncelikle bilgisayarınızı gerçek DOS modunda başlatmanız gerekir. Windows altındaki DOS modu ise yaramayacaktır. Daha sonra regedit'i çalıştırıp kayıt dosyası ver seçeneği ile o anki kaydı örnek olarak Compact.reg adi altında kaydedin. Daha sonra regeditten çıkın ve "regedit /c compact.reg" (tırnaksız olarak) parametreleri ile çalıştırın. Sıkıştırma gerçekleşecektir.
  2- Bir kayit anahtarinin otomatik olarak silinmesi
  Normal olarak bir reg dosyasından registry anahtarını otomatik olarak silemezsiniz. Ancak bunun içinde bir yol bulunmaktadır. Ana anahtarın hemen basında yer alan parantezler içine bir eksi (-) işareti koymak yeterli olacaktır. Örneğin eğer HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Office\8.0\C ommon\Assistans anahtarını silmek istiyorsanız anahtarı -HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Office\8.0\C ommon\Assistans seklinde değiştirin. Sonuç olarak o ve altındaki diğer tüm alt anahtarlar da silinecektir.
  3- Sabitdiskinizi başka bir bilgisayara taşımak
  Eğer bilgisayarınızdaki sabit diskinizi donanımları tamamen farklı başka bir bilgisayara taşıdıysanız, daha sonradan sistemi başlatmanız sırasında problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Bunu engellemek için önceden aygit yöneticisinden aygıtları kaldırmanız gerekir. Tek tek elle yapmaktansa regedit'i kullanabilirsiniz. Önce regedit'i çalıştırın ve HKEY_LOCAL_MACHINE anahtarına gidin. Buradaki Enum bölümünü sildiğinizde donanımlara ait tüm ayarlarda silinecektir.
  4- CD'lerin Autorun sorunlarını çözümlemek
  Bilgisayarınıza taktığınız Cd'leriniz artık otomatik başlama özelliğine cevap vermiyorsa ve gereken tüm ayarları değiştirmenize rağmen bir fayda sağlamadıysanız çözümü registry'de bulabilirsiniz.
  Bunun için kayıt içinde HKEY_CURRENT_USERS\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Policies\Explorer anahtarına ulaşın ve buradaki NoDriveTypeAutoRun'in değerinin 95 00 00 00 olduğundan emin olun değilse değiştirin. Sorun düzelecektir.
  5- Başlat menülerinin açılış hızlarını değiştirmek
  İşletim sistemi üzerinde Başlat menüsünde gezinirken alt menüler belli bir süre sonra otomatik olarak açılacaktır. Ancak alt menülerin eğer sadece tıkladığınızda açılmasını istiyorsanız bu düzenlemeyi de registry altından yapabilirsiniz. Bunun için Registry içinde HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop anahtarı altına gelin. Burada sağ tarafta MenuShowDelay seklinde bir dize bulunması gerekir. Eğer yoksa yeni bir tane oluşturun ve değer olarak da 65534 yazın. Artık siz tıklamadan hiçbir menü açılmayacaktır. Bu değeri sıfır (0) yaptığınız takdirde ise menüler hiç beklemeden açılacaktır.
  Windows XP
  Windows Millenium işletim sistemi bir yıldır piyasada ve Windows 2000'in kullanıma sunulmasının üzerinden de çok az bir süre geçti. Ancak Microsoft yepyeni bir işletim sistemi Windows XP (Experience) ile yeniden evinize girmeyi hedefliyor. Bu durumda tekrardan yeni bir işletim sistemi kurmalı ve en nihayet oturtmaya çalıştığınız sistemi yeni baştan yaratmalısınız. Çoğu kullanıcı bugüne kadar bilinçli bir şekilde XP'yi bekledi ve Millenium çocuğu Windows 2000'i tercih etmedi. Her zaman olduğu gibi yeni bir işletim sistemiyle akıllarda oluşan soru işaretleri XP'de de tekrarlanarak karşımıza çıkıyor. Gerçekten XP'ye geçmeğe değer mi? Yeni bir kurulumda her şeyi baştan ayarlamak ve kurmak büyük bir yük sayılmaz mı? Ve tabii ki, yeni donanımlar için harcamanız gereken yatırımın karşılığını alabilecek misiniz?
  Eğer böyle düşünüyorsanız ya da tasarruf etmek zorunda olduğunuz bir döneme girdiyseniz, ne yazık kı yeni ve güzel bir geleceği de kaçırıyorsunuz demek. Çünkü Windows XP sadece mükemmel derecede stabil olmakla kalmıyor aynı zamanda (uygun donanımlar bulunduğu takdirde) hayıtınıza da gerçekten neşe katıyor. Yeni işletim sistemini kurmak için katlanacağınız zahmete kesinlikle değecektir

  Home ve Professional sürümleri arasındaki fark
  Windows XP iki farklı sürüm ile piyasaya çıktı. Son kullanıcı için tavsiye edilen Home-Edition ve tamamen işletmelere yönelik hazırlanmış Professional-Edition. İkinci sürümün Home sürümünden farklı özellikleri mevcut.
  Bu ek özellikler; çok işlemci desteği, Remore Desktop, domain üyeliği, geliştirilmiş ağ imkanları, özel giriş kontrolü, kullanıcı grubu yönetimi ve birçok dil destekleyen arabirime sahip uzaktan kurulum hizmeti (Remote Installation Service) olarak sıralanabilirler...
  1) Windows XP çok mu güçlü? Ya da PC'niz çok mu zayıf

  Tüm enerjinizle işe girişmeden önce PC'nizin Windows XP için uygunluğundan emin olmalısınız. Microsoft'un XP sayfalarında belirtilen sistem konfigürasyonu şöyle: En azından 233 MHz işlemci (300 ya da üstü tavsiye edilir), 128 Mbyte Ram ve 1.5 GByte sabitdisk alanına sahip bir sistem. Bu donanımlara sahip bir pc, XP'yi gerçekten çalıştırabilir: Ancak "çalışma" burada "biraz yerinden kımıldamak" anlamına geliyor. Üstelik çevik Millenium ile XP'yi karşılaştırdığınızda Millenium sisteminin sadece daha hızlı başlatıldığını değil aynı zamanda günlük işlemlerde de daha akıcı çalıştığını söyleyebiliriz.

  Yeni Windows işletim sistemiyle gerçek anlamda çalışmak için 700 MHz işlemcili, en azından 128 ya da 256 MByte Ram'e ve en yeni donanımlarla donanış bir bilgisayara sahip olmalısınız. Bu sınırın altındaki sistemler verimli kullanılamaz.
  Ekran kartı konusunda ise gereksinim çeşitliki gösteriyor. Eğer çoğunlukla 2D düzleminde çalışıyorsanız 8 Mbyte'lık bir kart günlük çalışmalarınız için yeterli olur. Oyunseverler ya da grafikle uğraşan kullanıcılar eğer parmak sinemasıyla karşılaşmak istemiyorlarsa bunun için 3D hızlandırıcılı en azından 32 Mbyte Ram'a sahip ekran kartlarını kurmaları gerekir. http://www.microsoft.com/windowsxp/.../apcompatxp.dox adresinden Windows XP tarafından desteklenen donanımlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Eğer donanımınız buradaki listede bulunmuyorsa www.microsoft.com/hcl altında arama işlemi başlatabilirsiniz.
  Güncel donanımlara sahip yeni PC'ler işletim sistemleriyle genelde büyük sorunlara neden olmaz. Ancak eski ve zayıf bilgisayar sahipleri artık yenileme fikrini tekrar düşünebilirler. Aynı zamanda çoğu üreticinin sürücü desteği konusunda da eski donanımlarını dışladıklarını görüyoruz. Her üretici firmanın internet sayfasında yeni sürücüleri arayın. XP altında çoğunlukla Windows 2000 sürücüleri de çalışabilir. Firmaların XP için çalışmalarına hız veriklerini ve beta sürücüler geliştirdiklerini görebilirsiniz.
  Dikkat! XP'nin Modem ya da ISDN kartınızı destekleyip desteklemediğini önceden öğrenin. Aynı durum SCSI aygıtları için de geçerli. XP'nin bir diğer yumuşak karnı da TV kartları gibi donanımlar. Burada Windows 2000 sürücülerini de deneyebilirsiniz.

  2) Kurulum başlıyor: XP'ye uzanan yol
  Wİndows XP'nin kurulum sırasında, Windows 98, Me kurulumlarıyla karşılaştığında çok az etki imkanına sahip olduğunuzu göreceksiniz. XP kullanıcıya hangi temel yazılımları kurmak isteğini sormuyor. Bu durum hem "Tam" hem de "Yükseltme" sürümleri için de geçerli. Windows XP'yi kurarken önünüze üç seçenek çıkıyor: Tam, Yeni ve Paralel kurulum. Yeni ve Paralel kurulum prensipte sadece Windows XP için özel bir disk alanı ayıracaksanız farklılık gösteriyor.
  3) Temizlik zamanı: Sağlam bir Windows'un temel taşı
  Bu adımın zorunlu olmadığı söylenebilir, ancak yine de yerine getirilmesi tavsiye edilir. Sabitdiskinizi Windows programı olan Scandisk ile hatalı sektörlerle karşı tarayabilir ve Scandisk tarafından otomatik olarak onarılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için Windows'un "Bilgisayarım" klasöründe birleştirilmiş bir sabitdisk üzerine sağ tuş ile tıklayın. "Özellikler altında "Araçlar" sekmesine gelin ve Scandisk'in çalışması için "Şimdi Denetle" seçeneğine tıklayın.
  Bu işlemin ardından diski tekrar birleştirmeniz gerekebilir. Aynı zamanda bu seçeneğe de "Araçlar" altında "Şimdi Birleştir" ile ulaşabilirsiniz. Artık sabitdiskiniz XP için tamamen hazır. Bu sürecin tamamlanması çeşitli nedenlerden dolayı birkaç saatinizi alabilir.
  Disk birleştirmenin etkileri: Sistem kurulumun ardından sabitdiskin bir bölümünde toplanacağı için küçük bir hız avantajı sağlanabilir. Bu işlem okuma kafalarının işini kolaylaştırır ve sürekli olarak sabitdiskin bir bölümünden diğerine atlamasına engel olur.
  4) Olasılıklar: Kurulmadan önce dosyaları saklayın
  Yeni bir işletim sisteminin kurulumu baştan kolay görünse de aslında öyle değildir; bazen bilgisayar birden bire çökebilir. Bu durumda gerekli dosyaların kaybedilmesi canınızı sıkabilir. Bu nedenle tüm önemli dosyalarınızı Zip ya da CD-R gibi harici bir saklama ortamına aktarmalısınız. Aynı işlem e-mail ve adres defteriniz için de geçerli olacaktır. Outlook'ta bir dosya "export" edip bunu yedekleme ünitesine saklayarak verilerinizin kaybolmasını engelleyebilirsiniz.
  Ayrıca "Belgelerim" klasörünü de farklı bir ortama yedekleyin. Başka bir klasör seçilmediği takdirde Windows bu klasörde sadece kullanıcı tarafından yaratılan dosyaları saklar.
  Bu yüzden en çok gezdiğiniz web sayfalarını içerek "Sık Kullanılanlar" klasörü de önemlidir. Bunu da aynı şekilde yedekleme ünitenize kaydedin. İleride bu klasör ileride tekrar eski konumuna kopyalamak için ihtiyacınız olacak. Güvenlik gerektiren tüm dosyalarınıza da aynı işlemleri uygulayın. Böylelikle veri kaybından sakınmış olursunuz

  5) Eşit paylaşın: Her OS'a bir disk alanı ayırın
  Windows XP'nin, Windows 98 ya da Me'nin bulunduğu disk alanlarına kurulması tavsiye edilmez. Öncelikle XP'nin kendi görevlerini yerine getirebileceği mantıksal bir disk alanı yaratın. Bu işlem için en azından 2 GByte sabitdisk alanı ayırmalısınız. Sabitdisk'in bölünmesi için yeni sürümünde aynı zamanda yeni dosya yapısını da destekleyen PowerQuest firmasının Partiton Magic 7.0 yazılımını kullanabilirsiniz. Böylece değişiklikten önceki disk içeriğinin de kaybolmaması sağlanır ve yeni disk yapısına hızlı bir geçiş yapılabilir.
  6a) Yükseltme kurulumu: Yeniler için en konforlu yol
  Microsoft, ev kullanıcıların sistemlerini XP Professional sürümüne yükseltmelerine (update) olanak tanımıyor. Windows XP'nin Home Edition sürümüne yükseltilmesi ise sadece Windows 95 ve 3.1 kullanıcılarının ise bu durumda işletim sistemlerini yeniden kurmaları gerekir.
  Windows 2000 Pro. ve Windows NT 4.0 kullanıcıları ise benzer şekilde sistemlerini XP Professional sürümüne güncelleyebiliyorlar. Ancak XP Professional Türkçe'nin tam sürümü ise önümüzdeki günlerde piyasaya sürülmeye hazırlanıyor. Eğer Windows'u tamamen baştan kurmak istiyorsanız güncelleme sürümleri işinizi kolaylaştıracak. Böylelikle XP eski sistemin özelliklerini kabul ediyor ve "Program Ekle Kaldır" altından kaldırılabiliyor. Office paketi için önceden kurulmuş programlar yeni işletim sisteminin kurulumundan sonra da sorunsuz olarak çalışabiliyor. Ancak bu durumda tüm gereksiz sistem kayıtlarının ve dosyalarının ileride sorun yaratabileceğini düşünebilirsiniz. Dinamik güncelleştirme özelliği kurulum sırasında XP için en güncel yamaların ve güncellemelerin indirilmesini ve sisteme entegre edilmesini sağlıyor.
  Ancak dinamik güncelleştirme için internet bağlantısının kurulması gerekir. Böylelikle her an için en yeni sistemde çalıştığınıza emin olabilirsiniz.

  6b) Yeni Kurulum: Eski yüklerden kurtaracak temiz çözüm
  Eğer önceden Windows 2000 tecrübeniz varsa XP kurulumunda hata yapma şansınız oldukça düşük. Millenium kullanıcıları da hedefe güvenilir bir şekilde ulaşabilirler. Çünkü Millenium kurulumundan farklı olarak birkaç ek ayar yapmanız yeterli olacaktır. Eğer geçiş yapmadan önce sistemi yavaş yavaş incelemek istiyorsanız paralel kurulumu tercih etmelisiniz. XP diğer işletim sisteminin yanına kusursuz bir biçimde kurulur ve gerekli boot manager'i de beraberinde getirir. (kurulumdan sonra XP'nin standart olarak başlatılması için 30 saniye bekler)
  Kurulum oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilir. Mevcut işletim sisteminizi başlatın ve aynı zamanda boot edilebilir XP CD'sini sürücüye yerleştirin. Kurulum gerekli adımları yerine getirecek olan sihirbazı çağırır.
  Eğer yeni kurulumun ardından tüm ayarları baştan yapmaktan korkuyorsanız içiniz rahat etsin, çünkü XP e-mail hesapları, sık kullanılanlar ve bunun gibi önemli dosyaları taşıyacak bir sihirbaz sunuyor. Kurulumun bir sonraki adımında XP'yi kurmak istediğiniz disk bölümünün seçilmesi gerekir. Ancak üzerinde Millenium ya da Windows 98 kurulu bir disk alanını seçmemeye dikkat edin, çünkü aynı disk alanında iki işletim sistemi büyük sorunlar yaratabilir. Bir sonraki adımda dosya sisteminin XP ile entegre edilmiş yeni NTFS-5 sürümüne çevrilmesini göreceksiniz.
  Windows 2000'in piyasaya sürüldüğü günden bu yana akıllarda dolanan soru hep aynı: Sabitdiski FAT32 ile mi yoksa NTFS sistemiyle mi biçimlendirmeli?

  İki sistem arasındaki fark:
  FAT32: FAT sisteminin en büyük avantajı diğer sistemler tarafından da destekleniyor olması. Üstelik Linux ve Mac OS gibi işletim sistemleri de FAT32 üzerinde çalışıyor. Eğer bir çok işletim sistemiyle bir arada çalışmak istiyorsanız FAT32 sistemini tercih etmelisiniz. Kullanıcı haklarının yönetilmemesi NTFS ile karşılaştırıldığında en büyük dezavantajı oluşturuyor.
  NTFS: Windows XP, NT dosya sistemiyle gerçek fonksiyonlarına kavuşuyor. Böylelikle sabitdiski şifreleyebilir ya da kullanıcı hakları tanımlayabilirsiniz. Birkaç basit adımda sabitdiskin yabancılara karşı korunması sağlanır. Ancak başka işletim sistemleri tarafından desteklenmez. her şeye rağmen tercih yaparken güvenlik gereksiminizi ön planda tutmalısınız.
  Windows'un çalışmasında birinci sırada önem taşıyan dosyalardan birisi de Registry olarak bilinen kayıt veritabanıdır. Burada, kurulu yazılım ve donanımın yani sıra kullanıcıların bireysel ayarları hakkında da gerekli bilgiler saklanır.
  Eğer Windows'u hızlandırmak istiyorsanız yolunuz mutlaka Registry'den de geçecektir. Artık ihtiyaç duyulmayan kayıtların temizlenmesi de sisteminize hız konusunda artılar getirir. Ancak sonuçlarından kesin olarak emin değilseniz Registry'de değişiklik yapmamaya dikkat etmelisiniz. Sistem kayıtları yani Registry, "System.dat" ve "User.dat" adı altında iki dosyadan oluşur. İlk dosyada sistemden alınan bilgiler, ikinci dosyada ise bireysel kullanıcı profili saklanır. Registry'yi oluşturan her iki dosya da sabit diskinizde Windows klasörü altında bulunur. Bu dosyalar gizli olarak belirtildikleri için default ayarları kullanarak Windows Gezgini ile klasöre göz attığınızda görünmezler. Ancak aşağıdaki işlemleri yaparak bu ve diğer bütün saklı dosyaları görünür hale getirebilirsiniz.
  1- Önce Windows Gezgini'nde "Görünüm" menüsü altında yer alan "Klasör Seçenekleri..." ne tıklayın. (Windows Me'de ise Klasör Seçeneklerine Denetim Masası'ndan ulaşabilirsiniz)

  2- Daha sonra açılan pencerede "Görünüm" kartına tıklayın ve listede "Gizli Dosyalar" altında yer alan "Tüm dosyaları göster" seçeneğini aktif hale getirin.


  Windows'un güçlü ama tehlikeli kayıt düzenleyicisi ile çalışmak Eğer bu dosyaları normal bir metin düzenleyicisi ile açmak isterseniz karşınıza sadece karmaşık ve tanımlanamayan işaretler çıkacaktır. Kayıt veritabanının özel görüntüleme biçimine ise sadece Windows tarafından özel olarak geliştirilmiş düzenleyici ile ulaşabilirsiniz. Ancak bu araç, hatalı kullanımlarda gerçekten Windows için tehlike oluşturabileceğinden Microsoft tarafından gözlerden saklanmıştır. Dolayısıyla çalıştırmak için "Başlat" menüsünden "Çalıştır..."i kullanmanız gerekecektir.

  Karşınıza çıkacak alana Win98/Me için regedit, Windows NT/2000 için ise regedit32 yazın ve "Tamam" tuşuna tıklayın.

  Bu düzenleyicinin yapısının Windows Gezgini'ne büyük benzerlik gösterdiğini hemen fark edeceksiniz. Burada pencere iki bölümden oluşur. Sol pencerede kayıtların ana sütunu ve sağ pencerede ise bir kayda ait olan daha doğrusu alt bölümlere ait olan verileri görebiliriniz. Windows terminolojisinde bu bölümler "Anahtar" olarak adlandırılır. Bu tür bir anahtarın önünde yer alan artı işaretine tıklayarak diğer alt anahtarlara ulaşabilirsiniz. Böylelikle kompleks bir yapıya sahip kayıt veritabanının temellerine ulaşabilir ve kayıtları silip yenilerini de ekleyebilirsiniz. Örnek olarak Windows'a önceden girdiğiniz kullanıcı adini değiştirmek aşağıdaki adımları izleyerek değiştirebilirsiniz.

  1- Önce yukarıda anlatıldığı gibi kayıt düzenleyicisini (Regedit) başlatın.
  2- Daha sonra sırayla "HKEY_LOCAL_MACHINE" ana anahtarı altında yer alan "Software", "Microsoft" ve son olarak da "Windows" anahtarlarının önündeki artı (+) işaretine tıklayın.
  3- Fare ile "Current Version" anahtarına tıklayın.
  4- Gezginin sağ penceresinde "RegisteredOwner" tanımını arayın. Burada Windows'un başlatılması sırasında tanımladığınız adi bulacaksınız.
  5- Bu adin üzerine çift tıkladığınızda küçük bir pencere açılır. Bu penceredeki alana yeni adi girebilirsiniz.
  Kayıt düzenleyicisi ile çalışırken her zaman bir işlemi yapmadan önce 2 kere düşünün. Çünkü burada yapılacak hatalar oldukça tehlikelidir ve kayıt düzenleyicide bir işlemi gerçekleştirdiyseniz bir daha geriye dönüş yoktur. Bu da yanlışlıkla bir anahtar sildiğinizde artık onu ömür boyu unutabilirsiniz anlamında gelir. Düzenleme yaparken de her şey eski kayıtlar üzerine zamanlı olarak yazılır. Dolayısıyla bir hata durumunda eskisini geri yükleme gibi bir şansınız hiç yoktur. Son olarak hiç bir zaman da bir yanlış yaptığınızı anlama şansınız yoktur. Kayıt düzenleyici bu konuda hiçbir uyarı vermez. Sonuçları görmek için tek şans bilgisayarı bastan başlatmaktır. Ancak bu durumda da eğer daha önce yaptığınız giriş hatalı ise sistem bir daha açılmayabilir
  ÇocukLuğumu özlüyorum

  Yara bere içindeki dizLerimi
  Pamuk heLva ya yapışmış suratımı
  Elma şekeri ne bulanmış ağzımı
  YaramazLık yaptığımda annem göremesin diye
  sakLandığım kapı ağzını
  Oysa Çoktan sobeLedi hayat ...

 3. #8
  Emekli S.Moderator !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  bana karanlığın ne demek olduğunu öğretmeden bütün ışıkları söndürüyorsun ..
  Mesajlar
  2.024
  Blog Yazıları
  10
  Tecrübe Puanı
  52004983

  Tanımlı

  BİLİNMEYEN DOSYA İSİMLERİ
  Windows 98 kurulduktan sonra dosyaların soyadlarını göstermez. Oysa dosyaları birbirinden ayırt etmek için kullanılan en iyi yöntem dosyaların soyadlarıdır. böylelikle bir GIF resmiyle bir JPEG resmi arasındaki farkı anlayabiliriz. Sizde dosya soyadlarını görünür yapmak için GÖRÜNÜM menüsünden KLASÖR SEÇENEKLERİ komutunu çalıştırın açılan diyalog penceresin de GÖRÜNÜM bölümüne gelin burada bilinen dosya türlerinin için dosya uzantılarını gizle seçeneğinin yanında bulunan işareti kapatın.Tamam düğmesine basarak diyalog penceresini kapatın. Artık hangi dosyanın GIF hangisinin TXT olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.
  SİSTEM ÖZELLİKLERİ İÇİN KISA YOL
  Bilgisayarınızın sistem özelliklerine çabuk ulaşmak için Windows tuşuyla beraber Pause / Break tuşuna ayni anda basmanız yeterli olacaktır.
  TEK TIKLAMAYLA WİNDOWS'U KAPATMAK
  Masa üstünde farenin sağ tuşuna basın. Açılan pencerede Yeni / Kısayol bölümünü çalıştırın. Komut satiri kısmına "RUNDLL32.EXE user,ExitWindows" yazın ve ileri butonuna tıklayarak işlemi sona erdirin. İsterseniz masa üzerinde oluşan bu simgenin üzerinde sağ tıklayarak açılan pencerede kısayol tuşuda ekleyebilirsiniz.
  DENETİM MASASINI BAŞLAT MENÜSÜNE EKLEMEK
  Başlat menüsünün üzerine gelerek fareyi sağ tıklatın.Açilan pencereden AÇ komutunu çalıştırın. Açılan pencere içerisinde yeni bir klasör oluşturarak adini Denetim masası.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D} olarak belirleyin. Artık denetim masasına Başlat menüsünden ulaşabilirsiniz.
  CD'LERİN OTOMATİK ÇALIŞMASINI İSTEMİYORSANIZ
  Bilgisayarınıza taktığınız CD'lerin otomatik olarak başlamasını istemiyorsanız, CD yi bilgisayarınıza koyduktan sonra CD'nin ilk okuma hareketleri bitene kadar elinizi SHIFT tuşuna basili tutun.
  IP ADRESİNİZİ BULMAK İÇİN
  Internet'e bağlandıktan sonra çalıştır komutunu çalıştırın buraya WINIPCFG yazıp enter tuşuna basın.ekrana gelecek diyalog kutusunda istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.
  PROGRAM EKLE / KALDIRDAKİ DOSYA İSİMLERİNİ TAMAMEN SİLMEK İÇİN
  Programı silerek kaldırdığınız halde Program ekle kaldır bölümünde halen ismi görünüyorsa HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Uninstall bölümünden istediğiniz programı silebilirsiniz.
  KAYITLI KULLANICI ADINI DEĞİŞTİRMEK
  HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion yolunu takip ederek Registered Owner anahtarında yeni isim düzenleyebilirsiniz.
  MASAÜSTÜNE KOLAY ULAŞIM
  Başlat menüsünden çalıştır komutunu çalıştırarak (.) nokta koyun ve enter tuşuna basın
  AĞ ÜZERİNDE DOSYA VE YAZICILARI PAYLAŞMAK IÇIN
  Control Panel/Network’e çift tıklayarak ağlarla ilgili diyalog kutusunu açın. Daha sonra File and Printer Sharing butonuna tıklayarak açılan diyalog kutusundaki ilgili seçenekleri işaretleyin. Bundan sonra paylaşıma açmak istediğiniz klasör ve yazıcılar üzerinde farenin sag butonuna tıklayıp açılan menüden Paylaşım’ı seçerek diğer ağ kullanıcılarının ona ulaşabilmesini sağlayabilirsiniz
  TÜM DOSYALAR İÇİN HIZLI BAKIŞ
  Başlat çalıştır komutuna REGEDIT yazarak enter tuşuna basın. HKEY_CLASSES_ROOT anahtarı altında * karakteri taşıyan ilk anahtarı seçip Quickview adında yeni tuş yapın.Varsayılan kaydına * işareti bırakın.
  BMP RESİMLERİNİ SİMGE HALİNDE ÖNİZLEME
  BMP resimlerinizin simge seklinde görünmesi için:HKEY_CLASSES_ROOT\.bmp anahtarına gelin varsayılan değeri yine HKEY_CLASSES_ROOT anahtarı altında aratın.Bulunan varsayılan değeri %1 yapın
  DAHA HIZLI AÇILIŞ İÇİN
  HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\WindowMetrics anahtarında MinAnimateadinda DWORD değeri oluşturun.Bunun değerini 0 yaptığınızda animasyon göstermez daha çabuk ekranı kaplar.1 yaparsanız tekrar etkinleşir
  KISA YOL OKLARINDAN KURTULMAK İÇİN
  HKEY_CLASSES_ROOT\lnkfile anahtarını arayın ve IsShort veya IsShortcut kaydını silin.
  SADECE DOS BULUNAN BİR BİLGİSAYARDA WORD BELGESİ YAZDIRMAK
  Örneğin evinizde ofis 97 var arkadaşınızda veya başka bir bilgisayarda bunlar yok. Diğer bilgisayarda windows olmasa bile belgenizi yazdırabilirsiniz. Bunun için;
  Bilgisayarınıza diğer bilgisayardaki yazıcının sürücüsünü kurun
  Belgeyi açın.
  Dosya / Yazdır komutu
  Yazdır diyalogunda Dosyaya yazdır' i tıklayın
  Yazıcı olarak diğer bilgisayardaki yazıcıyı seçin
  Tamam 'i tıklayın
  Sonraki diyalog penceresinde dosya konumunu ve adini yazın. A:\DOSYA.PRN gibi
  Bu dosyayı bir disketle alıp diğer bilgisayarda dos komut satırında
  COPY A:\DOSYA.PRN LPT1: /B
  Komutunu verin. Belgenizin yazıldığını göreceksiniz.

  Başlat menüsü üzerinden sistem ayarlarına erişmek
  Windows Me, 2000
  Başlat menüsünün genişletmelerine Windows Me ve 2000 altında bir fare tıklaması ile ulaşabilirsiniz. Görev Çubuğu'na sağ fare tuşu ile tıklayın ve "Özellikleri' seçin. "Gelişmiş" sekmesinde menü genişletmelerini içeren bir liste bulabilirsiniz. Mesela "Denetim Masası öğesini genişlet" seçeneğini işaretlerseniz, Başlat menüsünde "Ayarlar-Denetim Masası" ile doğrudan kendisine ulaşabilirsiniz.
  Internet Explorer kanallarını çağırmak
  Windows 98, Me, 2000
  Internet Explorer ile önceden hazır tanımlanmış olarak gelen kanallar (channels) tam bir fiyaskoydu. Microsoft bu yüzden bunları Windows Me ve 2000'den ve Browser'in yeni sürümlerinden çıkardı. Ancak kanal çubuğu daha öncede olduğu gibi halen Internet Explorer içinde mevcut, ne var ki görünür değil. Bu çubuğu masaüstüne taşıyabilir ve buradan rahatça xxx Kullanılanlar'a ekleyebilirsiniz. Çubuğu görünür yapmak için "Başlat-Çalistir" ile "iexplorer-channelband" komutunu girin. Çubuğu kapatırken Windows, Kanal çubuğunu bir sonraki açılışta tekrar yüklemek isteyip istemediğinizi soracaktır. Bu da size kalmış.
  Fare tıklaması ile CD'leri çıkartmak
  Windows 98, Me, 2000
  Windows 2000 yeni bir CD Player ile birlikte geliyor, bu yeni çalıcı eski Media Player gibi CD'lerin çıkartılması için bir fonksiyona sahip. Bu fonksiyon veri CD'leriyle de çalışıyor. Fonksiyona her zaman çabuk bir şekilde ulaşabilmek için programı görev çubuğuna ekleyebilirsiniz. Player'i "Programs-Accessories-Entertainment-CD Player" ile açın ve "Options" düğmesine basın. "Preferences"i seçin ve "Playback Options" altında "Show control on taskbar." onay kutusunu işaretleyin. OK düğmesine tıkladıktan sonra burada bir CD yeni bir simge olarak görünecektir. CD Sürücünüzün çekmecesini açmak için simgeye sağ tuşla tıklayın ve "CD Player-Eject" simgelerine tıklayın.
  NT/2000'in Service Pack'lerini önceden açmak
  Windows NT, 2000
  Windows NT ve 2000 için servis paketleri EXE dosyası formatında bulunuyor, bunlara tıkladığınızda önce açılıyorlar (extract). Ancak bu oldukça uzun süren zahmetli bir işlem, bunu her Windows açılısında yeniden yapmanız gerekir. Service Pack'i birçok NT/2000 bilgisayarında kurmak istiyorsanız, paketleri en iyisi açılmış bir halde CD'ye veya bir ağ sunucusuna kaydedin. Kurulum böylece belirgin bir şekilde daha hızlı gerçekleşecektir. Dosyaları açmak için EXE dosyasını "/x" parametresi ile birlikte çalıştırmanız yeterli.
  Windows İşletim sisteminde bazı küçük değişiklikler yaparak kullanımını kolaylaştırabilirsiniz.
  Ama Size anlatacaklarımızı yapmadan önce önemli bilgi ve dosyalarınızı mutlaka yedekleyin.
  Sonra bilgisayarınızda kendi hatanızdan çıkacak sorunlardan ben mesul değilim. )
  Peki nasıl yedekleme yapacağım diyorsanız,Baslat menüsünden çalıştır'ı seçin ve aç kutusuna scanregw yazın ve tamam i tıklayın.Bu windows sistem kayıtlarının yedeklemesini sağlar.
  Windows XP Püf Noktaları Xp Nasıl Kırılır?(226 Kb)
  Windows XP hakkında aslında bilmediğimiz hala çok şey var. Bunların en çok işimize yarayabileceklerini bir yazıda derleyelim istedik ve beğeninize sunduk.
  Windows NT zamanlarından beri bir Windows'u hiç bu kadar çok sevememiştim. Windows ME kadar eğlenceli, Windows NT kadar sağlam, Windows 2000 kadar fonksiyonel, yenilikçi ve hepsinden de daha hızlı. Sadece kaputunun altının güçlü olmasıyla değil, aynı zamanda dış görünüşü ve konforuyla da harika olan bir spor otomobil gibi sanki. Ama insana hiçbir şeyin yetmediği gibi XP de yetmiyor, illa orasını burasını kurcalayıp, onu daha güzel, daha kişisel hale getirmek bizim doğamızda var. Bir de her şeyi yapsın istersiniz. Bir program kurarsınız bir bakarsınız çalışmaz. Halbuki aynı program arkadaşınızın Windows 98'inde çalışmıyor muydu? Önceki emektar tarayıcınız baktınız ki XP tarafından gözardı edilmiş öylece oturuyor. Neden mi? Tabii ki beğenilmedi. Ya da eski bilgisayarınız o kadar ağır kaldı ki, eski Windows 98'iniz ne kadar hızlı çalışıyorsa yeni kurduğunuz XP o kadar yavaşladı.
  Aklınız bu harika arabirimi ve fonksiyonelliği size daha hızlı sunabilecek donanımlarda kalmış, belli ki siz de gayet iyi biliyorsunuz ki, size daha fazla hafıza, daha hızlı bir sabit sürücü ve daha hızlı bir işlemci gerekiyor. Peki sürekli donanıma para yatırmak da neyin nesi?
  Bunun suçlusu Microsoft mu? İyi bir işletim sistemi dizayn edememişler mi?
  Windows XP çok şey mi istiyor?
  Suç hiçbirinde. XP kullanmayı kafaya koyduğunuzda ya XP'ye uygun bir bilgisayarınız olmalı, ya da bilgisayarcının yolunu tutmalısınız. Yani mesela
  Home Edition XP'yi mağazadan 100 dolar civarı bir rakama aldığınızda maliyetin daha fazla artacağını bilmelisiniz. Hem bilgisayarınıza daha güncel parçalar almalısınız, hem de XP ile çalışmayan parçalarınız çıkarsa yenilemelisiniz. Geri dönüş yok. Yeni bir şey alacaksanız mutlaka XP ile uyumlu olduğundan emin olun. Evet, XP size belli bir maliyet getirecektir, bu kesin. Fakat bir de şöyle düşünün: İstanbul-Ankara arasını uçakla uçmaya karar verdiyseniz bilet fiyatlarına bakıp da sinirlenmenize gerek yok. Pekala otobüsle de gidebilirsiniz. Tercih sizin.
  Eski donanım sürücüleri
  Eski donanımlarınızın XP sürücüleri yoksa ve XP otomatik olarak onları tanımıyorsa, Windows 2000 sürücülerini indirip deneyin.
  Kurulum sırasında size uyarı mesajları verilse dahi devam etmek istediğinizi ısrarla belirtin. Herhalde 100'e yakın XP kurulumunda yüzlerce kez bunu yaptım ama herhangi bir sorun çıkmadı, yani XP çökmedi, ya da herhangi bir yan etki yaratmadı. Windows 2000 sürücülerinin XP üzerinde çalışma oranını yüzde 90 olarak belirlemek yanlış olmaz sanırım.
  Administrator
  Bazı programları kurmaya çalıştığınızda, oturumu kapayıp Administrator olarak sisteme girmenizi isterler. Bunun için oturumu kapatmanıza gerek yok. Klavyeden SHIFT tuşuna basılı tutarak kurmak istediğiniz programın se-tup dosyasına farenin sağ tuşuyla tıklayın. Çıkan menüden 'Run As..' seçeneğini seçip daha sonra çıkan pencereden en sevdiğiniz kullanıcı olan Administrator'ı seçerek şifresini girin ve OK'i tıklayın. Bu olay aynı zamanda başlat menüsündeki programlar için de geçerli oluyor.
  Hibernate
  Hibernate özelliğini biliyorsunuzdur. Windows'u 'hibernate' edersiniz, bilgisayarınızı tekrar açtığınızda çok daha hızlı açılır ve de kaldığınız yerden devam edersiniz. Hani çok eski Commodore 64 kullanıcıları bilir: İCE-64 diye bi crack sistemi vardır, bu da ona benziyor. Hafızayı kaydet, sonra kaldığın yerden devam et. Ama bilgisayarınızı kapatırken bu özellik nedense menüde yoktur. Shift tuşuna basılı tuttuğunuzda hemen görünüverir. İlginç doğrusu. Microsoft bu olaya espritüyel açıdan bakıyor herhalde. En sevdiğiniz pastayı buzdolabının görünmeyen bir köşesine kaldıran anneniz gibi.
  Program eklemek ve kaldırmak
  Windows XP'yi kurdunuz. Size kurulurken birşey sorulmadı. Birçok program isteğiniz dışında kuruldu tabii ki. Sanki zorla MS Messenger kullanmak zorundasınız. Kullanmasanız da o kendiliğinden kullanılmaya çalışıyor zaten. Bunu anlamak çok güç. Zaten Outlook Express kullanıyorsunuz, açıyorsunuz Messenger da ordan çıkıveri-yor. Kaldıramıyorsunuz. Bunun gibi bazı programları Control Panel'den (Denetini Masası) kaldıramıyorsunuz. Neyse bunları halletmenin de bir çaresi var. XP'yi kurduğunuz sürücüden Windows dizinine girin. Oradan INF dizinindeki gizli dosyalardan biri olan SYSOC.1NF dosyasını Notepad ile açın. Orada şu şekilde bir dosya yapısı görürsünüz :
  Yer kaplamasın diye bazılarını yazmadım. Bu satırlar arasından örneğin Messenger'a göz atalım

  [Version]
  Signature = '$Windows NT$'
  DriverVer=07/01 /2001,5.1.2600.0
  [Components]
  ims=imsinsnt.dll,OcEntry,ims.inf,,7
  fp_extensions=fp40ext.dll,Front-
  Page4Extensions,fp40ext.inf,,7
  AutoUpdate=oc-
  gen.dll,OcEntry,au.inf,hide,7
  msmsgs=msgrocm.dll,OcEntry,m
  smsgs.inf,hide,7
  RootAutollpdate=oc-
  gen.dll,OcEntry,rootau.inf,,7
  lEAccess=ocgen.dll,OcEntry,ieac-
  cess.inf,,7
  Games=ocgen.dll,OcEntry,ga-
  mes.inf,,7
  Pinball=ocgen.dll,OcEntry,pin-
  ball.inf,HIDE,7
  MSWordPad=oc-
  gen.dll,OcEntry,wordpad.inf,HI-
  DE,7
  ZoneGames=zoneoc.dll,ZoneSe-
  tupProc,igames.inf,,7
  ----------------------------------------------------
  buradaki 'hide' kelimesini kaldırırsak ve satırın msmsgs=msgrocm.dll,OcE:htry,ms msgs.inf,? şekline gelmesini sağlarsak, denetim masasından Add/Remove Programs ve Add/Remove Windows Components alındaki Messenger programını kaldırabiliriz (Ben de şimdi kaldırıyorum canlı olarak). Burada normalde işimize yaramayan ve bilgisayarımızda yer kaplayışlarıyla bile sinir yaratan diğer bileşenleri de aynı şekilde kaldırmak mümkün. Tabi bunların en başında MS Messenger'ın geldiği kesin.
  Bir yığın dosyayı yeniden adlandırmak
  Elimizde bir RESİMLER dizini var. Bunların isimleri karmakarışık. Bunların arasından istediklerimizi seçip bir sıraya koymamız lazım. Aynı anda 30 dosyanın ismini değiştirmeyi düşündünüz mü hiç ? Mesela benim garip isimlerle 30 tane resmim var. Dijital fotoğraf makineleriyle çekilen resimler genelde hep seri numarası gibi garip isimlerle isimlendiriliyor. Bunları alperl, alper2, alper3,vs. şeklinde sıraya sokabilirim. Diğer resimleri de aynı şekilde isimlendirebiliyorum. İstediğiniz dosyaları seçin. Sonra F2'ye basın ve ilk dosyanın değişecek ismini XP size sorsun. Gerisini bırakin o halletsin. Çok basit ama çok yararlı değil mi ?
  İnternet Explorer'da yazıtipi büyüklüğü
  Çok rahat bir yaklaşım. Bazı web sitelerinde bir marifetmiş gibi yazıları o kadar küçük yaparlar ki, monitöre gözlerinizi sokmadan okuyamazsınız. Yazıtiplerinin büyüklüğünü de her defasında menülerden ayarlamak çok kullanışsızdır. Eğer tekerleği olan bir fareniz varsa, CTRL tuşuna basılı tutarak istediğiniz zaman, hiçbir menüye girmeden, tekerleği hareket ettirin. Bunu diğer programlarda da deneyebilirsiniz. Örneğin şu an kullandığım OpenOffice'de bile bu özellik çalışıyor. Hatta olayı biraz şekillendirip herhangi bir resme çift tıklayıp açın. XP resmi kendi programıyla gösteriyor. Tekerleği hareket ettirin ve zoomin ve zoomout özelliğini rahat bir şekilde kullanın. Hoşunuza gidecek.
  Kendi kendine kapanmayan bilgisayar
  Eğer 'Kapan!' dediğinizde XP kapanıyorsa ama bilgisayarınız kendiliğinden elektriği kesip kapanmıyorsa, sakın suçluyu bilgisayar olarak tesbit etmeyin. Birçok insan buna sinir oluyordur eminini. Tekrar rahatlamak için Control Panel'den Power Options'a (Güç Özellikleri) girin, APM'yi aktif hale getirin. Artık sizin bilgisayarınız da XP'den aldığı komut doğrultusunda kapanacaktır

  Gruplaşma

  --------------------------------------------------------------------------------

  Bir internet Explorer açarsınız, başlığını ekranın altında Taskbar'da (görev çubuğu) görürsünüz. Bir IE penceresi daha açarsınız, o da diğerinin yanına yerleşir. Bir IE penceresi daha açtığınızda ise grup haline gelirler. 3 pencerenin grup olması size az mı geldi ? Daha fazla başlığı aynı anda görmek mi istiyorsunuz? Bunun için Windows XP'de herhangi bir ayar yok. Regedit programıyla halletmemiz gerekiyor. Bulmamız gereken değerin yolu aynen şöyle: HKEY_CURRENT_USER\ Software\Microsoft\ Windows\CurrentVersion\ Explorer\Advanced bu yolu takip ettiğinizde değiştirmeniz gereken değer ise şöyle: TaskbarGroupSize'=dword: 00000003
  Burada satırın sonundaki 3 rakamını kaç tane bağımsız pencere açmak istediğiniz doğrultusunda değiştirebilirsiniz. Bu gerçekten çok faydalı oluyor. Büyük ekran bir monitörünüz varsa ve aynı anda 3'den fazla IE penceresi açıyorsanız, ki muhtemelen açıyorsunuzdur, daha ekranda bir sürü yer varken 3'den sonra IE pencerelerinin grup haline girmesi biraz mantıksız oluyor.
  Yavaş kapanış
  nVIDIA firmasının GeForce ve TNT2 ekran kartlarını hepimiz kullanıyoruz, çünkü fiyat/performans oranı oldukça iyi. Bu kartların yakın tarihlerdeki donanım sürücülerinde XP'de şöyle bir sorun meydana geliyor. Sürücüler sisteme nVIDIA Driver Helper Service adında bir servis yüklüyor. Servis olarak yüklendiği için, açılırken ve kapanırken ruhumuz duymuyor. Fakat genelde çok yavaş kapatıyor kendini. Bu da XP'nin yavaş kapanmasına neden oluyor. Hem de boşuna hafızadan yiyor. Bunu iptal etmek için, Administrative Tools'dan Servislere girin ve NVSvc isimli servisi durdurup başlangıç biçimini manual hale getirin. Bir daha sorun çıkarmayacaktır.
  Network bağlantıları
  Ağ üzerinde başka bir bilgisayara bağlanırken, XP öncelikle Scheduled Tasks'e (Zamanlanmış Görevler) bakar. Nedense bu bazen ilk bağlanırken 30 saniyeye varan yavaşlamalara neden olur. Bunu engellemek için Regedit'i açalım ve HKEY_LOCAL_MACHINE/ Software/Microsoft/ Windows/Current Version/ Explorer/RemoteComputer/ NameSpace yolunu bulalım. Buradan şu 'anahtarı' bulup silelim : {D6277990 4C6A11CF 8D87 OOAA0060F5BF). Ve Windows XP'yi yeniden başlatın.

  pc için ipuçları

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  DİZİN OLUŞTURMA HİZMETİNİ KAPATIN
  Windows XP, harddisk içindeki tüm dosyaları, daha sonra yapılacak aramaları hızlandırmak için dizinler halinde hafızaya alır. Bu dizinleme işlemi dosya ile yapılan işlemleri yavaşlatır. Bunu kapattığınızda bilgisayarınız daha hızlı çalışacaktır. Bilgisayarım simgesine girip C: ve/veya D: sürücü simgesine (yani harddisklerinize) sağ tıklayın ve özelliklere girin. Açılan pencerede en altta "Hızlı arama için Dizin Oluşturma Hizmeti bu diski dizinlesin" seçeneğinin işaretini kaldırın ve uygulayın...
  ÇocukLuğumu özlüyorum

  Yara bere içindeki dizLerimi
  Pamuk heLva ya yapışmış suratımı
  Elma şekeri ne bulanmış ağzımı
  YaramazLık yaptığımda annem göremesin diye
  sakLandığım kapı ağzını
  Oysa Çoktan sobeLedi hayat ...

 4. #9
  Üyeliği durduruldu ceyo_mix Buraların yabancısı ceyo_mix - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2007
  Mesajlar
  93
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı

  oke.. saol

 5. #10
  Demirbaş MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN Baktabul'un Çılgını MagiciaN - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2007
  Mesajlar
  644
  Tecrübe Puanı
  4864

  Tanımlı

  paylaşımların için saol..
  bunların bazıları gerçekten faydalı oluyor denemenizde fayda var..

+ Konu Cevapla
2 / 5 Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 ... SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Şizofreni Yolları Şarkı Sözü (Objektif Şizofreni Yolları)
  By ~aTRoPa~ in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-16-2009, 05:23
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-17-2008, 15:11
 3. Gittiğin Yolları Şarkı Sözü-Grup Antares(Gittiğiğn Yolları)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-29-2008, 22:17
 4. Windows XP Klavye Kısa Yolları ( Pc klavye Kısa Yolları)
  By hardware in forum Windows işletim sistemleri
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 07-31-2008, 14:41
 5. Yayla Yolları-Kıraç(Yayla Yolları Şarkı Sözü)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-13-2008, 03:52

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375