+ Konu Cevapla
1 / 5 Sayfa 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 25 Sayfa bulundu

BiLGİSAYAR`I Hizlandirmanin En İyİ YoLLarı!!

 BİLGİSAYAR VE MSN DÜNYASI Katagorisinde ve  Bilgisayar Güvenliği. Forumunda Bulunan  BiLGİSAYAR`I Hizlandirmanin En İyİ YoLLarı!! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Emekli S.Moderator !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  bana karanlığın ne demek olduğunu öğretmeden bütün ışıkları söndürüyorsun ..
  Mesajlar
  2.024
  Blog Yazıları
  10
  Tecrübe Puanı
  52004983

  ;;) BiLGİSAYAR`I Hizlandirmanin En İyİ YoLLarı!!

  Arkadaşlar bilgisayarı hızlandırmanın yollarını yazarsanız sevinirim.. ama yazabilen herkes bişeyler yassın. en ufak bir bilgi bile yararlı olabilir diye düşünüyorum . sanırım çoğu insanın sorunudur bilgisayarının yavaş olması. yanlız tabiki bilgisayarının özellliklerinin üstüne çıkması beklenmezde olması gerekeni korumak için NELER Yapmalıyız?????

  Cache Belleğini Etkinleştirmek

  Modern işlemciler,işlenen verilere yeterli hızda ulaşabidiklerinde, herşeyden önce saat frekansından kazanırlar. Anabellek (hızlı SDRAM modülleriyle bile) bunun için çok yavaştır. Bu yüzden 386' lardan beri ana kartta bulunan (Second Level) Cache, 486' lardan beri bir işlemci içindeki ön-bellekte (First Level Cache) bulunur.BIOS Features Setup' taki "CPU Internal Cache" ve "External Cache" ayarlarını "Enabled" durumuna getirin.Böylelikle ilk hızlandırma işlemi halledilmiş olur.Bazı BIOS' lar Cache-İşletim türüne ait bir seçim sunmaktadır."Write-Through"da her yazma,erişim anında anabelleğe iletilirken, "Write-Back" modu birden fazla yazma erişimini destekler ve böylece kısa sürede işlem gerçekleşir.

  BIOS-Shadowing'i Açmak İçin

  Bilgisayar BIOS'u ve grafik kartlarının ve SCSI-Controller'ların BIOS Firmware'leri için bellek yapıtaşı olarak çoğunlukla 8-bitlik ve ya 16-bitlik (E)EPROM' lar ve FLASH-ROM' lar anabelleğe oranla daha yavaştır.Böylece BIOS içeriklerini ana belleğe yansıtma ve daha sonra oradan okuma imkanı ortaya çıkar.Bu, herşeyden önce DOS altında ve en belirgin olarak da grafik çıktılarında fark edilebilen bir hız artışı sağlamaktadır.Windows 98 ve NT gibi modern işletim sistemleri kendi Multitasking optimizasyonlu 32-bit Driver' ları ile bu sorunu çözmektedir."BIOS Features Setup" taki "System BIOS Shadow" ayarları "Enable" durumunda bulunmalıdır, ki bağsettiğimiz ilk ayar çoğunlukla gizli, genellikle de aktiftir."System Video BIOS Cacheable" ayarı "Enabled" durumunda bulunduğunda, Shadow belleği "Chipset Features Setup"tan önbelleklenmeye açılabilir. Bu da yine düşük bir performans artışı sağlar.

  İşlemciyi Daha Hızlı Çalışırmak İçin

  Çoğu Board üreticisi, "BIOS Fature Setup" taki "Boot up system Speed"e menü seçeneği olarak yer vermemektedir.Fakat buna rağmen yinede varsa, buradaki ayar "High" olarak yapılmalıdır. Çünkü "Low", işlemciyi oldukça yavaşlatır.

  Standart CMOS Setup

  Date: Burada güncel tarihi ve gerçek zaman saatleri ayarlanmalıdır.

  Time: Burada gerçek zaman saati için doğru saat zamanını ayarlayın.Yanlış ayarlanmış bir gerçek zaman saati problemlere yol açabilir, örneğin bir Online bankacılık yazılımı tarafından doğruluk kriteri olarak talep edilecekse bu problem yaratabilir.

  Sabitdiskler : Burada Primary Master' dan Secondary Slave'e kadar,mevcut bulunan Onboard EIDE Controller'a uygun olan maximum mevcut dört bağlantıya uyan cihaz ayarları bulacaksınız. "Type" için normal durumda ayar imkanı olarak, öncelikle çok eski MFM ve RLL sabit diskleri için anlamı olan 46 parametre bulunmaktadır, ayrıca "None" ,"Auto" ve "User" seçenekleri diğer seçeneklerdir."None" yani "olmayan sabit disk" bir SCSI sürücüsüne uyan bir Controller ile işletildiğinde doğrudur, çünkü en sonuncusu çoğunlukla ayrı bir SCSI BIOS yoluyla kendi parametre yöntemini kullanır.Bunun yerine "Auto" seçildiğinde,BIOS, sistem başlatımında bağlı bir EIDE sabitdiskinin konfigürasyon sektörünü okur ve böylelikle bildirilen platin parametresini kabul eder.Bu hemen hemen her zaman iyi sonuç verir.Çünkü sabitdisk önceden farklı bir Mapping kullanan, yani silindir, kafa ve sektörlerinde mantık ayrımı için başka bir hesap tablosu kullanan başka bir (E)IDE adaptörü ile işletilir.

  Sürücü A:,Sürücü B: Burada maksimum iki mevcut Floppy sürücü ayarlanabilir. "1.44 MB 3.5 inc." bugün gerçerli bulunan 3.5 inç sürücüye, "1.2 MB 5.25 inc." daha önceki 5.25 inç sürücüye karşılık gelmektedir.Tabii ki Floppy3 Mode Support adında ve sadece özel olarak Japonya'da geçerli olan 3.5 inç formatındaki 1.2 MB sürücülerde "Enabled" olması gereken ek bir seçenek bulunmaktadır.

  Video: Bu ayar grafik kartı modeli ile ilgilidir.Yani normal olarak EGA/VGA'dır.

  Halt On: Bu kayıt, BIOS'un açılış testi sırasında bir hatayla karşılaşmasındaki durumu belirler."All Errors" bilgisayarı her hatada durdurmayı sağlayan tipik bir ayardır."All,But keyboard", bilgisayar klavyesiz bir server olarak kullanılmak istendiğinde anlamlı olur.

  Memory: Burada ayarlanacak bir şey yoktur.Sistem sadece ne kadar anabellek bulunduğu konusunda bilgi verir.Standart olarak ilk Megabyte 640K "Base Memory" ve 384K "Other Memory" için olan değerle beraber, "Total Memory" altında söz konusu toplam bellek oluşur.

  BIOS Features Setup

  Virus Warning: Bu ayar mevcut ve "Enabled" durumunda ise, bir program Boot Sektöre ve ya sabit diskin Partition tablosuna ulaşmaya denediğinden BIOS bir uyarı veriyor.Normal programların bu alanda işi olmadığından, böyle bir hareketin arkasında virüs saklı olabilir.Bu özellik işletim sistemlerinde problemlere yol açabilir.

  CPU Internal Cache: Bu seçenek "Enabled" olmalıdır, çünkü bu işlemci ana belleği aktif hale getirmekte ve büyük bir hız artışı sağlamaktadır.

  External Cache: Bu ifade biraz aldatıcıdır çünkü genel olarak durada Second-Level Cache açılır ya da kapatılır.Burada bu önbelleğin gerçekten anakartta takılı olup olmaması önemli değildir..Bir çok 586 işlemcilerde, Pentium II'lerdeki işlemci modülleri üzerindeki veya Pentium Pro'lardaki işlemci içinde olduğu gibi, "Enabled" her durumda verimi artırmaktadır.Bunula beraber, işletim sistemlerinin kurulumunda veya eski DOS oyunlarının kullanımında bir acil durum freni olarak bir yada iki Cache belleğin de deaktive edilmesi tavsiye edilir.Aksi taktirde çok hızlı geçecektir.

  Quick Power On Self Test: "Enabled" olduğunda bu seçenek bilgisayarın açılmasından sonra kendi kendine aynı testlerin yapılmasını durdurarak test etme süresini azaltır.Güvenilirlikleri zaten ispatlanmış bilgisayarlarda böylelikle açılış hızlanır.Gerektiğinde iptal edilmesi gerekebilir.Asgari çevirme sayılarına ulaşmaları için oldukça uzun zamana ihtiyaç duyan eski sabitdiskler, bu kısa süre içerisinde kendilerini sisteme tanıtma fırsatı bulamayabilirler.
  Konu !!! NightClub !!! tarafından (01-22-2007 Saat 12:40 ) de değistirilmistir.
  ÇocukLuğumu özlüyorum

  Yara bere içindeki dizLerimi
  Pamuk heLva ya yapışmış suratımı
  Elma şekeri ne bulanmış ağzımı
  YaramazLık yaptığımda annem göremesin diye
  sakLandığım kapı ağzını
  Oysa Çoktan sobeLedi hayat ...

 2. #2
  Emekli S.Moderator !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  bana karanlığın ne demek olduğunu öğretmeden bütün ışıkları söndürüyorsun ..
  Mesajlar
  2.024
  Blog Yazıları
  10
  Tecrübe Puanı
  52004983

  ;;)

  Boot Sequence: Bu ayar, işletim sisteminin yüklenmesinde takip edilecek sürücülerin sırasını belirler."A,C,SCSI" klasik sıralama olmalıdır.Kim pratik olarak ssabitdiskten boot etmek istiyorsa ve aynı zamanda disketlerdeki Boot sektörü virüslerinden emin olmak istiyorsa,"C,A,SCSI" yi tercih etmelidir.

  Swap Floppy Drive: Bu ayar "Enabled"olduğunda her iki Floppy sürücünün ayarları BIOS ortamında değiştirilecektir.Bu, hem 3.5 inç sürücüye hem de 5.25 inç sürücüye sahip olunduğu ve değişmeli olarak her ikisinden de Boot edilmek istenmesi durumunda pratiktir.

  Boot Up Floppy Seek: Bu seçenek "Enabled" konumunda ise,BIOS bilgisayarın açılışında kafa birimlerini Track 40 üzerine gezdirerek eski 40 veya yeni 80 Track'lik Floppy sürücümü kullanıldıığını bildirir. Yaygın olarak kullanılan 1.2 MB ve 1.44 MB sürücüler sadece 80 Track ile çalışmaktadır.

  Floppy Disk Access Control: Eğer mevcutsa,bu ayar ile Floppy sürücüsü normal yazma ve okuma işletiminden ("R/W") sadece okuma işletimine ("Read Only") geçer.İstenmeyen bilgi hırsızlığını önlemek için,çalışan program BIOS civarında olmalı ve Floppy Controller'a direkt bağlantısı bulunmamalıdır.Bundan başka Setup ayarlarının bir Password yoluyla desteklenmesi gerektiğide unutulmamalıdır.

  Boot Up Numlock Status: BIOS, "Enabled" durumuna getirildiğinde, geliştirilmiş AT klavyelerin NumLock fonksiyonu aktif kılmaktadır.Böylelikle klavyenin sağına yerleştirilmiş sayı bloğu ikinci bir Cursor bloğu gibi davranmak yerine, üzerindeki nümerik değerleri yansıtırlar.

  Boot Up System Speed: Bu seçenek bulunuyorsa burada açılıştaki sistem hızı "higt" (yüksek=normal işletim) veya "low" olarak ayarlanabilir.Bunun nasıl yapılacağı - frekansın azaltılması, Cache belleğin kapatılması - anakartın özelliklerine bağlıdır.Yavaş bir sistem örneğin oynanamayacak derecede hızlı çalışan ve eski DOS oyunları için tercih edilebilir

  Gate A20 Option: Bu fonksiyon A20 adres alanlarının ilk Megabyte'ın üzerindeki bellek alanını uygun olarak kullanabilmesini sağlar. "Normal" klavye denetleyicisi (Keyboard Controller) üzerinde olan eski bir yöntemdir.Bugünkü yaygın ve hızlı metot da Chipset üzerindedir.

  Typematic Rate Setting: "Enabled" olarak ayarlanmışsa, "Typematic Rate (karakter/sn)" ve "Typematic Delay (msec)" fonksiyonlarıyla Keyboard Controller'ın tekrar oranı ve basılan tuşların geç olarak ekrana yansıması ayarlanabilir.DOS'tan daha gelişmiş olan modern işletim sistemleri bunun için kendi ayar seçenekleri sunmaktadır.

  Security Option: Bu seçenek, Setup ana menude kullanıcı ve sistem yöneticisi için ayarlanmış şifrelerin sorgulanmasını kontrol eder.Hiç bir şifre ayarlanmamışsa,seçenek etkisiz kalmaktadır."System" BIOS her sistem türünde her iki şifreden birini ister."Setup" seçildiğinde "Supervisor Password" sorulur."User Password" burada yeterli olmaz.

  PS/2 Mouse Function Control: "Auto" ayarı bulunduğunda,BIOS sistem başladığında PS/2 Mouse arar.Bulunmadığında, Interrupt hattı IRQ12'yi diğer amaçlar için boş bırakılmalıdır."Disabled" ile boş bırakma olayı kaçınılmaz hale gelmektedir.

  PCI/VGA Palette Snoop: Normalde bu seçenek "Disabled" olarak durur. İstenirse ISA temelli MPEG veya video kartlarının, PCI grafik kartlarının o anki aktif renk pletini kullanmasına izin vermek için aktif yapılabilir.Sözü edilen ISA kartları,çıktı bilgilerini direkt grafik kartının ekran belleğine yazarsa, sunumdaki renk hatalarından kaçınılmış olur.

  OS Select For DRAM >64MB: OS/2 bundan doğru olarak faydalanabilmek için,Warp versiyonuna kadar,64MB üzerindeki anakartın özel olarak düzenlenmesine ihtiyaç duyardı.Bu "OS/2" ile ayarlanabilir.Normal durumda (ve Warp 4'te) burada "Non-OS/2" seçili olmalıdır.

  System/Video BIOS Shadow: Bu ayarlar "Enabled" konumunda, yavaş Firmware-bellek yapı taşlarının içeriğinin belirgin ve daha hızlı olan ana belleğe yansımasını etkiler.System BIOS seçeneği artık sık olarak bulunmamaktadır ve bunun yerine hemen otamatik olarak yansıtılmaktadırlar.Bu ayarlar,herşeyden önce DOS ortamında büyük hız artışı sağlamaktadır.


  Integrated Peripherals

  Block Mode: Bu seçenek "Enabled" (ya da "Auto") olarak seçilmişse, BIOS IDE sabit diskinin konfigürasyon sektöründen bir defada kaç sektörün okunabileceğini veya yazılabileceğini bildirir.Block Mode'un (veya Multi Sector Transfers) tavsiye edilen değerlerin kullanımı,her sektör için yazma ve okuma işlemlerini tek tek yerine getirilmesi için gerekli olan yönetim zahmetini azaltmaktadır ve bu da daha sonra hıza etki etmektedir.Gerekli durumlarda bu seçenekten somut sayı değerleri ayarlanabilir.Başka bir yardımcı olmadan kullanıcı somut değeri çok zor bulacaktır.

  IDE PIO/UDMA: "Auto" en yararlı ayardır.Çünkü burda BIOS konfigürasyon sektöründen veya mevcut EIDE cihazının Firmware'ında somut değeri bildirmektedir.Değerlerin manüel olarak ayarlanması, sadece çok uzun bağlantı kabloları veya sistem frekansını değiştiren Tuning önemleri nedeniyle çıkan zorluklarda tavsiye edilir.

  PCI SLOT IDE Second Channel: Burada PCI-EIDE kartının ikinci bir kanalın açılması ("Enabled") veya kapatılması ("Disabled") mümkündür.

  On-Chip Primary/Secondary PCI IDE: Bu her iki ayar, On-Board-EIDE-Controller'ın her iki kanalının da aktif olup olmadığını ve ait olan kaynakları işgal edip etmediklerini belirler.IDE cihaz kullanmayan biri bunları iptal ederek boşalan iki Interrupt hattını diğer amaçlar için kullanabilir.

  Onboard PCI SCSI Chip: Bu menu seçeneği mevcutsa, "Enabled" konumunda uygun kaynakları (Interrupt, dma kanal) kullanan bir On-Board SCSI Chip'ini etkinleştirir.

  USB Controller: "Enabled" konumunda Chipset'teki entegre edilmiş Controller'ı Universal Serial Bus için aktif hale getirir.Gerekli kaynaklar, USB cihazı gerekmediği sürece saklanabilir.

  ON-Board FDC Controller: Bu menü maddesi neredeyse her zaman aktiftir, çünkü Board kendi Floppy Controller'ını IRQ 6,DMA 2'de aktif hale getirir.On-Board Controller'ın yerine, tamamen uygun bir takma kart kullanılmak istenirse veya tamamen Floppy sürücüden gelmeden "Disabled" ayarıyla kaynak çakışmalarını çözer ve bununla beraber daha başka kaynakların kullanılmasına olanak sağlar.

  On-Board Serial Port 1/2: Bu her iki ayarla Interrupt meşguliyeti ve her seri bağlantı için port adresi seçebilir

  UART 2 MODE: Burada ikinci siri arabirim için işletme modu belirlenir."Standart" RS-232C'lik normal işletme anlamına gelmektedir.

  Duplex Mode: Bu seçenek "Full" olarak ayarlandığında mevcut bir Infrared-Transceiver aynı anda hem gönderebilir hem de alabilir duruma gelmektedir."Half" ile sadece değişmeli olarak devreye giren gönderme ve alma işletmelerine olanak tanınır.

  OnBoard Parallel Mode: Burada,paralel bağlantıların Port adresleri ve Interrupt hatları belirlenir veya hepsi tamamen "Disabled" olarak kapalı konumlandırılır."378/ırq7" ve "278/ırq5" LPT1 ve LPT2 için geçişli alternatiflerdir.IRQ5 her türlü ses kartının standart Interrupt'ı olarak yerleştiği için, çoğunlukla ilk paralel port seçeneği en iyi seçimdir.

  Paralel Port Mode: Burada, yazıcı bağlantısı için yönlendirilebilir kombinasyonlar olan "SPP", "EPP" ve "ECP" arasında seçim yapmak mümkündür.Standart Parallel Mode'un (SPP) aksine, hem Enhanced Parallel Port (EPP) hem de Extended Capabilities Port (EPP) bidirectional (çift yönlü),yani daha hızlı çalışmaktadır - EPP modunun birçok versiyonu mevcuttur.Hirbir problem ortaya çıkmazsa,"ECP/EPP" en iyi, en esnek ve en hızlı ayar demektir.

  ECP Mode Use DMA: Burada ECP modu için bir DMA kanalı tahsis edilebilir.Kanal "1" ve kanal "3" tercih edilmelidir.Sound Blaster uyumlu ses kartları için standart olan bunlardır.
  ÇocukLuğumu özlüyorum

  Yara bere içindeki dizLerimi
  Pamuk heLva ya yapışmış suratımı
  Elma şekeri ne bulanmış ağzımı
  YaramazLık yaptığımda annem göremesin diye
  sakLandığım kapı ağzını
  Oysa Çoktan sobeLedi hayat ...

 3. #3
  Emekli S.Moderator !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  bana karanlığın ne demek olduğunu öğretmeden bütün ışıkları söndürüyorsun ..
  Mesajlar
  2.024
  Blog Yazıları
  10
  Tecrübe Puanı
  52004983

  Tanımlı

  Parallel Port Epp Mode: Bu seçenek mevcut ise, "EPP1.7" ve yeni "EPP1.9" arasında seçim yapılabilir.Böylelikle, eğer paralel port cihazlarında bir problem olursa deneme imkanı mevcuttur.

  Chipset Features Setup

  Auto Configuration: "Enabled" olarak ayarlandığında Board üreticileri tarafından belirlenmiş özellikle değişik bellek zamanları için mantıklı parametreler yüklenir.Bunların hepsi,ancak "Disabled" seçildiğinde tekrar değiştirilebilir.

  DRAM Speed Selection: Burada FPM (Fast Page Mode) ve EDO-DRAM için kullanılan bellekleri hızı bildirilir."60 ns" ve "70 ns" seçilebilir.Somut değer kullanılan modüle bakılarak bulunabilir.Bellek entegreleri normalde uygun işaretler taşır ve sonradan ayarlanabilir."60" veya "70"

  System /Video BIOS Cacheable: Bu her iki seçenek de , Shadow RAM'de yansıtılan BIOS parçaların tampon bellekte işlenip işlenmeyeceğini bildirir.Çoğunlukla BIOS rutinlerine başvuran DOS yazılımı "Enabled" seçilmesi ile beraber kolay hız artışı sağlanmaktadır.Modern işletim sistemleri BIOS erişimlerini hada iyi Driver'lar yolu ile yapmaktadırlar.

  8/16 Bit I/Q Recovery Time: Burada ,ISA-BUS'lara yapılan işlemler arasında ne kadar bekleme devri ve ne kadar dinlenme zamanı olacağı ayarlanabilir.Normal olarak burada "1" yeterlidir.Problemlerde, örneğin ISA ses kartı ile olanlarda, yüksek değer verilerek yapılan denemeler problemi çözebilir.

  Power Management Setup:

  Power Management: Burada bütün enerji tasarrufu önlemleri kapatılabilir, açılabilir.En son durum için yüksek "Max Saving", düşük "Min Saving" veya ayarlanabilir tasarruf derecesi "User Define" olmak üzere üç profil bulunmaktadır.

  PM Control by APM: Eğer Windows 95/98 gibi Advanced Power Management'lı bir işletim sistemi kullanıyorsanız, buna "Yes" ile enerji tasarrufu önlemlerinin kontrolünü verebilirsiniz.

  Video Off Method: Burada , çok farklı ayarlar mevcuttur,ekranın kapatılması gerektiği gibi."Blank Screen" son olarak boşluk işareti monütöre gönderilir."V/H-sync+blank" ek olarak senkronizasyon sinyallerini kapatmaktadır."DPM Support" grafik karlarının ve mönitörün VESA Display Power Management Signaling'de anlaşmalarını sağlar, ki durum en geç üç yıl içinde bütün cihazlar için gerekli olacaktır.

  Modem Use IRQ: Burada mevcut modemin Interrupt-hattını bildirmektedir.Bu hat üzerinde aktiviteler bilgisayarı daha sonradan uyandırmaktadırlar.Örneğin faks gelmesi gibi.

  Doze/Standby/Suspend Mode: Bu üç seçenek aktif olmayan saatleri belirlemektedir ve buna göre sadece işlemcinin ("Doze Mode") sabir diskin ve ekranın ("Standby Mode") veya bütün parçaların enerji uykusuna geçmesini yönetir.

  HDD Power Down: Burada, sabit diskin Standby Modta bağımsız olarak kapatılmasına kadar ki aktif olmayan saatlerini belirlersiniz.Bütün sürücülerin sık sık elektrik kesilmelerine dayanamıyacığına dikkat edin.Bu her şeyden önce server işletmelrşn deki yüksek verimli sabitdiskler için geçerlidir,çünkü kesintisiz çalışmak isterler.

  Wake Up Events in Doze & Stanby: Bu başlık altında Interrupt'larda oluşan bir liste ortaya çıkmaktadır ve onların aktiviteleri "On" bilgisayarı Doze Standby modlarında uyandırmalıdır.Yeni BIOS versiyonlarında bu başlıklar sıklıkla "Reload Global Timer Events" altında daha gelişmiş bir formda görünmektedir.

  Power Down & Resume Events: Bu ikinci Interrupt listesinde bilgisayarı Suspend-Mode'un uyandırması gereken bütün parçalar "On" ile işaretlenir.

  Throttle Duty Cycle: Bu ayar işlemcinin Doze Modunda göstermesi gereken performans yüzdesini yönetir.

  VGA - Active Monitor: Bu seçenek "Enabled" ise grafiklerin aktivitesi, sistemi Standby - Mod'undan uyandırır.

  CPU Fan Off in Suspend: "Enabled" a ayarlandığında, BIOS Suspend - Mod'unda işlemci fanı için olan bağlantıyı keser.

  Resume by Ring: Bu seçenek "Enabled" olduğunda seri bağlantılarda Ring-Indicator hattı modeme gelen bir çağrıyu gösterir ve PC enerji tasarrufu modundan uyandırılır.Software yönetinli ATX Power'a sahip bilgisayarlarda da hatta yarı kapalı durumdan bilgisayarı tekrar uyandırır.

  IRQ 8 Clock Event / RQ 8 Break Suspend: Eğer bu ayarı "Enabled" yaparsanız, gerçek zaman saati bilgisayarı Suspend modundan uyandırır, çünkü IRQ 8,geröek zaman saatinin Interrupt'ıdır.

  PNP/PCI Configuration


  PNP OS Installed: Bu madde altında "Yes"i ayarladığımızda,BIOS sadece boot işlemi için gerekli donanımın kaynak dağılımı ile ilgilenecektir.Diğer parçaların konfigürasyonu için sonradan zorunlu olarak Plug & Play özelliğine sahip Windows95 gibi bir işletim sistemine gerek duyar.

  Reset Configuration Data: Bu seçenek genellikle "Disabled" durumundadır."Enabled" ile aktif duruma getirildiğinde, BIOS Setup'tan çıktıktan sonra,Reset sırasında bütün ECSD kayıtları silinir.Boot işlemi sonunda BIOS mevcut kaynakları tekrar tamemen dağılır.Burada öncelikle rezerv edilen kaynaklarla uygun ISA kartları tekrar tamamen dağılır.Sonra bunu Plug & Play parçaları izler.Yapılan sistem konfigürasyonları böylelikle gerektiğinde tekrar canlandırılabilir.

  IRQ-x / DMA-x Assigned To: Bu ayarlar sadece "Resources Controlled By" altında "Manual" seçeneği tercih edildiğinde ortaya çıkar.Bu ayarlar mevcut kaynakların "Legacy ISA" veya "PCI / ISA PnP" ile bir ISA kartına veya Plug & Play Resource Pool'a bağlanmasını mümkün kılar.Eski bir Sound Blaster 2.0 kartı için, örneğin Legacy ISA'da IRQ 5 ve DMA 1 ayarlanabilir.

  PCI IRQ Activated By: Bu ayar mevcutsa, burada "Level" ve "Edge" seçenekleri terçih edilebilir.Normlara uygun PCI kartları normalde sinyal yüksekliğine göre uyandırır ve Interrupt'la desteklenir.Bundan sonra,bir çok PCI kartı tek bir Interrupt hattını problemsiz kullanabilirler.Bazı uyumsuz PCI kartları oyun kurallarına uymamaktadır.Böyle problemli kartlar "Edge" seçeneği ile zaptedile bilir.

  Slot x Using INT #: Bu ender seçenek, 4 PCI Interrupt'ından birinin belli bir PCI yuvasından birine atanmasına olanak sağlar.Böylelikle bu problemler Egde-PCI kartlarında giderilir.Normalde "Auto" ile yapılan dağıtım yeterlidir.

  1st / 2nd / 3rd / 4th Available IRQ: Bu çok ender bulunan seçenekte, eğer "auto" ile yapılan otamatik düzenleme istenmeyen sonuçlar üretiyorsa,A'dan D'ye her dört PCI-Interrupt'ı için bir Interrupt düzenlemesi yapabilirsiniz.

  PCI IRQ Map To: Bu menu maddesinde 14 ve 15 numaralı IDE-Interrupt'ların düzenini seçebilirsiniz.Normal durumda bunlar "PCI Auto" ile mevcut bulunan Onboard-Controller'a verilmektedir.Bunun yerine PCI Controller kartının bir Slotunun da "ISA" ile ISA Controller'a verilmesi ayarlanabilir.

  Primary / Secondary IDE INT #: Burada, Onboard Controller'ın veya uygun bir PCI kartının her iki IDE kanalından herbirinin hangi PCI Interrupt'ı kullanması gerektiği belirtilir."A" ve "B" normaldirler...
  ÇocukLuğumu özlüyorum

  Yara bere içindeki dizLerimi
  Pamuk heLva ya yapışmış suratımı
  Elma şekeri ne bulanmış ağzımı
  YaramazLık yaptığımda annem göremesin diye
  sakLandığım kapı ağzını
  Oysa Çoktan sobeLedi hayat ...

 4. #4
  Emekli S.Moderator !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  bana karanlığın ne demek olduğunu öğretmeden bütün ışıkları söndürüyorsun ..
  Mesajlar
  2.024
  Blog Yazıları
  10
  Tecrübe Puanı
  52004983

  Tanımlı

  Use MEM Base Addr: Bu seçenek Upper-Memory alanındaki bir anabellek penceresinin rezervasyonunu mümkün kılar.Örneğin bazı eski ISA network kartları.Burada "NA"(Not Avaible = mevcut olamayan) yerine bir başlangıç adresi verildiğinde, ihtiyaç duyulan bellek alanının büyüklüğünün ayarlanmasını sağlamaya yönelik "Used MEM Length" seçeneği karşımıza çıkar.


  WİNDOWS DA İP UÇLARI VE BAZI YARARLI BİLGİLER
  1. Windows Uyumlu Klavyeler Için

  WIN+R :Çalistir diyalog kutusunu açar
  WIN+M :Açik bütün pencereleri simge haline getirir
  WIN+F1 :Yardim'i çalistirir
  WIN+E :Windows Gezgini'ni açar
  WIN+F osya/Klasör Bul diyalog kutusunu açar
  WIN+TAB :Görev çubugundaki programlar arasinda geçis yapar
  WIN+BREAKistem Özellikleri panelini açar

  2. Menülerinize Hiz Kazandirin
  HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\desktop'ta sagda MenuShowDelay'i 0 ile 10 arasi bir sayiyle degistirin.

  3. Animasyonlara Ölüm
  HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\desktop\WindowMetrics'de sagda MinAnimate'i 0 yapin.

  4. Hizli Denetim Masasi
  C:\WINDOWS\StartMenu'de Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D} isimli klasör yaratin. Baslat Menüsü'nde Denetim Masasi'ni göreceksiniz.

  5. Yazicilara Hizli Erişim
  C:\WINDOWS\StartMenu'de Printers.{2227A280-3AEA-1069-A2DE-08002B30309D} isimli klasör yaratin. Baslat Menüsü'nde yazicilari göreceksiniz.

  6. Acilis Logosunu Yok Etmek
  MSDOS.SYS dosyasinda [options] altinda logo=0 olsun.

  7. Hatali Acilislarda ScanDisk Calismasin
  MSDOS.SYS dosyasinda [options] altinda AutoScan=0 'i yaratin.

  8. Yazi Tiplerini Türkçelestirin
  X isimli yazi tipini Türkcelestirmek icin WIN.INI'de [FontSubstitutes]'de
  X,162=X,162
  X,0=X,162 yazin.

  9. Plus'daki Gibi Yüksek Renkli Simgeler
  HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\desktop\WindowMetrics'de sagda ShellIconBPP'yi 16 yapin.

  10. Belgeler Menüsü Çöpe
  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\UserShellFolders'da sagda Yeni-->Dize Degeri yaratin, adini Recent yapin, bos tirnaklar arasina C:\RECYCLED yazin.

  11. Daha Hizli Bilgisayar
  Denetim Masasi-->Sistem-->Basarim-->Dosya Sistemi-->Bu makinenin rolü:Ag Sunucusu olsun, ayrica HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\FSTemplates\Server'da sagda NameCache'nin a9 0a 00 00 , PathCache'nin 40 00 00 00 oldugunu kontrol edin.

  12. Cache Bellegi Arttirin
  SYSTEM.INI'de [Vcache]'de MinFileCache=1024 ve MaxFileCache=8192 olsun.

  13. CAB Dosyalarinda Dosya Aramak
  Örnegin OLE32.DLL dosyasini Win98 CD'sinin kopyasinin bulundugu C:\WIN98TR altinda aramak için DOS komut satirinda FOR %P in (C:\WIN98TR\*.CAB) do extract %P OLE32.DLL yazin. Bir BAT dosyasi yaratmak istiyorsaniz %'lerin basina bir % isareti daha ekleyin. Bulunan dosya C:\WIN98TR klasörü altinda yer alacaktir.

  14. INF Dosyalarina Sag Tiklayinca Yükle Çikmiyorsa
  Görünüm-->Seçenekler-->Dosya Türleri'nde INF(Kur Bilgileri)'ne gel.
  Eylem:&Yükle
  Eylemi yürütmek için kullanilan uygulama:C:\WINDOWS\rundll.exe setupx.dll,InstallHinfSection DefaultInstall 132 yaz.

  15. Bir Klasördeki Tüm Dosyalari Icerik.txt Dosyasina Yazma
  Dos Komut Satiri'nda Command.com/c dir>Icerik.txt yazin.

  16. Word ve Excel'de Islem Yazma
  ALT+F9'a basin. eq\r(;\f(5;5\f(1;7))) yazin. Bu örnekteki gibi islemleri devam ettirebilirsiniz.

  17. Günlük Sistem Yedegini Azaltma-Arttirma
  SCANREG.INI'de MaxBackupCopies=5 degerini azaltin vaya arttirin.

  18. Her zaman "Birlikte Aç" Sag Fare Menüsünde
  HKEY_CLASSES_ROOT\Unknown\Shell\Openos\Command'da Varsayilan'da Rundll32.exe............... ile baslayan yaziyi seç ve kopyala. Cancel ile listenin basina dön. * adli anahtari bul. Bu anahtara sag tiklayin. "New Key"den "Shell" adini olstur ve "openas" adinda bir alt anahtar olustur. Sagdaki "Default"a çift tikla ve kopyaladigini yapistir.

  19. Windows 95'de Yaz Saatinin Düzeltilmesi
  Kayit Düzenleyici'de StandardStart degerini aratin, belirlenmis degerde üçüncü sirada 09 yerine 0A yazin.

  20. Yeni Menüsünün Düzenlenmesi
  HKEY_CLASSES_ROOT'da Shellnew'u aratin ve altindakileri düzenleyin. Yeni dosya yaratacaksaniz Shellnew altinda dosya tipinin uzantisini bulun. Sag tiklayin, Yeni-->Tus'u seçin. Adini Shellnew koyun. Sag tiklayin. Yeni-->Dize Degeri'ni seçin ve deger olarak xxxxfile ifadesini belirleyin.

  21. Bitmap Resimlerinin Simge Olarak Gösterimi
  HKEY_CLASSES_ROOT'da Paint.Picture'i arayin. Defaulticon'un üzerine çift tikla, sagdaki Öndeger'e çift tiklayin ve orada yazilani silin ve %1 yazin.

  22. Windows CD'si Sabit Disk'e Kopyalanmissa
  Eger kaynagi yanlis belirtmisseniz HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Setup'da sagda Sourcepath'da Sabit Disk'teki kaynagi(örn.C:\WIN98TR) belirtin.

  23. Ekran Koruyucunun Sifresinin Silinmesi
  HKEY_USERS\.Default\Control Panel\Desktop'da sagda Screensave_Data'ye sag tiklayin ve Sil'i seçin.

  24. Windows'da Hizli Aç-Kapa(Windows Gezgini)
  Baslat-->Ms-Dos Komut Istemi'ni açin. Baslat-->Oturumu Kapa'yi seçin. CTRL+ALT+SHIFT'e basarken "Hayir"i seçin. Komut satirinda EXPLORER yazin.

  25. Tek Tiklamayla Windows'u Kapatin
  Masaüstü'ne sag tiklayin, Yeni-->Kisayol'u seçin, komut satiri kismina C:\WINDOWS\RUNDLL.EXE user.exe,exitwindows veya RUNDLL32.EXE user,ExitWindows yazin. Ileri tusuna basin. Bir ad yazin, gerekirse bir klavye kisayolu atayin.

  26. Tek Tiklamayla Oturumu Kapatip Yeni Bir Kullanici Ismi ile Açmak
  Masaüstü'ne sag tiklayin, Yeni-->Kisayol'u seçin, komut satiri kismina RUNDLL32.EXE SHELL32.DLL,SHExitWindowsEx yazin. Ileri tusuna basin. Bir ad yazin, gerekirse bir klavye kisayolu atayin.

  27. Tek Tiklamayla Boot Etmek
  Masaüstü'ne sag tiklayin, Yeni-->Kisayol'u seçin, komut satiri kismina RUNDLL32.EXE SHELL32.DLL,SHExitWindowsEx 2 veya C:\WINDOWS\RUNDLL.EXE user.exe,ExitWindowsExec yazin. Ileri tusuna basin. Bir ad yazin, gerekirse bir klavye kisayolu atayin.

  28. WinAmp'de MP3'leri WAV Yapin
  WinAmp Programi'nda CTRL+P'ye basin. Preferences'de AudioI/O(Output) bölümüne gelin. Output Plug-Ins(Output Device) seçenegini xxxxsoft Disk Writer Plug-In v1.0(Wav File Output) olarak degistirin. Tamam'a basin. L2ye basin. WAV yapmak istediginiz MP3 dosyasini yükleyin. Configure tusuna basinca veya daha basmadan bir diyalog kutusu açilacak. Burada istediginiz klasör ve dosya ismini belirleyin. Save'e tiklayin. Islem bitince CTRL+P'ye basin. Preferences'de AudioI/O(Output) bölümüne gelin. Output Plug-Ins(Output Device)'i eski durumuna(Wave Mapper) getirin. Yoksa MP3'ler hep WAV'a dönüstürülür.

  29. Çalistir Listesini Silmek
  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\RunMRU'da sagdaki listeyi sil.

  30. DOS Oturumlarinda Maksimum Bellek
  System.ini'de ]386Enh]'de LocalLoadHigh=1 satirini ekleyin.

  31. Dll ve Clp Dosyalarinin Simgelerini Görmek
  Not Defteri veya Word(Pad)'de asagidakileri yazin ve DLL.REG adinda kaydedin:
  REGEDIT4
  [HKEY_CLASSES_ROOT\clpfile\DefaultIcon]
  [HKEY_CLASSES_ROOT\dllfile\DefaultIcon]
  ve yarattiginiz bu dosyayi çalistirin.

  32. Bmp Dosyalarinin Resimlerini Görmek
  Kayit Düzenliyici'de CTRL+F'e basin. Bosluga .bmp yazin. Arama sonucunda sagdaki yaziyi bir yere not edin.Not Defteri veya Word(Pad)'de asagidakileri yazin ve DLL.REG adinda kaydedin, XXXXXX yerine not ettiginiz program adini yazin:
  REGEDIT4
  [HKEY_CLASSES_ROOT\XXXXXX\DefaultIcon]
  ve yarattiginiz bu dosyayi çalistirin.

  33. Kullanici Sifresini Kaldirmak
  Baslat-->Ayarlar-->Denetim Masasi-->Parolalar-->Kullanici Bilgileri kartinda "Bu bilgisayarin tüm kullanicilari, ayni tercihleri ve masaüstü ayarlarini kullanir"i seçin. Onaylayin.Sifre sorgusunu kapatmak için masaüstünde Ag Komsulari'ni seçin. Yapilandirma'da Birincil Ag Oturumu Açma seçenegi aktif olsun.Eger baslangicta sifre soruyorsa Baslat-->Ayarlar-->Denetim Masasi-->Parolalar-->Paralolari Degistir'de "Windows Parolasini Degistir" dügmesine basip eski parolanizi girin, fakat Yeni Parola ve Yeni Parolayi Dogrula kutularini bos birakin.Eski sifrenizi unutmussaniz sabit diskinizde adi kendi ad-soyadiniza benzer, soyadi PWL olan dosyayi siliniz.

  34. Midi ve Audio CD Parçalarini Wav Dosyalarina Dönüstürmek
  Görev Çubugundaki hoparlör simgesine çift tiklayin. Seçenekler-->Özellikler'de Ses Ayarlamasi Yap Kutusu'nda yer alan "kaydederken" seçenegini isaretleyin. Asagidaki Ses Denetimlerini Göster kutusu içersindeki tüm isaretleri isaretleyip, Tamam'la penceriyi kapatin. Açilan Recording Control Penceresinde tüm Seç kutularindaki isaretleri kaldirin, sadece kayit yapilacak kaynak seçili kalsin.Midi veya CD'nin çalmasini baslatmak için Ortam Yürütücüsü'nü baslatip, Aygit Menüsü altinda bulunan seçeneklerin arasindan Wav olarak degstireceginiz biçimi seçin. Dosya-->Aç'tan bir Midi dosyasi veya CD parçasi seçin açin.Kayit için Ses Kaydedici'yi çalistirin. Sonra Ortam Yürütücü'den Midi veya Audio CD parçanizi, Ses Kaydedici'den de kayit islemini baslatin(yani kirmizi dügmeye basin). Bitince kaydi durdurun -isterseniz yeni dosyanizda düzenleme islemlerinizi yapin- ve dosyanizi kaydedin

  35. Windows Kurulum Programi'nin Sirlari
  Setup dosyasindan sonra bir bosluk birakarak sunlari yazabilirsiniz:
  /D Sabit Disk'te eski Windows sürümlerini aramaz
  /IH ScanDisk'i ön planda çalistirir
  /IX Karakter seti uyumsuzlugu kontrolünü iptal eder
  /IS Sistem kontrolünü geçer
  /ID SabitDisk kapasitesi kontrolünü geçer
  /IQ Cross-linked dosyalar ve dosya ve dizin entagrosyonu kontrolünü iptal eder
  /IN Kurulumu ag desteksiz baslatir
  /NOSTART Sadece minumum Win95 kurulumu yapar
  /PB Her tak-kullan arama modülünü yüklerken sorar
  /PI Tak-kullan Bios kontrolünü geçer
  /PJ Tak-kullan Bios kontrolünü mutlaka yapar
  /W Son kullanici lisana anlasmasi ekranini görüntülemez
  Win95 Upgrade veya tam sürüm için geçerlidir.

  36. Active Movie'yi Yeniden Canlandirmak
  Kaybolmus olan Active Movie'yi bulmak için masaüstüne sag tiklayip yeni bir kisayol olusturun. Sorgu kutusuna C:\WINDOWS\rundll32.exe C:\WINDOWS\SYSTEM\amovie.ocx,RunDll /open yazin ve sonraki pencerede bu kisa yolu ActivePlayer olarak isimlendirin. Artik simgenin üstüne tiklayinca ActiveMovie açilacaktir. Filmleri direkt olarak oynatmaya oynatmak, bitince de video penceresini kapatmak için ilgili satiri C:\WINDOWS\rundll32.exe C:\WINDOWS\SYSTEM\amovie.ocx,RunDll /play /close olarak degistirin.

  37. Windows'da Bul Arama Kutusunun Silinmesi
  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\Doc'da FindSpecMRU bölümüne gelin ve sag taraftaki listeyi silin.

  38. Bad Cluster'larin Tekrar Okunabilmelerini Saglamak
  Yanlis isaretlenmis bad sector'ler için HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Applets\CheckDrive 'da Ayarlar(Settings) degerinin son iki byte'ini 04'e çevirin. Örnegin a1 03 00 00 ise a1 03 00 04 yapin.

  39. Bat Dosyasi ile Daha Hizli Bir Sekilde Windows'u Açip Kapatma
  Not Defteri'ne @EXIT yazin, dosyayi kaydetma kutusunda Dosya Türü:Tüm Dosyalar(*.*) iken Dosya Adi:reboot.bat olsun. Dosyayi C:\Windows\Command altina kopyaladiktan sonra sag fare dügmesiyle Masaüstü'ne sürükleyip kisayol yaratin. Kisayola sag tiklayin Özellikler'i seçip Çalistir Kutusu'ndan Normal Pencere ve Çikista Kapat'i seçin. Gelismis dügmesine tiklayip "MS-Dos Kipini Gerekli Gerkli Olarak Öner" seçenegindeki isareti kaldirip, "Ms-Dos Kipi" seçenegini isaretleyin ve Tamam'a basin.

  40. Word'de TXT Dosyasi Yaratma
  *.DOC dosyasi en iyi sekilde "MS-DOS Metni (*.txt)" seklinde kyit ediliyor, fakat bazi Türkçe karakterleri tanimiyor. Bir sonraki seçenek olan "Satir Sonlu MS-DOS Metni (*.txt)" ile satirin genisligine göre bölünme yapiliyor ve karakterleri taniyor.

  41. Word'de Denklem Yazmak
  Ekle--->Nesne--->Microsoft Denklem 3.0 ile denklemler yaratilabilir.

  42. Word'de Matematik Simgeleri Için Klavye Kisayollari Yaratmak
  Bir araç çubugunun üstündeki simgeye sag fare tusu ile tiklanir. Özellestir seçilir. Yeni pencerede alttan klavye butonuna basilir. Katogorilerden "Ekle", komutlardan "simge:" seçilip, çift tiklanir. Sag alttaki simge butonuna tiklayip simgeyi seçeriz. Gerekirse yazitipi olarak "symbol" ya da "phyllis" seçilebilir. Daha sonra klavye özellestir penceresine geri dönülüp, "Yeni Kisayol Tusuna Bas" kisminda istedigimiz tusa basariz (ALT veya CTRL ile birlikte ve sag taraftan "Ata"yi seçeriz. Alt-Üst Indis,... simgeleri için ise Özellestir Penceresi'nde, alttan klavye butonuna basilir. Katogoriler'den "Tüm Komutlar", komutlardan simgenin adini bulup, "Yeni Kisayol Tusuna Bas" kisminda istedigimiz tusa basariz(ALT veya CTRL ile birlikte). Bu sayede su kisayollari yaratabilirsiniz:
  ALT+X sigma
  ALT+Z tav (T)
  ALT+A teta
  ALT+C alt indis
  ALT+V üst indis

  43. Word'de Resmin Yanina Yazi Yazmak
  Resmin yanina da yazmak için resmin üzerine sag tiklanir--> Resim Biçimlendir --> Kaydirma 'de Kaydirma Biçemi'ni "Kare---Kaydirilacak Yer:Iki Taraf"; "Siki---Kaydirilacak Yer:Iki Taraf" veya "Yok" olarak seçebiliriz.

  44. Masaüstünde Istenmeyen Simgeleri Kaldirmak
  HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Explorer\Desktop\NameSpace'de alt anahtarlardan istediginizi silin.

  45. Add\Remove Program Listesi'ni Düzenlemek
  HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Uninstall' da artik kaldiramadiginiz programin anahtarini silin.

  46. Gizliden Gizliye Çalisan Programlar
  Windows 98'de Baslat-->Programlar-->Donatilar-->Sistem Araçlari-->Sistem Bilgisi Programi'nda Araçlar'dan Sistem Yapilandirma Araci'ni açin. Burada Config.Sys, Autoexec.Bat, Baslangiç seçmelerinde çalistirilmasini istemediginiz programlarin yanindaki CHECK isaretlerini kaldirin.Ayrica C:\Windows\All Users\Start Menu\Programs\StartUp klasöründe çalistirilmasini istemediginiz program kisayollarini -varsa- silin.

  Windows 95'de HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Run, ...\RunOnce, ...\RunServices, ...\RunServicesOnce'da sagda istemediklerinizi silin.

  47. Temp Klasörü'nü Temizleyin
  Öncelikle AUOEXEC.BAT dosyasinin yedegini alin. C:\WINDOWS\TEMP klasörünü baslangiçta bosaltmak için AUTOEXEC.BAT dosyasina del C:\Windows\Temp\*.tmp>nul satirini ekleyin.

  48. Yazdirma Hizinizi Artirin
  Yazma islemini arka planda yapmak istemiyorsaniz Denetim Masasi-->Yazicilar'da yazicinizin üstüne sag tiklayip Özellikler'i seçin. Ayrintilar Bölmesi'nde Kuyruk Ayarlari'nda "Dogrudan Yaziciya Gönderme seçenegini aktif yapin". Artik yazdirma islemi yaparken baska hiçbir islem yapamayaciksiniz, ama daha hizli çiktilar alacaksiniz.

  49. Windows'a Giriste Sorulan Sifreyi Yoketmek
  Sabit Disk'inizde dosya adi kullanici adinizla ayni olan, soyadi PWL olarak geçen dosyayi bulun ve silin. Açilistaki Login Penceresi'nden kurtulmak için bilgisayari tekrar baslattiktan sonra açilistaki "Enter Windows Password" kismina birsey yazmadan Tamam'a basin.

  50. Registery'i Hemen Tazelemek
  CTRL+ALT+DEL'e basip, Explorer'i seçin. Görevi Sonlandir tusuna basin. Sonra Iptal'e basin. 30 saniye sonra yeni pencere açilinca Görevi Sonlandir'i seçin.

  51. Belgeler Menüsü'nü Kaldirmak
  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\Explorer'da Düzen-->Yeni*IkiliDegeri-->NoRecentDocsMenu yazin. Çift tiklayin. Deger verisini 01 00 00 00 yapin. Eski haline getirmek için 00 00 00 00 yapin.

  52. Word'ün Adini Degistirmek
  Word'de ALT+F8 'e basin. Macro'nun adini autoexec koyup, Yarat'a basin. Editör'de Application.Caption="Tirnaklar arasina istediginiz yaziyi yazin"
  yazdiktan sonra ALT+F4 'e basip, Word'ü tekrar baslatin. Bakin bakalim baslik çubugunda ne yaziyor?

  53. Baslat Menüsü'nde Oturumu Kapat (Log Off) 'u Kaldirmak
  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\Explorer'da Düzen-->Yeni*IkiliDegeri-->NoLogOff yazin. Çift tiklayin. Deger verisini 01 00 00 00 yapin. Eski haline getirmek için 00 00 00 00 yapin.

  54. Bilgisayari Baskalarinin Karistirmasini Önlemek Için
  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\Explorer'da Düzen-->Yeni*IkiliDegeri-->ASAGIDAN,SINIRLAMA YAZILARI'NDAN BIRINI SEÇIN. Çift tiklayin. Geçerli duruma getirmek için deger verisini duruma göre 01 00 00 00 veya 1 yapin. Eski haline getirmek için duruma göre 00 00 00 00 veya 0 yapin.
  ÇocukLuğumu özlüyorum

  Yara bere içindeki dizLerimi
  Pamuk heLva ya yapışmış suratımı
  Elma şekeri ne bulanmış ağzımı
  YaramazLık yaptığımda annem göremesin diye
  sakLandığım kapı ağzını
  Oysa Çoktan sobeLedi hayat ...

 5. #5
  Emekli S.Moderator !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  bana karanlığın ne demek olduğunu öğretmeden bütün ışıkları söndürüyorsun ..
  Mesajlar
  2.024
  Blog Yazıları
  10
  Tecrübe Puanı
  52004983

  Tanımlı

  SINIRLAMA YAZILARI
  NoDeletePrinter (Sistemde yazici iptalini önler)
  NoAddPrinter (Sisteme yeni yazici eklenemez)
  NoRun (Baslat-->Çalistir yok olur)
  NoSetTaskbar (Baslat-->Ayarlar-->Görev Çubugu & Baslat Menüsü... yok olur)
  NoFind (Baslat-->Bul yok olur)
  NoDrives (Bilgisayarim'da sürücüler gözükmez)
  NoNetHood (Ag Komsulari yok olur)
  NoDesktop (Masaüstünde birsey gözükmez)
  NoClose (Baslat-->Oturumu Kapa... yok olur)
  NoSaveSettings (Çikista ayarlari kaydetmez)


  55. Bilgisayar Sistemini Baskalarinin Karistirmasini Önlemek Için
  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\System'de Düzen-->Yeni*IkiliDegeri-->ASAGIDAN,SINIRLAMA YAZILARI'NDAN BIRINI SEÇIN. Çift tiklayin. Geçerli duruma getirmek için deger verisini duruma göre 01 00 00 00 veya 1 yapin. Eski haline getirmek için duruma göre 00 00 00 00 veya 0 yapin.

  SINIRLAMA YAZILARI
  NoDispCPL (Denetim Masasi'nda Görüntü simgesi yok olur)
  NoDispBackgroundPage (Görüntü Özellikleri'nde Artalan yok olur)
  NoDispScrSavPage (Görüntü Özellikleri'nde Ekran Koruyucu yok olur)
  NoDispAppearancePage (Görüntü Özellikleri'nde Görünüm yok olur)
  NoDispSettingsPage (Görüntü Özellikleri'nde Ayarlar yok olur)
  NoSecCPL (Denetim Masasi'nda Sifre simgesi yok olur)
  NoPwdPage (Sifre'de Sifre Degistir yok olur)
  NoAdminPage (Sifre'de Remote Administrtion yok olur)
  NoProfilePage (Sifre'de SUser Profiles yok olur)
  NoDevMgrPage (Sistem'de Aygit Yöneticisi yok olur)
  NoConfigPage (Sistem'de Donanim Profilleri yok olur)
  NoFileSysPage (Sistem'de Basarim'da Dosya Sistemi yok olur)
  NoVirtlMemPage (Sistem'de Basarim'da Sanal Bellek yok olur)
  • Windows'un daha hızlı ve daha temiz bir şekilde çalışmasını istiyorsanız aşağıdaki ayarları yapın:
  (1)Geçici dosyaları periyodik olarak silin.
  masaüstündeki internet explorer'e sağ tıklayıp özelliklerini açın.Burada genel menüsü altında ki dosyaları sil butonuna tıklayarak dosyaları silin.Ayrıca Windows dizinindeki Temp klasörünü açarak içindekileri silin.
  (2)Sabit diskinizi zaman zaman birleştirin.(Örneğin ayda 1 defa)Bunun için ;
  Başlat - Programlar - Donatılar - Disk birleştiricisi programını açın.Birleştirmek istediğiniz sürücüyü secerek birleştirmeyi başlatın.
  (3)Sisteminizi Ağ Sunucusu olarak tanımlayın.
  Bilgisayarınız herhangi bir ağa bağlı olmasada bu ayarı yapmak sistem kaynaklarının daha verimli kullanılmasını sağlar.Bunun için ; Bilgisayarım'a sağ kıklayıp özelliklerini açın.Açılan pencereden başarım menüsüne girerek Dosya Sistemi butonuna tıklayın."Bu makinenin belirgin rolu" yazan yerin yanındaki pencereden Ağ Bilgisayarını seçin.Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda devreye girer.
  (4)Pencere animasyonlarını kaldırın.
  Masaüstünde boş bir alana sağ tıklayıp özellikleri açın.Açılan pencereden "etkiler"menüsüne girip buradaki "Pencereleri,menüleri ve listeleri hareketlendir"yazan seçeneğin yanındaki seçeneği kaldırın.
  (5)Başlangıçta çalışan programları azaltın.
  • Masaüstündeki sağ alt tarafta saatin yanında duran görev zamanlayıcıyı kaldırmak için: Bilgisayarım'ı açın.Burada "Zamanlanmış Görevler" klasörünü açın.Açılan pencereden gelişmiş menüsüne tıklayın.Buradaki "Görev zamanlayıcıyı durdur"seçeneğini seçin.
  • Yine Görev Zamanlayıcının yanında duran klavye simgesini kaldırmak için: Denetim masasından klavye'yi açın.Açılan pencereden "Dil ayarları"kısmına girin.Burada "Görev çubuğunda simge olarak göster"seçeneğinin yanındaki işareti kaldırın.
  • Başlangıçta çalışan bazı programları (Real player v.b)kapatmak için: Başlat-Programlar-Donatılar-Sistem araçları-Sistem bilgisi yolunu takip ederek sistem bilgisini açın. Açılan pencerede Araçlar menüsünden "Sistem yapılandırma aracı"kısmını açın.Buradan Başlangıç menüsüne tıklayarak başlangıçta açılmasını istemediğiniz programların yanındaki işareti kaldırın
  (6)Disklerinizin DMA özelliğini açın.
  Bu özelliği aktif hale getirmek sistem performansına artış getirdiği gibi takılmalı DVD film oynatma gibi sorunlarıda çözebilir.CD-ROM için; Bilgisayarım'a sağ tıklayarak özellikleri açın.Buradan aygıt yöneticisi kısmına tıklayın. CD-ROM cihazınızı seçerek alttaki menüden özellikler'i açın.Açılan menüden ayarlar kısmına girerek DMA yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin. diğer diskler için de yine aynı yollarla aygıt yöneticisinden diğer diskleri seçerek DMA özelliğini aktif hale getirin
  (7)Microsoft Direct X programının son versiyonunu yükleyin.
  Bu program ses ve görüntü gibi multimedya bileşenlerinin yazılımlarla olan haberleşmesinin daha hızlı olmasına olanak verir
  (8)Disket sürücü kontrolünü kaldırın.
  Windows her açılışında yeni bir disket sürücünün eklenip eklenmediğini kontrol eder.Ancak gereksiz olan bu algılama işleminin iptal edilmesiyle bilgisayar biraz daha hızlı açılır.Bunun için ; Bilgisayarım'a sağ tıklayarak özellikler'i açın.Açılan pencereden Başarım menüsüne girin. Burada bulunan "Dosya sistemi"butonuna tıklayın.Açılan pencereden disket menüsüne girin. Burada bulunan"Bilgisayarı her başlattığında yeni disket sürücüler ara" seçeneğinin yanındaki işareti kaldırın.
  • Bir nesneye sağ tıklayıp gönder dediğinizde Belgelerim,Disket v.b bulunur.Buraya kendi istediğiniz bir programı yada klasörü ekleyebilirsiniz.Bunun için : Windows dizinindeki "Send to" klasörünü açın.Kendi klasörünüzün olduğu yere giderek sağ tıklayın ve kısayol oluştur'a basın.Daha sonra bu kısayolu ,daha önce açtığımız "Sent to" klasörünün içine atın.Pencereyi kapatın.Şimdi gönder menüsünü açtığınızda sizin klasörün adı da orada görünecektir.
  • Başlat Menüsündeki programları isim sırasına dizmek içinIE 5 kurulu ise) Başlat-Programları açın.Herhangi bir programa sağ tıklayın."Sort by name"komutunu seçin.
  • Modeminizin aradığı ISS'nin numarasını daha hızlı çevirmesi için: Denetim masasından Modem kısmını açın.Modeminizi seçip özellikler'e basın.Açılan pencerede Bağlantı menüsünde bulunan "Gelişmiş" butonuna tıklayın.Açılan penceredeki "Diğer ayarlar kısmına S11=50 yazın.Pencereyi kapatın.

  internet Explorer 5 püfleri
  - Adresleri yazarken http:// kısmını yazmanıza gerek yok. Otomatik eklenir.
  - www.adres.com şeklinde olan adreler için sadece adres yazıp Ctrl-Enter'e basın eksik olan kısımları otomatik eklenecektir.
  - Adres çubuğunda oluşan adres listesini silmek için menüden Araçlar / İnternet seçenekleri / Genel / Geçmişi sil 'i tıklayın.
  - Web sayfalrında metin kutularına yazdığınız yazıları explorer aklında tutar, daha sonra çabuk girmek için. Bunlardan bazılarını aklıdan silmek için liste açıldığında silinecek olanın üzerine gelip DEL tuşuna basın.
  - Linkleri ayrı bir pencerede açılmasını isterseniz Shift tuşuna basarak tıklayın
  - Sayfada sağ tıkladığınızda normalde açılan menü çıkmıyorsa sayfaya sağ tuş kilidi koymuşlardır. Bunu aşmak için önce farenin sol tuşuna bırakmadan sağ tuşuna basın.
  - Sayfayı tam ekran izlemek için F11 tuşuna basın.
  - İnternette aramak istediğiniz kelime için adres satırına ? aranankelime şeklinde yazın.
  - Sayfayı durdurmak için ESC tuşuna basın
  - Sayfanın yeniden yüklenmesi için F5, Tamamen yenilenmesi için Ctrl-F5
  - F4 adres çubuğundaki listeyi açar.
  - Bir önceki sayfaya gitmek için Geri tuşuna basın.
  Ekle/Kaldır Listesinden silinmeyen program isimlerinin silinmesi
  Bazen yanlışlıkla proramı bilgisayarınızdan silmek için programın klasörünü silersiniz. Bu durumda Denetim Masası / Program Ekle-Kaldır da o programı kaldırmaya çalıştığınızda kalkmaz. Bunun için tweakui yardımcı programı kullanabilirsiniz. Yoksa Başlat/Çalıştır/Regedit i çalıştırın
  (Çalıştır'ı klavyeden çalıştırmak için win tuşu ile R tuşuna basın.)
  1- HKEY_LOCAL_MACHINE 'i yanındaki + yı tıklayın açılan listeden
  2- Software 'i açın, aynı şekilde takip edin
  3- Microsoft 'u açın
  4- Windows 'u açın
  5- CurrentVersion 'u açın
  6- Uninstall' ı açın
  (Bilgisayarım \HKEY_LOCAL_MACHINE\ Software\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion\ Uninstall)
  Burada Program-Ekle kaldır daki listeyi göreceksiniz. Listeden kaldıramadıklarınızı DEL tuşuna basarak silin.
  Windows açılışta çalışan programların kaldırılması
  win98 kullanıyorsanız Başlat / Çalıştır / MSCONFIG.EXE yi çalıştırıp Başlangıç tabını seçin buradan çalışmasını istemediğiniz programın solundaki kutuyu tıklayıp boşaltın. Yada REGEDIT i çalıştırıp HKEY_LOCAL_MACHINE \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Run yada Run service kısmına ulaşın buradaki listeden istemediklerinizi silin
  Ekran tazeleme oranının değiştirilmesi
  REGEDIT i çalıştırıp
  HKEY_LOCAL_MACHINE\ System\ CurrentControlSet\ Services\ Class\ Display\ 0000\ DEFAULT
  bölümüne ulaşın burada
  RefreshRate yi çift tıklayıp monitörünüzün tazeleme ayarını girin. RefreshRate yoksa sağ bölümde sağ tıklayıp dize değerini seçin ve RefreshRate yi oluştun. Değer olarak gireceğiniz sayı için monitörünüzün kitapçığını okuyun.
  mIRC script
  Aşağıdaki uygulamaları yapmak için bence mIRC'in yalın halini kullanın. Eğer bir script'le beraber kullanıyorsanız scriptiniz bozulabilir.
  mIRC'i almak için http://www.mirc.com/ . Bilgisayarınızda bir irc server kurmak isterseniz http://www.wircsrv.com/ . Yerli scriptler : http://www.dalgachat.com/script.html Yabancı scriptler : http://www.mircx.com/
  mIRC kullananların çoğunda bir script vardır. Ben de bu aralar script öğrenmeye çalışıyorum. Öğrendiğim ve uyguladıklarımdan bazılarını size aktarmak istedim.
  Script eklemek için mirc çalışırken;

  1) Kısa adlar tanımlama
  ALT-A ya basın veya menüden Tools / Aliases veya araç çubuklarından /a yı tıklayın.
  Açılan editöre uzun uzun yazmaya üşendiğimiz ve sık kullandığımız mesajları kısaltan adlandırmalar yazabiliriz. Bunun için
  /kısa_ad irc_komut(ları)
  Örn:
  /wh /say where are you from?
  /email /say e-mail adresim : (buraya mail adresinizi yazın)
  /web /say web adresim: (buraya varsa web adresinizi girin)
  /nikreg /msg nickserv REGISTER sifrem
  /nikident /msg nickserv IDENTIFY sifrem
  .. gibi.
  File / Save & Exit komutunu verip editörü kapatın.
  sohbet ederken artık bu kısaltmaları kullanabilirsiniz. örneğin
  /nikreg yazıp enter'e bastığınızda /msg nickserv REGISTER sifrem komurunu vermiş olacaksınız. Bu komut kullanmakta olduğunuz niki servere kaydettirir böylece o niki şifreyi bilmeyen kimse kullanamaz. Tabii sonraki girişinizde bu nik başkasına ait gibi bir mesaj yazıp 1 dk içinde değiştirmenizi ister. Halbuki nik sizin öyleyse gecikmeden /nikident yazıp enter e basın.


  2)Pop-up (sağ tuşla açılan) menü tanımlama
  ALT-P ye basın veya menüden Tools / Popups veya araç çubuklarından /a 'nın yanındaki tuşu tıklayın. Burada 5 Bölüm var
  1)Status : Status penceresinde sağtuşa bastığınızda çıkacak menü düzenlemeleri.
  2)Channel : Bir kanala girdiğinizde pop-up menüsü
  3)Query/Chat : Bir kişiyle karşılıklı konuştuğunuz pencere nin ..
  4)Nickname list : Kanala girdiğinizde sağ taraftaki nik listesi veya Kanalda mouse ile bir nik üzerinde iken
  5)Menubar : Mirc de Commands diye bir menü var. O işte.

  Hangisini düzenlemek istiyorsanız View menüsünden seçin Örn: Qery / Chat'i seçin şunları ekleyin
  Tanımlama:{
  /say (isim yazın)
  /say (il--Turkey)
  /email
  /say Müzik dinlerim, kitap okurum, gezerim, ıvır zıvır, ..
  }
  Birden fazla komut eklerseniz bunları { } arasına yerleştirin. Alt menü tanımlamak için ilk alt menü için bir .(nokta) , altmenü altında menü için 2 nokta (..) ile başlatın. Menüler arasını bölmek isterseniz sadece - yazın.
  Örn: View den Channel'i veya Status'u seçin şunları ekleyin

  Kanala gir
  .Yerli kanallar
  ..didim'e:/join #didim
  ..aydın'a:/join #aydin
  .Yabancı kanallar
  ..beginnere:/join #beginner
  ..Chazonet:/join #chatzone
  .-
  .Diğer:/join #$$?="Girmek isteğiniz kanal adını yazın:"
  gibi..

  Bir başka uygulama
  View den Nickname list'i seçin şunları ekleyin
  ekle:/say ( $$1 ) $$?="Mesajınız?"
  yazıp kaydedin. Kanal penceresinde çok kişiyle sohbet ederken kime ne msj. attığını belli olmaz, yanlış anlaşılma olabilir. Üstteki veya sağdaki niklerden biri üzerindeyken sağ tuşa basın burada ekle çıkar onu tıklayın mesajınızı yazın. Böylece o nik mesajınızın başına eklenir.
  ascii 'den oluşan şekiller veya dosyalarınız var da bunları karşıya mesaj olarak göndermek isterseniz Query/Chat'e
  Şekiller:/.play $1 $file="Lütfen Bir Şekil Seçiniz" c:\mirc\asc\*.*
  ekleyin. (ascii şekillerinizin c:\mirc\asc de olduğu varsayıldı)
  3)Remote Scripts
  ALT-R ye basın veya menüden Tools / Remote veya araç çubuklarından CE yazan tuş
  On 1:connect:/splay c:\windows\media\tada.wav
  On 1:disconnect:/splay c:\windows\media\logoff.wav
  Bağlantı kurulunca ve kesilince wav dosya çalar.

  on 1:TEXT:*:?:{
  if $active != $nick /splay c:\windows\media\notify.wav
  }
  Açık olmayan bir chat penceresine mesaj gelirse belirtilen ses dosyası çalar
  *
  Scriptde veya sohbet ederken mesajlar içinde fontda değişiklik yapmak isterseniz;
  Kalın yazı : Ctrl-B tuşuyla
  Altı çizgili : Ctrl-U
  Zemin ve yazı rengi zıt : Ctrl-R
  Renkli yazılar : Ctrl-K ardında 0-15 arası bir sayı yazı rengi için sonra , (virgül) ve zemin rengi için 0-15 arası bir sayı Örn Ctrl-K ya basın ardından 8,4 RENKLİ YAZI yazın.
  Yalnız DOS bulunan bilgisayarda bir windows belgesinin yazdırılması.
  Örneğin evinizde ofis 97 var arkadaşınızda veya başka bir bilgisayarda bunlar yok. Diğer bilgisayarda windows olmasa bile belgenizi yazdırabilirsiniz. Bunun için;
  Bilgisayarınıza diğer bilgisayardaki yazıcının sürücüsünü kurun
  Belgeyi açın.
  Dosya / Yazdır komutu
  Yazdır diyaloğunda Dosyaya yazdır' ı tıklayın
  Yazıcı olarak diğer bilgisayardaki yazıcıyı seçin
  Tamam 'ı tıklayın
  Sonraki diyalog penceresinde dosya konumunu ve adını yazın. A:\DOSYA.PRN gibi
  Bu dosyayı bir disketle alıp diğer bilgisayarda dos komut satırında
  COPY A:\DOSYA.PRN LPT1: /B
  Komutunu verin. Belgenizin yazıldığını göreceksiniz.
  Windows'da istediğiniz klasörü virüs taramasından geçir.
  Explorer çalışırken Görünüm/Seçenekler'i tıklayın
  Dosya türleri kartını tıklayın
  Listeden Klasör 'ü bulup tıklayın
  Düzenle 'yi tıklayın
  Yeni 'yi tıklayın
  Eylem kısmına örnek olarak (F-Protla tara) yazın. Parantezler hariç
  Alt kısmına da örnek olarak (C:\VIRUS\F-ROT\F-prot.exe /ARCHIVE /BEEP /NOBOOT) yazın. Parantezler hariç. F-protun konumu sizde değişikse ona göre değiştirin.
  Üç pencere kaybolana kadar pencerelerdeki TAMAM tuşlarına basın.
  Artık windowsdaki herhangi bir klasör üzerinde sağ klik yaptığınızda F-Protla tara çıkacak. Bunu seçtiğinizde klasör f-protla taranacaktır.
  Siz de kendi virüs programınıza göre benzer şekilde ayarlayabilirsiniz.
  Diskete kopyaladığınız dosyalar sağlam mı?
  Diskete kopyaladığınız dosyalarınızın sağlam olup olmadığını kontrol etmek için komut satırına
  copy *.* nul:
  yazın bu komutla disketinizdeki dosyaları nul: sürücüsüne (olmayan bir sürücü) kopyalamış olursunuz. Yani hiç'e kopyalamak. Zaten bize kopyalandığı yer değil dosyaların düzgün okunup okunmadığıdır. Yalnız bu işlemi diskete kopyalama işleminden hemen sonra yapmayın çünkü disketten kopyalamak yerine ön bellekten kopyalayacaktır.
  Masaüstüne kolay ulaşım
  Masaüstündeki simgelere kolayca ulaşmak için Başlat-Çalıştır da . (nokta) koyup enter'e basın.
  İki Bilgisayarın birbirine bağlanması
  İki bilgisayarı birbirine bağlayıp bilgi aktarmak için paralel(LPT) veya seri (COM) portlar kullanılabilir. Bu iş için hazır yapılmış kablolar'da var ama kendiniz de yapabilirsiniz.
  Dişi portlarda numaralar sağdan sola 1 den başlayarak büyür, erkeklerde ise tersi.
  PARALEL PORT İLE: 5 metreyi geçmeyen en az 10 telli kablo, iki adet 25 pin erkek paralel port konnektörü. Yanda yazılı uçları diğer konnektöre bağlayın. Eğer tel çok ise yazılı olmayan numaralar kendi numarasına bağlanır. Konnektör 1 Konnektör 2
  2 15
  3 13
  4 12
  5 10
  6 11
  15 2
  13 3
  12 4
  10 5
  11 6

  SERİ PORT İLE: 15 metreyi geçmeyen en az 3 telli kablo, iki adet 9 pin dişi seri port konnektörü. Yanda yazılı uçları diğer konnektöre bağlayın. Konnektör 1 Konnektör 2
  2 3
  3 2
  5 5

  Kabloları bilgisayara bağladıktan sonra Portlardan veri gönderen ve alan bir program kullanarak diğer bilgisayar ile bağlantıya geçebilirsiniz. Laplink , Windows95'in Doğrudan Kablo bağlantısı, Norton Commander' in link komutu gibi bir programla bağlantıyı kurabilirsiniz. En kolayı NC ile. İki bilgisayarda NC çalıştırılır ikisinde de F9 L K tuşlarına basılır burada bağlantı portları seçilir. Bilgisayarın birinde Master diğerinde Slave seçilir ve Enter tuşuna basılır. Bağlantı kurulduğunda Slave olan pasif olur yani kullanılmaz.
  Windows'dan hızlı çıkmak için:
  Masa üstünde bir kısayol oluşturun bunun Komut Satırı kısmına C:\WINDOWS\RUNDLL32.EXE user,ExitWindows yazın. Kısayol için bir ad seçin kısmına Kapat yazın. Artık Kapat üzerine çift tıklayarak windowsdan daha çabuk çıkabilirsiniz. Hatta kısayol tuşu kısmına bir tuş grubu 'da atayabilirsiniz.
  Dos'da adı görünmeyen bir klasör yapmak ister misiniz.
  NC (fark edersen görünüyor), DIR ve DIR /AH 'de bile görünmüyor. Windows'da da adı görünmüyor fakat klasör simgesi var. BU NASIL YAPILIR ?
  CEVAPos komut satırında MD komutunu verirken bir boşluk bıraktıktan sonra ALT tuşuna basılı tutarken nümerik klavyeden 255 yazın ve ALT tuşunu bırakın. Böylece adı karakter kodu olarak 255 olan bir klasör oluşturmuş olursunuz. Bu karakter görünmez.
  Ds'da Exe dosyanızın adını yazıyorsunuz ama çalışmıyor.Exe dosyada hata yok. Böyle birşey nasıl yapılır?.
  CEVAP: .COM oluşturabilen bir programlama diliyle(ASM. C...) Bir "Not Enough memory" veya "Access denied" türünden bir mesaj veren veya hiçbirşey yapmayan program yazın. Bunu derleyip çalışmamasını istediğiniz .exe dosyanın olduğu yere kopyalayın. Adını .exe dosyanın adıyla aynı olacak şekilde değiştirin.
  Artık .exe dosyanın adı (yalnız adı) yazıldığında .com öncelikli olduğu için .com uzantılı dosya çalışacaktır.

  Windows'un Püf Noktalarý

  - Windowsta c: sürücüsüne çabuk eriþmek için:
  run (çalýþtýr) komutuna ( .. ) yazýp çalýþtýr dediðimizde c: sürücüsü açýlýr. Eðer tek nokta ( . ) koyarsak c:windows/desktop klasörü açýlýr.

  - Windowsu tek tuþla baþlatmak için: Masa üstünde herhangi bir klasörün kýsayolunu oluþturun sað tuþla özellikleri týklayýn hedef kýsmýna Kod:
  c:Windowsrundll.exe user.exe,exitwindowsexec

  yazýn ve tamama basýn. Oluþturduðunuz kýsayola bir ad yazýn.

  Örneðin, Baþlat. Artýk Baþlat üzerine çift týklayarak windowsdan daha çabuk çýkabilirsiniz.

  Hatta oluþturduðunuz kýsayola bir kýsayol tuþu'da atayabilirsiniz. Örneðin, Ctrl+B Bunu da yine sað tuþla özelliklerden kýsayol tuþu kýsmýna yazýn.

  Geri dönüþüm kutusunun ismini deiþtirmek için:
  Baþlat - çalýþtýr dan regedit'ii çalýþtýrýn ve,
  HKEY_CLASSES_ROOT/CLSID/{645FF040 - 5081 - 101B - 9F08 - 00A - A002F954E } anahtarýna girip bir kere týklayýn.

  Sað panelde varsayýlan satýrýnýn karþýsýnda Geri dönüþüm kutusunun yazýlý olduðunu göreceksiniz. Varsayýlan a çift týklayin ve oraya istediðiniz yeni adý yazýn ve tamam'ý týklayýn. Kayýt düzenleyicisini kapayýp windowsu yeniden baþlattýðýnýzda geri dönüþüm kutusu yeni ismiyle görünür.

  Paint programýnda ikon yapmak için:

  Herhangi özel bir yardýmcý program olmaksýzýn kendi ikonlarýnýzý yapmaya ne dersiniz. Ýþte bunu yapmanýn yolu.. Önce 32x32 pixel lik bir resim penceresi açýn çizmek istediðinizi çizdikten sonra dosya menusunden kayýt'a týklayýn.. Kayýt sýrasýnda All Files (Tüm Dosyalar) seçeneðini seçmeyi unutmayýn, sonrada dosyayý .ico uzantýsýyla kaydedin.. Artýk bir ikona sahipsiniz...

  Ip adresinizi öðrenmek için:
  çalýþtýr komutuna winipcfg yazýp entera basýn IP adresiniz görünecektir.

  Önemli: Eðer statik IP kullanmýyorsanýz IP'niz her internete giriþinizde deðiþir.

  Klavye Kýsayollarý
  Windows logo tuþu: Bu tuþa bastýðýmýz anda baþlat menüsü açýlýr tekrar bastýýmýzda ise kapanýr.

  Windows logo tuþu + F : bu seçenek dosya ve klasörleri aramaya yarar F3 tuþu da ayný görevi yapar.
  windows logo tuþu + M : masaüstüne dönmeye yarar.
  windows logo tuþu + R : windowstaki çalýþtýr(run) komutunu kullanmaya yarar.
  ALT + F4 : seçili olan pencereyi kapatmaya yarar.
  ALT + TAB : açýlý pencereler içinde hýzlý gezmeye yarar.
  F1 : windows yardým tuþudur.
  F2: Explorerda F2 yi dosya ve klasörleri Yeniden Adlandýrmada kullanýlýr. Bu dosyanýn üzerinde sað týklayýp beklemekten daha çabuk!
  F5:refresh (yenile) komutudur.
  CTRL + Z:geri alma komutudur. yapýlan bi hatayý geri almakta kullanýlan bir komuttur.
  CTRL + A :tümünü seçme komutudur.
  CTRL + C :kopyalama komutudur (dosyayý kopyalamak için).
  CTRL + V :yapýþtýr komutudur (dosyayý yapýþtýrmak için

  Windows uygulamarına ses eklemek

  1-REGISTRY editörünü çalıştırın.

  2-HKEY_CURRENT_USER\AppEvents\Schemes\Apps bölümüne gelin.

  3-Apps üzerinde tıklayın,Edit*New*Key komutunu çalıştırın.

  4.Yeni anahtara programın EXE dosyasının adını verin.(EXE ekini koymanıza
  gerek yok.)

  5-Yaratmış olduğunuz anahtarın üzerinde tıklayın,Edit*New*Key komutunu
  çalıştırın.

  6-Yeni anahtara "open" (tırnak yok) adını verin.

  REGISTRY editörünü kapatın.Denetim masası*Sesler üzerinde çift tıklayın.Listede programınızı
  görebilirsiniz.
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Kayıt defterini geri yükleme

  1-Başlat'ı ve sonra Oturumu Kapat'ı tıklatın.

  2-Bilgisayarı MS-DOS Kipinde Başlat'ı ve sonra Evet'i tıklatın
  3-MS-DOS komut isteminde,
  scanreg /restore yazın.
  4-Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
  Not:
  Bu işlemler sonucunda, kaydınız, bilgisayarı başarılı bir biçimde başlattığı
  son duruma geri alınacaktır
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Hızlı Başlat Menüsü
  Başlat menüsünün hızını arttırmak için
  HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop anahtarında MenuShowDelay dizedeğeri
  oluşturun ve 100 değerini verin.Yüksek değer menülerin açılmasını yavaşlatır,
  düşük değerler ise hızlandırır.
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Daha Hızlı Açılış
  Windows dosyaları açarken küçük bir animasyon gösterir.Bunu engelleyerek performan sınızı arttırın.
  HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\WindowMetrics anahtarında MinAnimate
  adında DWORD değeri yaratın.Bunun değerini 0 yaptığınızda animasyon göstermez
  daha çabuk ekranı kaplar.1 yaparsanız tekrar etkinleşir.
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Daha Hızlı Yanıp Sönen İmleç
  İmlecinizin daha hızlı yanıp sönmesi için:
  HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop anahtarında CursorBlinkRate
  adında dize değeri yaratın.Değer olarak 1 ile 6000 arasında sayı girebilirsiniz.
  Küçük değer imlecin daha hızlı yanıp sönmesini sağlar.
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  BMP Resimlerinin Simge Şeklinde Önizlenilmesi
  BMP resimlerinizin simge şeklinde görün mesi için:
  HKEY_CLASSES_ROOT\.bmp anahtarına gelin varsayılan değeri yine
  HKEY_CLASSES_ROOT anahtarı altında aratın.Bulunan varsayılan değeri %1 yapın
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Tüm Dosyalar İçin Hızlı Bakış

  HKEY_CLASSES_ROOT anahtarı altında * karekteri taşıyan ilk anahtarı seçin
  Quickview adında yeni tuş yaratın.Varsayılan kaydına * verisini girin

  Kısayol Oklarından Kurtulmak

  HKEY_CLASSES_ROOT\lnkfile anahtarını arayın ve IsShort veya IsShortcut
  kaydını silin.
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  "Kısayol..."u Silmek

  HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer
  anahtarında link kaydını bulun ve değerini 00 00 00 00 olarak değiştirin.
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Belgeler Menüsünü Gizlemek

  HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\Explorer
  Anahtarına gelin "NorecentDocsMenu" adında DWORD değeri yaratın ve değerini
  "1" yapın.
  ÇocukLuğumu özlüyorum

  Yara bere içindeki dizLerimi
  Pamuk heLva ya yapışmış suratımı
  Elma şekeri ne bulanmış ağzımı
  YaramazLık yaptığımda annem göremesin diye
  sakLandığım kapı ağzını
  Oysa Çoktan sobeLedi hayat ...

+ Konu Cevapla
1 / 5 Sayfa 1 2 3 ... SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Şizofreni Yolları Şarkı Sözü (Objektif Şizofreni Yolları)
  By ~aTRoPa~ in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-16-2009, 05:23
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-17-2008, 15:11
 3. Gittiğin Yolları Şarkı Sözü-Grup Antares(Gittiğiğn Yolları)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-29-2008, 22:17
 4. Windows XP Klavye Kısa Yolları ( Pc klavye Kısa Yolları)
  By hardware in forum Windows işletim sistemleri
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 07-31-2008, 14:41
 5. Yayla Yolları-Kıraç(Yayla Yolları Şarkı Sözü)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-13-2008, 03:52

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375