Melodis'in yeni şarkı tanıma teknolojisi, kişinin radyoda ya da televizyonda dinlediği değil aklına gelen şarkının adını bulmasına yardımcı olması ile önemli bir yenilik getiriyor. Kullanmak için bir mikrofon ve internet bağlantısı yeterli olan teknoloji, veritabanında yer alan 2 milyon dijital şarkı kaydı içinde ses kalıbına göre arama yapmaya dayanıyor.

Multimodal Adaptive Recognition System (MARS) olarak adlandırılan ses tanıma teknolojisi, müzik tutkunlarını bir araya toplayan bir internet sitesinde tanıtıldı. Toplumsal ağ oluşturma sitesi Midomi.com'daki kullanıcıların katkılarıyla üzerinde arama yapılabilecek müzik veritabanı genişledikçe arama daha iyi sonuçlar verecek.
Sistem, konuşma, sesi yaptığı zirveler, tempo ve söylerken verilen aralara göre karşılaştırma yapıyor. Sözler söyleniyorsa buna göre arama yapan sistem, mırıldanma ya da ıslıkla çalma durumlarında melodiye göre arama yapıyor.

Karga sesli kullanıcılar için ise, klavyeden arama olanakları mevcut. Bu seçenekte, şarkı, şarkıcı ya da şarkıyı seslendiren bir Midomi üyesinin adı girilerek arama yapılabiliyor.

Midomi.com sitesindeki uygulamanın deneme sürümü niteliğinde olduğu ve kapsamlı testten geçtiği ve mobil kullanımda ses tanıma uygulamalarına uyarlanabileceği belirtiliyor.

KAYNAK