Microsoft'a Fransa darbesi

Windows İşletim Sistemi'nin iade talebi Fransız mahkemelerince haklı bulundu...


Fransız mahkemelerinde, kendisine bilgisayarla beraber satılan Windows işletim sistemini geri iade etmek isteyen kullanıcıyı haklı buldu. İade bedeli de gayet yüklü.

Hâlihazırda, Fransa'da bilgisayar yanında verilen yazılımların geri alınmamasının yasak olduğunu belirtmeliyiz. Bunun içinde, her bilgisayarla beraber verilen Windows işletim sisteminden tutun da çoklu ortam oynatıcılarına kadar birçok yazılım mevcut. Tabii ki arada en çok dikkati çeken ürün, yer yer birkaç yüz YTL'ye kadar lisanslama bedelleri bulunan Microsoft'un Windows işletim sistemi. Üreticiler de bu konuda sorun çıkartmayı oldukça seviyor.

Geri Almazsanız, Mahkeme Aldırır

Fransa'da bilgisayarının yanında gelen Windows işletim sistemini iade etmek isteyen kişiye, alacağı geri ödemeden fazla masraf çıkartan Asus, mahkemenin kararına göre temiz bir şekilde 130 € (250 YTL) geri ödeme yapmaya mahkum edildi. Bu olay, son zamanlarda Fransa'da gündeme gelen ve kullanıcıların haklı bulunduğu birkaç yazılım geri iade davasından sadece bir tanesi. Eğer iade miktarları büyürse, Microsoft'un canı epey yanacak.

haber3