YouTube’u yetki belgesi kurtaracak

Türkiye’de yetki belgesi almak ve ofis açmak için görüşmeler yapan Youtube cezalardan kurtulacakİnternet güvenliğiyle ilgili yasadaki hükümler nedeniyle en çok ceza uygulanan sitelerden biri YouTube. Yasanın çıkmasının ardından YouTube’la ilgili şikayetlerin sayısı 6 bini aştı. Bunların üç yüzden fazlası ise kapatmayla sonuçlandı. Mahkemelerin kapatma kararlarının yüzde 95’i Atatürk’e hakaret içeren videoların yayınlanmasına dayanıyor.

Yasa, YouTube’un Türkiye’de yetki ve güvenlik belgesiyle lisans almasını, ofis açmasını ve vergi mükellefi olmasını da zorunlu kılıyor.

Diğer ülkelerde bu zorunlulukları yerine getiren YouTube’un aynı işlemi Türkiye’de de yapması için görüşmeler sürüyor. Daha önce verilen üç aylık süre altı ay daha uzatılmıştı. Süre, 23 Temmuz’da doluyor.

Ulaştırma Bakanlığı ve Telekomünikasyon Kurumu, YouTube’a işlemleri tamamlaması için çağrıda bulundu. Lisans alması ve Türkiye’de bir yetkili görevlendirmesi halinde YouTube’un sık sık kapanma cezasıyla karşılaşmayacağı belirtiliyor.
haber3