Microsoft savaşı kaybetti

Alcatel-Lucent'le davalı olan Microsoft, ITC'nin verdiği yeni kararla davayı kaybetti.Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC), Alcatel-Luucent’in tümleşik iletişimle ilgili olarak herhangi bir patenti ihlal etmediğini açıkladı. Daha önce Alcatel-Lucent’in dava içerisinde yer alan dört Microsoft patentinden birini ihlal etmekten suçlu olduğuna karar verilmişti.

Pazartesi günü patent iddialarının birçoğunun geçersiz olduğuna dair karar verilmesiyle durum tersine döndü. Sabit/mobil telefonlar, anında mesajlaşma, video konferans ve hazır bulunma servislerinin dahil olduğu iletişim servislerinin kombinasyonu tümleşik iletişim olarak anılıyor.

Son karar iki firma arasında uzun zamandır süren patent savaşının sadece son bölümü. Nisan ayında San Diego’daki jüri, Microsoft’u Alcatel-Lucent’e 367.4 milyon dolar ödemeye mahkum etti.

Bu mahkumiyet kullanıcı arayüz teknolojisiyle ilgili iki patentin ihlaliyle ilgiliydi. Alcatel-Lucent bir diğer zaferi eldetmenin mutluluğunu yaşıyor. Tahmin edeceğiniz gibi Microsoft sonuçtan memnun değil. ITC’nin önceki kararını tersine çevirmesi hayal kırıklığına neden olmuş. Firma şu anda bunun sebebini anlamak için ITC’nin ayrıntılı kararını bekliyor.

haber3