Siber savaşlar, diğer uluslara ilan edilmeden, sinsi biçimde, kısa sürede büyük hasar verecek şekilde kurgulanıyor.
Hükümet bilgisayarlarını ve ulusal ağları tehdit eden
siber ataklar dünyanın dört bir yanında boy göstermeye başladı. NATO ve AB’nin dikkatini çeken uluslararası
ölçekte profesyonel saldırılar, ‘hacker’lardan daha ciddi güçlerin sahnede olduğu izlenimini uyandırıyor.
siber alem Savaş: Devletlerin diplomatik ilişkilerini keserek giriştikleri silahlı mücadele, harp, cenk. Sözlüklerde savaşın tanımı böyle. İnsanoğlu, bulunduğu çevreyi kendine ait saydığı ilk günden bugüne aralıksız savaşmaya devam etti.
Tarihin kayıtlı ilk savaşı olan Sumer (Bugünkü Irak) – Elam (Bugünkü İran topraklarında bir bölge) muharabesi İ.Ö. 2700 yılında Basra bölgesinde gerçekleşmiş, aradan 4 bin 600 küsur yıl geçtiğinde yine aynı topraklar bambaşka iki ırkın (İran ve Irak) trajik ve uzun süren savaşına sahne olmuştu. İnsanlık tarihine yön veren ve yeryüzünden asla eksik olmayan uluslararası mücadeleler, artık milletlerin kaderini etkileyecek yeni bir boyut kazanıyor: Siber savaşlar.
Bilinen tüm savaş donanımlarından farklı teçhizatlarla sayısal platformlar üzerinde ışık hızında gerçekleşen siber savaşlar, barut ve kan kokulu gerçek savaşlardan daha acımasız ve savaş etiklerinden yoksun süregelebiliyor. Üstelik siber savaşlar, diğer uluslara ilan edilmeden, sinsi biçimde, kısa sürede büyük hasar verecek şekilde kurgulanıyor.
Siber savaşlarla ilgili son gündem, mayıs ayında Hindistan hükümetinin devlete ait bilgi işlem sistemlerine Çin kaynaklı olduğu tespit edilen atakları duyurmasıyla oluştu. India Times Gazetesi’nin haberine göre konunun sıradan ‘hacker’ saldırılarından ayrışmasının sebebi bu atakların fazlasıyla sofistike ve adım adım kurgulanmış olmalarından kaynaklanıyor. Hindistan yetkililerine göre ayrıntıları tespit edilen ataklar bariz biçimde dijital bir süper güç tarafından gerçekleştiriliyor. Saldırılar çoğunlukla ‘zombi bilgisayarlar’ olarak da adlandırılan, uzaktan kumanda edilebilen ve verilen görevleri gerçekleştirebilen BOT ağları ile yönetiliyor.
BOT ağları, diğer ülkelerdeki siber teröristler tarafından gerçek lokasyonlarını saklamak amacıyla tercih ediliyor. Siber savaş sahnesinin etkili oyuncuları arasında Rus bilgisayar korsanları da yer alıyor. Geçtiğimiz yıl Estonya hükümeti, Rus siber teröristler tarafından gerçekleştirildiğine inanılan, NATO’nun da incelemeye aldığı yoğun bir siber saldırıya maruz kalmış ve bu esnada BOT ağları için Çin toprakları kullanılmıştı. Siber savaşlar, giderek kızışan Dünya gezegeni üzerinde insanlık için yeni ve önemli bir tehdit oluşturuyor. Devletler, artan ihtiyaçları karşılamak ve işlem kapasitelerini hızlandırmak için zorunlu biçimde dijital platformlara geçtikçe, çok değerli bilgiler giderek daha hassas ve risk taşır hale geliyor.


Büyük uluslar, olası siber saldırılara karşı sanal tatbikatlarla devamlı olarak güvenlik sistemlerini kontrol ediyor. Mart ayında Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda, İngiltere ve ABD’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği Cyber Storm II tatbikatına benzer simülasyon ataklarının müttefik ülkeler tarafından gerçekleştirilmesi, giderek daha da dijital hale bürünecek geleceğin ‘güvence altına alınması’ adına büyük önem taşıyor.
GASTE