Dokunmatik Windows’a az kaldı

2010 yılı başlarından itibaren ekrana dokunarak PC’mizdeki objelerin yerlerini değiştirmemiz mümkün olacak. Microsoft’un sinyalini verdiği yeni sistemde artık mouse kullanmaya gerek kalmayacak.

Microsoft CEO'su Steve Ballmer, Windows'un yeni sürümünün büyük ilgi bulmasını beklediklerini söyledi. (Fotoğraf: AP)

Windows 7 kullanıcıları işaretleyip TIK’lamak yerine dokunmak suretiyle bilgisayarlarını kullanıyor olacak. Dünyanın en etkili bilgisayar şirketi bize klavye ve mouse kullandığımız dönemin sonunun gelmekte olduğunu belirtiyor.

Bilgisayar kullanıcıları olarak şu an sahip olduğumuz beceri ve alışkanlıklara ulaşmamız uzun zaman aldı. Belli olmayan husus ise şu: Bu yeni sisteme alışmak acaba ne kadar vaktimizi alacak?

2010 yılına kadar piyasaya çıkması beklenmeyen Windows 7, Microsoft’un çok uzun zamandır sürdürdüğü ve teknoloji konusunda Apple tarafından götürülen öncü rolünü yakalamak yolunda çok önemli bir adımı oluşturuyor.

Geçenlerde Kaliforniya’daki bir konferansta Bill Gates “Sistemle kurduğunuz ilişki dramatik bir şekilde değişecek” sözleriyle açılışı yaptı. “Bugün için bütün kontrol mekanizması klavye ve mouse kullanımına dayanıyor” diyen Bill Gates çok yakın bir gelecekte konuşarak ve dokunarak bilgisayarlarla iletişim kuracağıız bir dönemin gelmekte olduğunu bildirdi.

Analist Roberta Cozza ise karşı bir görüş seslendiriyor: “Cep telefonları ve avuç içi bilgisayarları kullanırken ‘dokunmak’ iyi bir yöntem ama iş PC kullanımına gelince her seferinde kolumuzu kaldırmak belki de bize zor gelecek.”

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİNİN GEÇMİŞİ

• Windows 3.0 (1990)

Microsoft’un grafik arabirim kullanımındaki ilk başarılı girişimi. Apple Macintosh sisteminden daha geri olsa da çok iyi bir satış rakamı yakalamıştı. Hala saygıyla hatırlanan bir işletim sistemi.

• Windows 95

Microsoft nihayet Apple’ı yakaladı. Kullanımı kolay ve dosya isimlendirmelerinde serbestlik tanıyan bir sistemdi bu. Bu işletim sisteminin tanıtımında Mick Jagger’ın ‘Start Me Up’ şarkısı kullanıldı.

• Windows XP (2001)

Windows 95’in çeşitli yenilemelerinden sonra XP geldi. 95 ailesinden daha istikrarlıydı ve iyi bir satış rakamı yakaladı. Ancak bazı güvenlik zaafları vardı.

• Windows Vista (2007)

Bu sistem hala sorunlar çıkarıyor ve genel anlamda tüketici şikâyetlerine konu oluyor.


güncel.net