Bu kapanmalar adalet sistemimizin işi değil. Büyük bir veri merkezinde çıkan yangından etkilenen yüzlerce sunucuda bulunan 9000 tane site, bir anda devre dışı kaldı!


Amerika'da Teksas'ta bulunan The Planet isimli barındırma hizmeti sağlayıcısında çıkan yangın sebebiyle 7500 farklı müşteriye ait 9000 tane internet sitesi bir anda devre dışı kaldı. Her ne kadar sunuculara veya veri merkezindeki diğer aygıtlara bir zarar gelmemiş de olsa, elektrik tesisatı hasar gördüğü için sunuculara enerji verilemiyor. Yangına müdahale eden ekiplerin verdiği talimatlar yönünde, jeneratörleri de devreye sokmayan hizmet sağlayıcı, müşterilerini düzenli olarak kendi sitesinden bilgilendiriyor.

Herkesin Başına Gelebilir!

Her ne kadar ülkemizde çok üst düzey hizmet veren veri merkezleri (data center) yüklü miktarda fatura kestikleri müşterilerine neredeyse kesintisiz hizmet veriyorsa da, nispeten makul fiyatlı yerlere doğru yöneldiğinizde, birçok konuda endişelenmeye başlayabilirsiniz. Hatta o kadar da gitmeyin! Şu sıralarda sektördeki bilinirliğinin doruğunda olan bazı firmaların, sunucu yedeklerini, aynı sunucudaki aynı sabit diskin farklı bölümüne almalarından bahsetsek, birçok kullanıcı "Yangın da neymiş!" diyecektir.

Shiftdelete.net