Ev kapıları da uzaktan kumandalı oldu


Hayatı kolaylaştıran icatlara bir yenisi daha eklendi

02.06.2008 14:18
Teknolojinin hızla gelişmesiyle ortaya çıkan hayatı kolaylaştırıcı icatlara bir yenisi daha eklendi. Uzaktan kumandalı elektronik cihazlar ve arabalardan sonra yakın bir gelecekte uzaktan kumandalı kapılar hayatımıza giriyor.

Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü Yürütme Komisyonu tarafından düzenlenen "Meslek Liseleri arası proje yarışması için hazırlanan "Uzaktan kumanda ile kapı açma" projesi herkesin işini kolaylaştıracak

Reyhanlı Teknik Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri Hakkı Yıldıray Öztürk ve İlhan Yeniçeri tarafından 150 YTL maliyetle hazırlanan proje hayatı kolaylaştırmak adına düşünülmüş. Kapı kilidi, kumanda ve 2 kanallı RF devresi ile gerçekleştirilen proje ile artık elinizi anahtara sürmeden kapıyı kolayca açmanız mümkün.

Özellikle engelli vatandaşlar ve elleri dolu olduğu için kapıyı açmakta zorlanan insanları düşünerek yapılan proje ile engelli vatandaşlar zorlanmadan bulundukları yerden kapıyı kumanda ile kolayca açabilecek. Projenin mucit öğrencileri, teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza giren uzaktan kumandalı elektronik cihazlar ile arabalardan sonra uzaktan kumandalı kapı sisteminin de çok yakın bir zamanda hayatımıza gireceğine kesin gözüyle bakıyorlar.


Zaman