Türkiye'nin sanal bekçisi Antalya'daİ-Bekçi sanal alemin kötü niyetli yazılımlarına karşı üretildi

03.06.2008 17:40Sanal âlemin kötü niyetli yazılımlarına karşı üretilen İ-Bekçi Akdeniz Bölge Temsilciliği Antalya'da Datacat firması adı altında faaliyete başladı. Datacat Genel Müdürü Erman Yılmaz, İ-Bekçi ile Türkiye'nin tüm ticari ve milli sırları milli üretimin kontrolü altına girdiğini söyledi.

Türkiye'nin milli donanımı ve ürünü olan İ-Bekçi'nin, ulusal sırları koruma altına aldığını belirten Yılmaz, tamamen milli kaynaklarla üretilen programın Türkçe donanımı ile hızlı bir şekilde yayıldığını ifade etti. İ-Bekçi'nin Hacettepe Üniversitesi Teknokenti'nde üretildiğini belirten Yılmaz, daha önceki yazılımların yurt dışı kaynaklı olduğunu söyledi. İ-Bekçi'yle en üst seviyedeki kurumların kendilerini bu ürünlerle dışarıya karşı koruma altına aldığına değinen Yılmaz şu bilgileri verdi: "İ-Bekçi'nin internet üzerinden kriptolu veri ve ses iletişimi sağlarken Türkiye'de tasarlanarak üretilen bilgi ve iletişim güvenliği cihazı olması nedeniyle Türkçe yönetim ve raporlama yazılımlarıyla işletilebiliyor. İnternet üzerinden yapılan tüm saldırılara karşı İ-bekçi, kurumları internetten gelen saldırılara karşı korurken, içeriden de kurum dışına gönderilecek verilere sınırlamalar getirerek kurumsal güvenlik sağlıyor"

Türkiye'de daha çok güvenlik birimlerince kullanılan i-bekçi fiyatının da yurtdışından ithal edilen benzer ürünlere göre yüzde 50'ye yakın oranda ucuz olduğu ifade edilirken, Türkiye'de İ-Bekçi'yi ilk uygulamaya başlayan kurum ve kuruluşlar ise şunlar: "Başbakanlık, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türk Hava Kurumu, İnterfarma, TMB, İçişleri Bakanlığı, Mesa, Isparta Valiliği, Antalya Valiliği, MOBESE, İzgaz, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Hyundaiassan, Sivil Savunma, Telekominikasyon Kurumu, KOM, Masak, Milli Piyango, Türksat, İstem, İstanbul Valiliği, Milli Eğitim Bakanlığı, Mesa Hastanesi, Polis, Çağ Hastanesi, Çankaya Belediyesi, Dicle Üniversitesi, Gaski, İzzet baysal Üniversitesi"

Zaman