Dünya ile aynı büyüklükte gezegen bulundu


Gezegenin donmuş derin bir okyanus olduğu tahmin ediliyor

05.06.2008 11:21Yeni Zelanda'daki bir astronomi kuruluşu, 3 bin ışık yılı uzaklıkta küçük bir yıldız ve Dünya'nın büyüklüğünde bir gezegen keşfetti.

Cantenbury'deki Japonya - Yeni Zelanda Mikromercek Gözlemevi (MOA) uzmanları, tespit ettikleri yıldızın şu ana kadar keşfedilenlerin en küçüğü olduğunu, Dünya kadar bir gezegenin de etrafında döndüğünü bildirdi.

MOA'dan yapılan açıklamada, yıldızın Güneş'in yüzde 6'sı kadar olduğu ve bu yüzden büyük bir ihtimalle nükleer reaksiyonlardan enerji elde etmeye muktedir olmadığı belirtildi. Gezegenin ise Venüs'e benzer kısa bir yörüngede hareket ettiği, Pluton'dan daha soğuk olabileceği aktarıldı. Ağır atmosferinin altında donmuş derin bir okyanus olduğu tahmin ediliyor.

Notre Dame Üniversitesi'nden MOA yetkilisi David Bennet, daha önce Güneş'in yüzde 20'sinden daha büyük bir gezegen keşfinin yapılmadığını, bulgularının astronomi dünyasında bir ilk olduğunu kaydetti. Bennet, evrende kendi güneşlerinin boyutlarına yakın gezegenler olabileceğinin ispatlandığını ifade etti.

haberturk