Asus Eee PC 900 (en solda) yeni nesil bilgisayarların en uygun fiyatlısı olurken, Hewlett-Packard 2133 Mini-Note modeli bilgisayarın 8.9 inçlik ekranı bulunuyor. Japon bilgisayar üreticisi Fujitsu'nun ürettiği LifeBook U810 (en sağda) 5.6 inçlik ekrana sahip. (Fotoğraf: New York Times)

Dizüstünden küçük, cepten büyük

Kablosuz olanakların artmasıyla oturduğunuz herhangi bir kafeden internete bağlanmak artık sıradan bir iş oldu. Ama yanınızda dolaştırdığınız dizüstü bilgisayarın ağırlığı da size sorun yaratabilir.

Everex CloudBook modeli dizüstü bilgisayarın 7 inçlik ekranı var.

Bilgisayar üreticileri bu yönde bir talep olacağını dikkate alarak, ekranı ufak bir kitap sayfası boyutlarında olacak dizüstü bilgisayarlar üretmeye koyuldu bile. Bu bilgisayarlar herhangi bir dizüstü bilgisayarın size sağlayacağı avantajların hepsini de beraberinde getiriyor.

Halen Hewlett-Packard, Asus ve Fujitsu gibi büyük şirketler tarafından üretilen mini dizüstü bilgisayarların ağırlığı 1 kilogramın altında. Bu durum, piyasada satılan 3 kilogramlık dizüstü bilgisayarlar ile karşılaştırıldığında avantaj yaratıyor.

Sektör analistlerinin tahminlerine bakacak olursanız, ABD ve Avrupa’daki kullanıcılar birkaç yüz dolar daha fazla ödemeye razı olup normal boyuttaki ve daha hızlı laptop’ları kullanmaya devam edecek. Bunun yedeği olarak da smart-phone veya benzer bir cihazı yanlarında bulundurmaya devam edecekler elbette.

TASARRUF İÇİN UYGUN ÇÖZÜM

Danışmanlık şirketi Gartner'dan Leslie Fiering, “Ama bir masaüstü bilgisayar almaya karar verip de paradan tasarruf etmeye kararlı kullanıcılar için ideal bir çözüm, mini dizüstü bilgisayarlar olabilir” diyor.

Böyle bir düşünceye hak vermemek elde değil: Normal bir PC’nin sizin işinize yaramayan fonksiyonlarını çıkardığımı ve bu bilgisayarın boyutlarını taşınabilir bir cihaz haline getirdiğimiz düşünelim.

Parmakları biraz kalın kullanıcılar için bu minik aletleri kullanmak belki de biraz zor olacak. Ama kabul edin ki bir restoranda oturduğunuz sırada Google Maps'ten bir adrese bakmak veya elektronik posta yazmak bu cihazlarla çok daha pratik olacak. Düşünsenize: Laptop denilen cihazın bile ‘gereğinden fazla büyük’ olabileceği bir çağa girdik.

Türkiye'de de 300 – 600 dolar aralığında fiyatla satışa sunulan bu minik laptoplar sizi omuz ağrılanınızdan kurtarabilir.


guncel.net