Vestel’den bir ilk !

Dünyada ilk kez internet üzerinden online oynanan futbol oyunu “I Can Football” piyasaya çıktı.Teknolojinin Türkçesini dünyaya sunan Vestel, dünyada ilk kez internet üzerinden 11’e 11 online futbol maçı yapma imkanı veren “I Can Football”u piyasaya sundu. I Can Football adresinde futbol ve oyun tutkunlarının beğenisine sunulan “I Can Football”, test sürümünün yayınlandığı Nisan ayından bugüne 20 bin kişi tarafından oynandı.

Oyunun tanıtımı için düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan Vestel İcra Kurulu Üyesi Levent Hatay, “Dünyada hızla gelişen bilgisayar oyunu sektörünün önümüzdeki 4 yıl içinde yüzde 30 büyüyerek 50 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Online oyun pazarı ise 2006’da 4,5 milyar dolar seviyesindeyken 2012’ye kadar 3 kat büyüyerek 13 milyar dolar düzeyine erişecek. Bu, bilgisayar oyunu sektörünün online oyun pazarıyla büyüyeceğini gösteriyor. Vestel olarak ülkemizde bu sektörü geliştiren firma olmaktan gurur duyuyoruz. Teknolojideki liderliğimizi yansıtabileceğimiz ve hedef kitlemiz gençlere ulaşabileceğimiz en önemli alanlardan biri kuşkusuz interaktif oyun sektörü” diye konuştu.

Hatay, “Artık dayanıklı tüketim malları sektöründe sadece cihaz üreterek farklılaşmak mümkün değil. Oyun dünyasına sunduğumuz ilk ürünümüz Kabus 22’nin ardından geliştirdiğimiz ‘I Can Football’, Vestel olarak ‘kabımıza sığmadığımızın’ ve sektörde içerik konusunda da söz sahibi olmaya kararlı olduğumuzun kanıtı” dedi.

“Mahalle maçları I Can Football’la internete taşınacak”

“I Can Football”un dünyanın ilk 11’e 11 maç yapmaya imkan veren online futbol oyunu olduğunun altını çizen Hatay, “Bu oyunla artık mahalle maçlarının sahası internet olacak. Oyuncularını dünyanın dört bir köşesinden oluşturan takımlar bilgisayar başında top koşturacak” dedi.

Vestel’in futbolseverlere armağanı “I Can Football”, Sobee Yazılım ve dünyaca ünlü oyun yazarı Mevlüt Dinç’in önderliğinde yaratıldı. Yazılım ve altyapı çalışmaları tamamen yerli yetenek ve emekle tamamlanan “I Can Football”, 22 futbolseverin internet üzerinden online futbol oynayabilmesine imkân vermesi bakımından dünyada bir ilke imza atıyor. Oyuncular, dilerlerse daha az kişilik takımlarla sahaya çıkarak takımın geri kalan üyelerinin bilgisayar tarafından kontrol edilmesini de sağlayabiliyor.

Mevlüt Dinç ve Sobee hakkında

Oyun pazarına 1983 yılında İngiltere’de giren Mevlüt Dinç, Türkiye’deki oyunseverlerin yakından tanıdığı Enduro Racer, Last Ninja 2, First Samurai ve Street Racer gibi oyunların yazarı ve yapımcısıdır. Bu oyunlarla çok sayıda ödül alan Dinç, 15 yıl İngiltere’de oyun sektöründe hizmet verdikten sonra Türkiye’ye dönerek 2000 yılında Sobee Yazılım’ı kurdu. Türkiye’nin ilk MMORPG oyunu İstanbul Kıyamet Vaktini’nin de yaratıcısı olan Sobee, oyun geliştirmenin yanısıra üç boyutlu gerçekçi ortamların modellenmesi ve simülasyonu üzerinde de önemli çalışmalar yürütüyor. Vestel’in sponsorluğunda 2006 sonunda tüm dünyada oyun tutkunlarıyla buluşan Kabus 22 de, Mevlüt Dinç’in desteği ile geliştirildi.

haber3