Tek Kartta Süper Bilgisayar AMD, yeni nesil grafik işlemcilerini kullanarak ürettiği yenilenmiş akış işlemcisi kartı Firestream ile, on yıl öncesinin süper bilgisayarlarını tek kartta sunuyor.


AMD'nin geçen sene satın aldığı ATI, bu gidişle süper bilgisayar tarafında AMD'yi işsiz bırakacak. AMD Firestream ismiyle piyasada bulunan akış işlemcisi (stream processor) kartları yeni modellerine kavuştu. AMD'nin en son Radeon HD 4800 serisi temel alınarak hazırlanan bu kartlar sayesinde 1 TeraFLOPS'u aşkın işlem gücü tek bir kartta sunulabiliyor. TeraFLOPS anlam olarak "saniyede bir trilyon kayar nokta işlemi" anlamına geliyor.Tek Kutuda 5 TeraFLOPS!

Teknik olarak üzerinde görüntü çıkışı bulunmayan bir ATI Radeon grafik kartına benzeyen Firestream ürünleri, en son ürün olan Firestream 9250 ile tek bir kartla 1 TeraFLOPS'u geçiyor demiştik. Grafik kartları gibi CrossFireX teknolojisiyle bir arada kullanılabilen bu ürünler, dörtlü kurulumlarda 5 TeraFLOPS civarında bir işlem gücü sağlıyorlar. On sene öncesinin Intel Penitum Pro işlemcileri düşünüldüğünde bu miktarda bir işlem gücü için yaklaşık 25.000 tane işlemciye sahip olmanız gerekiyordu... Tabii bir de bu işlemcileri tek bir kasa içine yerleştirebilmeniz de mümkün olmalıydı ki aynı pratik kullanımı sunsun.

Shiftdelete