YouTube sadece 4 ülkede yasak!

Türkiye'den de erişim sağlanamayan YouTube, sadece dört ülkede yasaklandı.YouTube'a, 5 Mayıs'tan beri erişilemiyor. Mahkeme kararıyla engellenen site, Türkiye ile birlikte sadece Çin, Pakistan ve Tayland'da yasak. Bilişim uzmanları ile bürokratlar sorunun çözümü için bugün Abant'ta bir araya geliyor.

Dünyanın en büyük ses ve görüntü paylaşım sitesi YouTube'a, Atatürk'e hakaret içeren videoları yayınladığı gerekçesiyle 5 Mayıs'tan beri erişilemiyor. Mahkeme kararıyla engellenen site, dünyada sadece 4 ülkede yasak. Çin, Pakistan, Tayland ve Türkiye, değişik gerekçelerle sınırları dahilinde youtube.com sitesine ulaşılmasını engelliyor. Öte yandan YouTube'un yanında ocak ayından beri kapatılan internet sitesi sayısı da 323'ü buldu. Yasaklı sitelerin yetkilileri, Türkiye'de yaşadıkları problemin çözümü için bugün Adalet Bakanlığı, Yargıtay ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı bürokratlarıyla bir araya geliyor. Turk.internet.com ve Ankara Barosu işbirliğinde Abant'ta gerçekleştirilecek toplantıda sorunun çözülmesi bekleniyor. Turk.internet.com'un haberine göre, Abant'ta 18-19 Haziran tarihlerinde yapılacak toplantıda taraflar masaya oturacak ve 'site kapatma' sorununa çözüm aranacak. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Turk.internet.com Genel Müdürü Füsun Sarp Nebil, "Erişimi engellenen sitelerin söz hakkı, yani savunma şansı olamayabiliyor. Ya da sorunlu sayfa yerine sitenin tamamının kapatılması gündeme geliyor. Bunların tartışılması ve sitelere söz hakkı tanınması lazım." dedi. Öte yandan bir mahkemenin kapatma vermediği bir siteye başka bir ilçedeki mahkemenin kapatma kararı verdiğine dikkat çekerken, bunun çözümü için ihtisas mahkemelerinin kurulmasını istedi.

İnternet sitelerinin kapatılma gerekçeleri arasında çocuk istismarı ilk sırada yer alıyor. Bunun yanında terör örgütlerinin propagandasını yapan ve Atatürk'e hakaret içeren yayınlara yer veren siteler de engelleniyor. Ayrıca, Medeni Kanun'da belirtilen hususlara aykırı davranan ya da kişilik haklarına saldırı niteliğinde ifadelere yer veren siteler de yasaklanabiliyor. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, mahkeme kararıyla ya da res'en söz konusu sitelerin Türkiye'den erişimini yasaklıyor. Türkiye'de başta YouTube olmak üzere Google Groups, Alibaba.com ve Geocities gibi pek çok site çeşitli nedenlerle kapatılmıştı. Dünyada halen vatandaşlarına video paylaşım sitesi YouTube'u yasaklayan 4 ülke bulunuyor. Komünist Çin hükümeti, Tibet Özerk Bölgesi'nde yaşanan kanlı protesto olaylarının görüntülerinin www.youtube.com'da yayınlanması üzerine sitenin erişimini engellemişti. Çin'deki 210 milyon internet kullanıcısı, bu siteyi uzun süredir kullanamıyor. Pakistan ise YouTube'un içeriğinde İslam'a karşı öğeler bulunmasını kapatmaya gerekçe olarak gösteriyor. Pakistan yetkilileri, resmi açıklamalarında Danimarkalıların hazırladığı Hz. Muhammed'e (sas) hakaret içeren çizgi filmlerin sitede yayınlanması nedeniyle erişimi engellediklerini bildirmişti. Türkiye'de ise 5 Mayıs tarihinde Atatürk'e hakaret içeren videoları yayınlandığı gerekçesiyle YouTube'a yasak getirilmişti. Hatta Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, söz konusu videolara sadece Türkiye'den değil, dünya genelinde erişim yasağı istemişti. Türkiye'den www.youtube.com'a erişim yasaklansa da, proxy ayarlarını değiştirerek Bulgaristan ve Romanya gibi ülkeler üzerinden bağlanmak mümkün.

YouTube'un Türkiye'de henüz bir temsilciliği bulunmuyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, şirketin Türkiye'de de temsilcilik açmasını, güvenlik, yetki ve lisans belgesi almasını, ayrıca vergi mükellefi olmasını istiyor. Site yönetimine bunun için tanınan 6 aylık süre 23 Temmuz'da sona erecek. Savcılık kaynakları, sitenin Türkiye'de resmi temsilcilik kurmaması halinde kapatma kararının süreceğini kaydediyor. Ancak YouTube yetkilileri, Türkiye'de temsilcilik açmayı düşünmüyor. Türkiye'de kurulmuş bir şirket olmadığını, bu nedenle de Türk kanunlarına tabi olmalarının gerekmediğini savunan site yetkilileri, yargı kararlarıyla siteden her gün onlarca videonun çıkarılmasının çözüm olmadığını ifade ediyor. Aynı yetkililer, aksi halde başka ülkelerin de sürekli benzer taleplerde bulunabileceğini öne sürüyor.

Yasaklı sitelere girmenin yolları

Türkiye'den erişimi engellenen YouTube - Broadcast Yourself. sitesine farklı yollardan girmek mümkün. Bazı internet sayfaları, erişimi engellenen sitelere kendi üzerlerinden bağlanma imkan tanıyor. Bu sitelerden en çok bilineni Anonymouse.org ve YouHide.com - Anonymous Proxy Server. Bu sayfalarda açılan forma, gitmek istenilen adres yazıldığında yasaklı siteye bağlanılabiliyor. İkinci yol ise tarayıcı ayarlarında vekil sunucu kullanmak. Bu yolla internette gezinmek için kullanılan programın 'proxy' yani 'vekil sunucu' üzerinden bağlanması sağlanıyor. Tarayıcının bağlantı ayarlarında vekil sunucu belirlenince Türk Telekom omurgasından doğruca bu vekil sunucuya bağlanıyor, sayfalara erişim bu sunucu üzerinden gerçekleştiriliyor. Son yol ise alan adı sunucu ayarlarını değiştirmek. Bu ayarlara, işletim sistemindeki ağ ayarları altında yer alan TCP/IP ayarlarından ulaşılıyor. Servis sağlayıcısının DNS ayarları yerine farklı DNS numaraları girildiğinde yasaklı siteler açılıyor. Bu konuda en çok kullanılan DNS numaraları, 208.67.222.222 ve 208.67.220.220. İnternet kullanıcılarının son dönemde birbirlerine tavsiye ettiği bir başka DNS numarası da 4.2.2.2.

haber3