Google aya çıkıyor !

Proje kapsamında düzenlenen yarışma, takımalrın kendi robotlarını aya göndermelerini amaçlıyor.


Proje kapsamında düzenlenen yarışma, Dünyanın dört bir köşesinden katılan takımların, kendi çabaları ve bulacakları mali destek yardımıyla Ay'a kendi robotlarını göndermeleri üzerine kurulmuş. 20 Milyon Dolar ödüllü yarışmada takımların yapması gereken, Ay'a bir robot göndermek, bu robotun Ay üzerinde 500 metre ya da daha uzun bir mesafede hareket ettirmek ve çektiği fotoğraf ya da videoları Dünya'ya göndermesini sağlamak. Eğer takımlar amaçlarına 31 Aralık 2012'den sonra ulaşırlarsa bu durumda 15 milyon Doların sahibi olacak. Son şansları ise 2014 yılı...

Ay'a robot gönderme fikri, X PRIZE Foundation'ın başkanı Peter Diamandis ve Google'ın kurucuları Sergey Brin ve Larry Page arasında geçen sohbetler sırasında ortaya çıkmış. X PRIZE'ın iletişim direktörü Becky Ramsey, yaptığı açıklamada Uzay'ın herkese açık olması gerektiğini, her isteyenin istediği gibi Dünya dışına çıkmakta serbest olmasını savunduklarını söylüyor.

Google'ın Lunar X Prize'dan sorumlu yöneticisi Tiffany Montague ise, Uzay'ın hemen herkesin ilgi alanına giren bir konu olduğunu, yarışmaya destek vererek önemli buluşlara imza atmak istediklerini söylüyor. Toplamı 30 milyon Doları bulacak olan ödülleri dağıtacak olmalarının altında yatan neden de zaten bu.

Şurası bir gerçek ki, yarışmaya katılan takımlar, büyük ödül olan 20 milyon Dolardan daha fazlasını harcamak zorunda kalacak. Ama verilen ödülün amacı da zaten masrafları karşılamak değil. Eğer bir takım belirlenen amaca ulaşmayı başarırsa, çok sayıda müşteriyi kendine çekebilecek. Hiç kuşkusuz, en önemli müşterisi de NASA olacak.

haber3