Devlette Microsoft hakimiyeti devam ediyorKamu kurumları işletim sistemi lisansı için 3 milyon 945 bin YTL ödedi

30.06.2008 11:22Devlet Bakanı Mehmet Aydın, internet kullanıcı yoğunluğunun, 2007 yılı ortasında yüzde 27'ye ulaştığını bildirdi.
Aydın, CHP Mersin Milletvekili İsa Gök'ün kurumların kullandığı işletim sistemlerine ilişkin yazılı soru önergesini cevaplandırdı.
Bilgi toplumu olma yolunda Türkiye'nin önceliklerini ve hedeflerini ortaya koymak amacıyla Bilgi Toplumu Stratejisi hazırlandığını belirten Aydın, sürdürülen çalışmalarla bilgi toplumunun hukuki altyapısının oluşturulması yönünde çok sayıda yasa çıkarıldığını kaydetti.
Aydın, cevabında şunları kaydetti:
''İletişim altyapısındaki gelişmeler ve bilgisayarın yaygınlaşması sonucu 2003 yılında yüzde 7 düzeyinde olan internet kullanıcı yoğunluğu, 2007 ortasında yüzde 27 seviyesine ulaşmıştır. 2003 yılında ülkemizde yok denecek düzeyde olan geniş bant abone yoğunluğu, altyapının yaygınlaşmasına bağlı olarak hızla gelişmiş ve yüzde 7 düzeyine ulaşmıştır.
Ekonomik ve sosyal yaşamın hemen her alanını ilgilendirdiğinden, bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde özel bir öneme sahip olan e-devlete geçiş aşamasında da önemli başarılar sağlanmıştır.''
Devlet Bakanı Aydın, Microsoft ile Türkiye'de kamu kurumlarında işletim sistemlerinin kullanımına devam etmek için Hükümet adına gerçekleştirilmiş herhangi bir çerçeve anlaşma ya da protokol bulunmadığını bildirdi.
Devlet Bakanı Aydın, kamu kurum ve kuruluşlarınca 2003 yılından itibaren işletim sistemi lisans bedeli olarak toplam 3 milyon 945 bin YTL ödeme yapıldığını kaydetti.
haberturk alinti