Cep sinyalleri arıları kaçırıyor

Bilimadamları son dönemde görülen arıların ani yok oluşlarının nedenini anlamaya çalışırken ortaya ilginç de bir iddia attılar: Cep telefonlarının yaydığı radyasyon arıların yok olmasına neden oluyor.
Almanya’daki Landau Üniversitesi bilimadamlarının ortaya attğı teori şöyle: Arıların yok oluşunun nedeni cep telefonlarının yaydığı radyasyon. Bilimadamları cep telefonları yakında olunca arıların kovanlarına dönemediklerini veya dönmeyi reddettiklerini ortaya koydu.

Üniversite yetkililerinin açıklamasında cep telefonlarından yayılan radyasyonun arıların yön bulma sistemini karıştırdığı ve arıların kovanlarının yolunu bulmalarını engellediği belirtiliyor.

Kovanlardaki arıların yok olması ve geriye sadece kraliçeyle yumurtalar ve birkaç olgunlaşmamış çalışanın kalması ‘kovan sönmesi’ olarak adlandırılıyor. Arıların yok olmasının bal fiyatlarını olumsuz etkilemesinden endişe ediliyor.

Bilimadamları cep telefonuyla gelen tehlikelerin bununla da sınırlı kalmadığını belirtiyor. Buna göre çağın tutkusu cep telefonu, kanser vakalarının artışına da yol açıyor. Ancak bu konuda kanıtların henüz tam olgunlaşmadığı ve gerçek zararın belirlenmesinin on yıllar alacağı belirtiliyor.

ekolay.net