Kuzey Kutbu bu yaz buzsuz kalabilir!

Kısa süre önce "5 ila 10 yıla kadar Kuzey Kutbu'nda yaz aylarında buz olmayacak" diyen ABD Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi uzmanları uyardı: Bu risk bu yaz da gündemde.ABD'li bilim adamları, bu yaz sonuna kadar Kuzey Kutbu'nda bulunan tüm buzların eriyebileceğini ileri sürdü. İngiliz Independent gazetesinin haberine göre, ABD'deki Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi'nde görevli uzmanlar, uydudan gelen bilgileri incelediklerinde son günlerde bölgedeki "buz-su" sınırının Kuzey Kutbu'na 1100 kilometre uzaklıktaki bir alana kadar geri çekildiğini gördü.

Uzmanlar, bölgedeki buzların yazın ilk haftalarına yakın bir hızda erimesi durumunda Kuzey Kutbu'nda hiç buz kalmaması riskinin yüzde 50'den daha fazla olduğunu aktardı.

Kuzey Kutbu'nda bulunan buzların, sadece son bir yılda oluştuğunu ve bu nedenle oldukça ince olduğunu vurgulayan uzmanlar, bunun da söz konusu riski artırdığının altını çizdi.

Ulaşım mümkün olacak
Öngörüleri gerçekleşirse Kuzey Kutbu'nun dünya tarihinde ilk kez "buzsuz" olacağını söyleyen uzmanlar, buzların erimesiyle bölgede bulunan zengin enerji kaynaklarına da ulaşımın mümkün olacağını ve bunun bölgede hak iddia eden ülkeler arasındaki rekabeti kızıştıracağını vurguladı.

(Milliyet)