Havaalanlarında laptoplara dikkatÖzellikle ABD'ye seyahat edenler uyarılıyor. Son bir yılda 637 bin dizüstü bilgisayar kayboldu

07.07.2008 08:48 ABD'nin 36 büyük ve orta çaplı havaalanında geçtiğimz yıl 637 binden fazla dizüstü bilgisayarın kaybolduğu bildirildi.Merkezi Arizona eyaletinde bulunan Ponemon Enstitüsü'nün araştırmasına göre, 2007'de özellikle kontrol noktalarında haftada 10 bin 279 laptop kayıplara karıştı. Kaybolan laptopların yüzde 69'u hakkında hiçbir yasal işlem yapılmadı.

Laptoplarını kaybedenlerin yüzde 77'si bilgisayarları için ümidi kesmiş. Yüzde 16'lık bir kesim de, laptopları iş gezisinde kaybolduğu için her hangi bir şey yapmayı planlamıyor. Kaybolan bilgisayarların yüzde 53'ünde özel şirket bilgileri yer alıyor. Yüzde 65'lik bir kısımda da bu bilgileri korumak için herhangi bir program bulunmuyor.
Amerikan Federal Ticaret Komisyonu, ülkedeki havaalanları kullanan kişilere yönelik internet sitesinde bir uyarı yayınladı. Uyarıda, havaalanlarının yanı sıra, otel odaları ve park edilmiş araçlarda da kolaylıkla bilgisayarların çalınabileceği kaydedildi.
Ponemon Enstitüsü sözcüsü Mike Spinney, "ABD, dizüstü bilgisayar hırsızlığının çok yaygın olduğu bir ülke. Ancak kimse kaybolan bilgisayarını arama derdinde de değil" yorumunu yaptı.


haberturk