Sony, Türkiye'de 3 yılda iki kat büyümek istiyor


Sony, 2011 yılında ürünlerinin yüzde 90'ının birbiri ile kablosuz ortamda iletişim kurar hale getirecek

08.07.2008 17:33 Sony Eurasia Genel Müdürü Mohsen Noohi, önümüzdeki 3 yılda Türkiye'deki işlerini 2 katına çıkarmayı düşündüklerini bildirdi.
Noohi, Sony Eurasia'nın 2008'in ilk yarı performansını değerlendirmek üzere düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de son birkaç yılda görülen hızlı büyümenin son birkaç çeyrektir düşüş gösterdiğini, ancak Türkiye'nin hala Doğu Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olduğunu vurguladı.
Uluslararası finansal zorluklardan kaynaklanan bu durumun genel olarak gelişmekte olan ülkeleri etkilediğini dile getiren Noohi, ithalatta ham madde ve enerjinin yanı sıra, yarı mamul alımımındaki artıştan da kaynaklanan bir yükselme gözlemlendiğini söyledi.
Noohi, para birimindeki değişimlerin tüketicileri de etkilediğini belirterek, "Tüketiciler, sürekli değişim yaşadığını hissediyor. Bu durumda da tüketiciler genelde tüketimi keser ve ne olduğunu görmek ister" dedi.
Çok ciddi jeopolitik gelişmeler yaşanmadığı takdirde avronun 2-2,1 YTL'nin üzerine çıkacağını düşünmediğini belirten Noohi, yeni bir "jeopolitik savaş" beklemediğini, siyasi sorunların, çözüme kavuşacağını ve ekonomiyi çok fazla etkilemeyeceğini düşündüğünü söyledi.
Noohi, "Tahmin yürütemeyeceğim konu ise, ABD'den kaynaklanan subprime krizi... Hala açıklar var ve bu açıklar azalmadan para birimi üzerinde etkileri olabilir. Bunlar enflasyonu da etkileyebilir" diye konuştu.
Tüketim alanına bakıldığında Türkiye'de otomotiv, beyaz eşya, hava ulaşımı ve günlük tüketimde düşüşler yaşandığını ifade eden Noohi, 2008 yılı için yüzde 4-4,5 GSYİH artışı, yüzde 2-3 tüketim artışı, yüzde 10'a yakın enflasyon ve yaklaşık yüzde 10,5 işsizlik beklendiğini kaydetti.

"7 İŞ ALANINDA 10 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE SATIŞ HEDEFLİYORUZ"
Sony'in hedefleri hakkında da bilgi veren Noohi, öncelikli olarak yüzde 10'luk kar marjını yakalamayı hedeflediklerini, LCD televizyonların kısa bir sürede hızlı büyüme kaydettiğini, bu alanın büyümesi ve kar getirmesinin büyük önem taşıdığını, yıl sonunda bu işten kar etmeyi ümit ettiklerini söyledi.
Noohi, "7 iş alanında 10 milyar doların üzerinde satış gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Kablosuz ortamda ürünlerimizin birbiri ile iletişim kurabilmesi çok önemli. 2011 yılında ürünlerimizin yüzde 90'ının birbiri ile kablosuz ortamda iletişim kurar hale getirilmesini hedefliyoruz" diye konuştu.
Noohi, 2010 yılında Sony ürünlerinde video hizmeti sunabilmeyi istediklerini ve play station network'unun bu hedeflerinin ilk aşaması olacağını belirtti.
Gelişmekte olan piyasaların, küresel büyümeleri için önemli rol oynadığına işaret eden Noohi, "BRIC ülkelerine yönelmiş durumdayız. Ancak Sony açısından Türkiye'yi de bu gruba koyuyorum ve TBRIC diyorum. Bu ülkelerde 3 yılda satışları 2 katına çıkarmayı amaçlıyoruz" dedi.
Sony'in çevreyle ilgili çalışmalarına da değinen Noohi, "Yeşil Yönetim 2010" adlı bir iç projeleri bulunduğunu, grubun her biriminin enerji tasarrufu sağlayan ve geri dönüşümlü ürünleri kullanmaya öncelik vereceğini, örneğin ambalajlarında geri dönüşümlü yoğurt kapları kullandıklarını ve bunları geri dönüştürerek ürünlerinde kullandıklarını anlattı.

"GELECEK TÜRKİYE AÇISINDAN ELEKTRONİK ÜRÜNLERDE PARLAK GÖRÜNÜYOR"
Mohsen Noohi, Avrupa bazında mevcut operasyonlarının 10 milyar avroluk düzeye ulaştığını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Avrupa satışlarının 2010'da 12 milyar avroya ulaşacağını öngörüyoruz. Asıl büyüme alanı Avrupa'nın doğusu olacak. Sony Avrupa'nın 12 milyar avroya ulaşabilmesi için Türkiye gibi ülkelerdeki satışların ciddi katkı yapması gerek. 2002'den beri Türkiye'de satışlarımız yüzde 500'den fazla artış gösterdi. Bu şu anda çok küçük bir endüstri. Son birkaç yıl içinde yüzde 10-12 büyüme görüldü. Bu yıl biraz daha farklı olacak ama gelecek, Türkiye açısından elektronik ürünlerde parlak görünüyor. 17 milyon hanenin sadece bir milyonunda LCD televizyon var. Önümüzdeki birkaç yılda bunların LCD'ye dönüşümü gerçekleşecek. Türkiye'de, aynı BRIC ülkelerinde olduğu gibi önümüzdeki 3 yılda işlerimizi 2 katına çıkarmayı düşünüyoruz. Çeşitli zorluklar olabilir ama yine de büyüyen bir piyasa..."
Bu çerçevede karşılaştıkları bazı zorluklara da işaret eden Noohi, ekonomik ortam nedeniyle tüketicilerin çoğunun bir tedirginlik yaşadığını, bu durumun perakendecileri ciddi şekilde etkilediğini, ancak bunun sürekli devam edecek bir durum olmadığı görüşünü taşıdığını ifade etti.
Ayrıca Türkiye'de diğer bazı ülkelerde olmayan ÖTV gibi vergiler bulunduğunu, bunun da anlayışla karşılanması gereken bir durum olduğunu belirten Noohi, bu durumu geçen hafta Wimbledon'da oynanan bir maça benzeterek, "Tüketici elektroniği piyasasında belki 2 set kaybettik. Arada yağmur yağdığı için işlere ara vermemiz gerekiyor. Ama önümüzdeki birkaç yıl içinde çok sağlıklı bir yapı olacağını düşünüyorum" diye konuştu.
Noohi, Türkiye'de fiyatların Avrupa'dan yüksek olmasında, vergilerin yanı sıra, sektörün daha küçük olması nedeniyle perakendecilerin daha düşük cirolarla çalışmak zorunda kalmalarının da rol oynadığını ifade etti.
Teknoloji alanında bundan sonra beklenen gelişmeler hakkında da bilgi veren Noohi, ev elektroniğinde yüksek çözünürlüğün (HD) çok önemli bir yer kazanacağını, şu anda satışlarının yüzde 50'sini HD'den sağladıklarını kaydetti.
-"2008'DE YTL BAZINDA YAKLAŞIK YÜZDE 9'LUK BÜYÜME PLANLIYORUZ"-
Noohi, ev ortamında çok ciddi değişiklikler yaşanacağına işaret ederek, Bravia televizyonunun internete bağlanmasının, tüketicinin filmleri doğrudan televizyona indirmesine imkan tanıyacağını, mobil ürünlerde ise gelecekte kişilerin istedikleri yerden istedikleri bilgi ve eğlenceye ulaşabilmesinin mümkün olacağını söyledi.
Sony Türkiye'nin faaliyetlerine de değinen Noohi, 2002 yılında 53 olan çalışan sayısının şu anda 250'ye ulaştığını, 120 yazılım mühendisinin Sony için bütün dünyaya hizmet verdiğini, Türkiye'den kaynaklanan bilgiyi ihraç ettiklerini belirtti.
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Noohi, "2008 yılında Sony'nin perakende düzeyinde Türkiye'deki satışlarının 500 milyon dolar civarında olmasını bekliyoruz" dedi.
LCD alanında yüzde 19-20, video kamerada yüzde 60-70, fotoğraf makinesinde yüzde 30 ve oyun alanında yüzde 90 paya sahip olduklarını anlatan Noohi, MP3'teki yüzde 15'lik paylarının MP4'ün çıkışıyla önemli artış göstereceğini kaydetti.
"2008'de YTL bazında yaklaşık yüzde 9'luk, avro bazında ise yüzde 3-4'lük büyüme planlıyoruz" diyen Noohi, şu anda 40 şehirde 90 kadar Sony merkezi ile bütün Sony ürünlerini tüketicilere sunduklarını, ayrıca Arçelik ile yaptıkları anlaşma sonucunda ürünlerinin Arçelik mağazalarında da satıldığını, Arçelik ile işbirliklerinin sadece satış açısından değil, piyasanın gelişmesi açısından da önem taşıdığını, ileride işbirliklerinin daha genişleyebileceğini anlattı.
Türkiye'de bir fabrika yatırımı konusunda ise kendisinin görevinin Sony'in üst yöneticilerinin dikkatini olabildiğince Türkiye'ye çekmek olduğunu vurgulayan Noohi, "Türkiye'ye yapılacak doğrudan ya da dolaylı bir yatırım çok iyi olurdu. Bu konuda mücadeleye devam edeceğim. Ancak kararlar Japonya'da alınıyor. Şu an söyleyebileceğim yeni bir şey yok ama ben de mücadeleci bir insanım" şeklinde konuştu.
Noohi, Türkiye ile Japonya arasında dostluğun simgelerinden biri olan Ertuğrul Fırkateyni'nin bir minyatürünü hazırladıklarını, bu ay içinde tanıtımını gerçekleştireceklerini de söyledi.haberturk