Türk hackerlar AB'ye saldırıyor


"Ayyıldız Takımı" AB Komisyonu'nu tehdit ediyor

14.07.2008 15:14


Almanya'nın önde gelen siyasi dergilerinden Focus, "aşırı milliyetçi bir Türk bilgisayar şebekesinin, AB Komisyonu'nun bilgisayarlarına girerek, gizli bilgilere ulaşmaya çalıştığını, Avrupa'daki diğer bazı banka ve şirketlerin bilgisayar sistemlerine de girme tehdidinde bulunduğunu" yazdı.
''Türk şebekesi AB'ye saldırıyor'' başlığıyla AB Komisyonunun gizli bir raporuna dayanılarak verilen haberde, "kendisini 'Ayyıldız takımı' olarak adlandıran Türk şebekenin 13 Haziran'da, AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana'nın internet sayfasının kodunda ufak bir açık bularak, Solana'nın özel sayfalarına girmeyi başardığı ve kendi program kodlarını buraya yüklediği" belirtildi.
AB Komisyonunun güvenlik uzmanlarının dakika başı Solana'nın sayfasını yenilediği, bunun üzerine şebekenin saldırısından, gizli bilgilere ulaşamadan vazgeçmek zorunda kaldığı ifade edildi.
Söz konusu gizli rapora göre, ''Ayyıldız Takımı''nın yerinin tespit edilmesinin mümkün olduğu, ancak bunun için Türk makamlarıyla işbirliğine gereksinim duyulduğu kaydedildi.


haberturk