Polislere kulak kamerası


Suça karışan polisleri tesbit etmek için kulak kamerası kullanılacak

15.07.2008 11:11ABD'nin bazı eyaletlerinde, önümüzdeki yıldan itibaren, polisler ''kulak'' kameraları ile görev yapacak.
AA muhabirinin internetten derlediği bilgilere göre, ABD'de polis otomobillerinin konsollarına kamera konulması ile hem suçlu hem de suç işlemeye meyilli polisler açısından önemli bir uygulama başlatılmıştı. Ancak, olayların sadece otomobildeki kameranın açısı oranında görüntülenebilmesi ardından sektörün önde gelen firmalarından Taser, şimdi de polisler için ''kulak'' kamerası geliştirdi.
Polis, asker, özel güvenlik elemanları gibi genel olarak güvenlik personelinin kulak arkasına yerleştirilen bir kamera ve omuzunda yer alan kablosuz bağlantı aparatı ile çalışan sistem, aynı zamanda mikrofon ve hoparlör setiyle mevcut iletişim ağlarına bağlanabiliyor. Bu sayede, görevlinin gözünden kritik olayları yaklaşık 10 saat boyunca görüntüleyebiliyor, sistem bunu dahili hafızasına kaydediyor ve 30 gün kaldıktan sonra kendiliğinden siliniyor.Firmanın böyle bir ürün çıkarmasına gerekçe olarak ''görevlilerde hakkındaki gerçek ya da gerçek dışı şikayetlerin incelenmesi ve azaltılması'' gösteriliyor. Firma tarafından yapılan deneme amaçlı çalışmalarda sistem özellikle toplumsal olaylar sırasında hem güvenlik güçleri hem de vatandaşlar için önemli kazanımlar sağladı.
Taser firmasının AXON isimli ürünü, otomobillerdeki panel kameralarının yarısından da az bir fiyata satılacak. Otomobillere yaklaşık 3 bin dolara takılan sistemin mobil versiyonu olan ''Kulak'' kamerası ve ekipmanı yaklaşık bin dolar değerinde.
AXON sisteminin renkli ya da gece görüşlü versiyonları da bulunuyor. Toplam 8 GB'lık dahili hafızası bulunan sistemin mini-SD hafıza kartı ile kapasitesi artırılabilirken görüntüler de 2,8 inch (yaklaşık 5 santimetre) büyüklüğündeki portatif LCD üzerinden izlenebiliyor.
Ürünün 2009 yılında satılmasına başlanması planlanıyor.


haberturk