Uydu İhalesi kayıp denizaltı tamam


HABERTÜRK EKONOMİ KOORDİNATÖRÜ GÜNTAY ŞİMŞEK YAZDI..

22.07.2008 16:56 Savunma sanayinde neler olduğunu, hangi ihalenin hangi ülkeye veya şirkete gittiğini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığı’nda yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) toplantılarından öğrenebiliyoruz. Son toplantı 9 Nisan 2008’de yapılmıştı ve önemli gündem maddesi bir türlü bitirilemeyen Göktürk Uydu İhalesi olmuştu. Bugün yapılan toplantı da ise öncelikli ve acil gündem maddesi Almanların kazandığı denizaltı ihalesinin neticelendirilmesi oldu. Hükümet ile askerler arasında tartışma konusu olan uydu ihalesi gündemde yoktu.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nda yapılan toplantılar, Başbakan Erdoğan başkanlığında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar ve diğer ilgili yetkililerin katılımıyla yapılıyor. Son yıllardaki toplantılar da ise hükümetin ciddi ağırlığı hissediliyor. Önceden askeri kanadın her şeyi hazırlayıp hükümetlerin onayı sunduğu ihaleler, son dönemde savunma sanayinde yerli üreticilerin payının da artmasıyla birlikte hükümet ve asker kanadın mutabakatıyla sonuçlandırılmaya başlandı.

İlk defa alımı gerçekleştirilecek olan havadan bağımsız denizaltı temini ihalesi son yapılan toplantıda her iki tarafın onayı ile neticelendirilirken, önceki toplantılarda tartışma konusu olan Göktürk Uydu İhalesi gündeme dahi alınmadı. Gündeme alınmayan diğer bir konu ise yine tartışmalı bir konu olan sivil ve asker devlet protokolünün kullanımı için temin edilmesi düşünülen VİP uçak filosuydu.

Yine bu toplantılarda dikkat çeken bir başka husus ise yurtdışından temin edilen savunma sanayi ürünlerinde artık yerli üretim katkısına azami dikkat ediliyor olmasıdır. Önceden direkte alınan ürünler artık yurtiçinde yapılabilirliğine bakılarak temin edilmesinin yolları araştırılıyor. İhale şartnameleri buna göre hazırlanıyor. Milli Savunma Bakanı Gönül de toplantı sonra yaptığı açıklamada özellikle bu konunun altını çizdi. Ortak üretim modeli ile Türkiye’de imal edilecek denizaltılar için 3 firmadan teklif alında. Değerlendirme sonucunda Howaldswerke-Deutsche Werft GMBH ve Marine Force International LLP ortak girişimi ile sözleşme görüşmelerine başlanması için karar alındı..

Gölcük tersanesinde inşa edilecek ve Türkiye’ye 2,5 milyar Euro’ya mal olacak denizaltıların proje bedelinin yüzde 80'ini Türkiye'de sanayi katılımıyla yapılacak. Türkiye adına önemli bir gelişme olduğunu söylemekte fayda var. Çünkü, bu tarz projelerde yerli sanayi katkısı neredeyse yok denecek bir ihale yöntemiyle yapılıyordu.

Uydu İhalesi neden bitirilemiyor?

Peki, terörle mücadelede önemli kilometre taşı olan uydu ihalesi neden bitirilemiyor?

Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın 2007 ortalarında startını verdiği Göktürk Uluslararası Gözetleme Uydu Projesi ihalesi yıllardır tartışılmasına karşın geçen yıl bitirilmesi planlanmıştı. Ancak, çeşitli sebeplerden ihale yapılamadı.

Sebeplerine gelince; Fransız şirketleri Türkiye tarafından ülkelerine uygulanan ambargo sebebiyle ihaleye katılamadı. Fransız Alcatel ile EADS bu ihalede farklı bir taktik izledi. Alcatel, İtalyan Alenia; EADS de İngiliz Astrium üzerinden ihaleye girdi.

Alcatel, İtalyan Alenia‘nın ortağı. Astrium da EADS‘nin İngiltere’deki tabela şirketi. Ancak, İtalya ve İngiltere’de uydu teknolojisi yok. Bu konuda çalışmaları da bulunmuyor.

14 Temmuz 2006′da açılan ihale için Fransız Alcatel, EADS Astrium, OHBSystem, Israel Aerospace Industries (IAI), Orbital, Antrix Ltd., Rosboronexport, Telespazio ve StCluster Inc. firmaları dosya aldı. Ancak, dosya alanların hepsi teklif vermedi.

18 Aralık 2006′da sadece dört firma; EADS Astrium (İngiltere), IAI (İsrail), OHBSystem (Almanya) ve Telespazio (İtalya) teklif verdi. Fransızlar doğal olarak olan teklif vermedi. Başka ülkelerin şirketleri ise ihaleye bazı şartlar sebebiyle katılamadı. İhale dünyadaki diğer uydu teknolojisine sahip ülkelerin katılımına uygun olarak hazırlanmadığından, katılım düşük oldu. Ancak, uydu ihalesinin daha önceye uzanan ve Fransızların oyunuyla yılan hikayesine dönen tarafları da var.

Durum böyle olunca, 9 Nisan 2008’deki toplantıda, hükümetin ve sivil bürokratların İtalyanlara göz kırptığı, askerlerin ise Almanları tercih ettiği yönünde meydana gelen tartışmalar sebebiyle ihale sonuçlandırılamadı. Ve bir sonraki görüşmede ele alınmak üzere ertelendi. Bir sonraki görüşme bugündü. Ve uydu ihalesi gündemde yoktu.

Uydu ihalesinde, Savunma Sanayi bürokratları Fransız kökenli İtalyanları tercih ederken, askerlerin Almanlara sıcak baktığı yönünde haberler ortaya çıktı. Görüş ayrılığı ihaleyi ileri bir tarihe erteletti.

Ancak, denizaltı ihalesini Almanlar kazandığına göre bakalım ilerleyen günlerde uydu ihalesi kime verilecek?haberturk