Araç kiti satışını ikiye katlandı!

Geçen yıl ağırlaştırılan trafikte cep telefonuyla konuşma cezası araç kiti satışlarını ikiye katladıPazarın yüzde 70'ine sahip olan Parrot'un Türkiye Distribütörü Mobicom Genel Müdürü Mehmet Mahruki, geçen seneki 8 bin adetlik satışı 6 ayda yakaladıklarını açıkladı. 15 bin adetlik araç kiti pazarının yıl sonunda 30-40 bini bulacağını dile getiren Mahruki, "Türkiye'de otomobil sahipliğinde yurtdışı pazarlarını yakalayamasak bile 200 bini bulan satışların yüzde 30'una ulaşabiliriz" dedi.

Pazardaki büyümenin GSM operatörleri ile gidilecek olan işbirlikleri ile daha da hızlanacağını belirten Mahruki, "Bu yıl Tukcell ile İştecell abonelerine yönelik işbirliğine başladık. Mahruki, Vodafone ile de ağustos sonunda çalışmaya başlayacaklarını söyledi.

CEPLE KONUŞMANIN CEZASI 55 YTL

2007 sonunda yapılan düzenlemeyle trafikte cep telefonuyla konuşmanın cezası 55 YTL ve 1 ceza puanına yükseldi. Artan denetimlerin sonunda elinde telefonla direksiyon başına yakalanan sürücüler çözümü araç kiti taktırmakta buldu. Bir yılda yüzde 100 artan satışlar cep telefonu üreticilerinin, Uzakdoğu ve yerli markaların da pazara girmesini sağladı. Bugüne kadar kaza riskini yüzde 400 artırmasına rağmen cep telefonu kullanımına karşı araç kiti kullanımının yaygınlaşmadığını söyleyen Mahruki, "Eski model kitleri takmak için araçlar kesilip delinirdi. Telefonu değiştirince kiti de değiştirmek gerekirdi. Bu gibi zorluklar yüzünden ve yasalar delindiğinden araç kiti çok yaygınlaşmadı" dedi. Mahruki 2005 yılında pazara sundukları bluetooth özelliğiyle her marka cep telefonuna uyum gösteren Parrot araç kitlerinin pazarı büyüttüğüne işaret etti.

ARAÇ KİTİ TELEFON KULLANIMINI ARTIRIYOR

"İnsanların alışkanlıklarını değiştirip, zamanında kötü ün yapmış araç kitlerinden sonra bunu anlatmak zaman aldı. Bunun için önce otomotiv firmalarından başladık. Şu an Renault, Ford, VW, Audi, Seat, Hyundai, Citroen, Ford, Subaru, Fiat, Alfa Romeo, Daihatsu, Volvo, Honda, Toyota ve Opel gibi 15 markanın referanslı ürünü olarak bayilerde satılıyor" diyen Mahruki, yıl sonuna kadar üç markayla daha anlaşacaklarını dile getirdi.

Mahruki GSM sektörüne de yöneldiklerini söyledi ve şöyle devam etti: "Araç kiti otomobil için bir aksesuar, GSM operatörü içinse sorumluluk. Ayrıca otomobilde daha rahat konuştuğunuz için konuşma süreleri de artıyor." Turkcell'in İştecell tarifesiyle bu ay çalışmaya başladıklarını söyleyen Mahruki, "Vodafone ile de Ağustos sonunda çalışmaya başlayacağız. Sonuçta bu cep telefonunu tamamlayıcı bir ürün. Eskiden cep telefonu penetrasyonu zayıftı o yüzden yeni cep telefonu vermek daha uygun geliyordu. Artık cep telefonu değiştirmenin operatöre sağladığı fayda yok. Aksesuarlarla cep telefonu kullanımını artırmak daha doğru geliyor" dedi. Turkcell'e ilk 1200 adet ürün verdiklerini aktaran Mahruki, bu rakamı aylık olarak korumayı hedeflediklerini ifade etti.

Referans