İlk kez el ele fotoğraf internette


Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesi yenilendi.

26.07.2008 09:14Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesi, ulusal ve uluslararası normlarda daha hızlı ve güncel hizmet verebilmek, kurum kimliğini en iyi şekilde yansıtmak amacıyla zenginleştirilerek yeniden tasarlandı.
Yaklaşık 2 ay kapalı devre deneme amaçlı yayın yapan site, ''www.tccb.gov.tr'', ''www.cankaya.gov.tr'', ''www.cumhurbaskanligi.gov.tr'' adreslerinden internet kullanıcılarına hizmet vermeye başladı.
Görsellik, güncellik ve interaktivite odaklı olarak hazırlanan yeni sitede, çok sayıda fotoğraf ve video kullanımıyla şeffaf bir internet yayıncılığı hedefleniyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ve Cumhurbaşkanlığının faaliyetleri hakkında hızlı bilgi akışı ile vatandaşların ve basın mensuplarının gerekli bilgilere düzenli ulaşımı da yenilenen sitenin amaçları arasında yer alıyor.
İnternet sitesi yeni düzenlemesiyle engelli vatandaşların da kolaylıkla hizmet alabilmesine olanak sağlıyor. Dolaşımı kolaylaştırılan, güncel içerik açısından zenginleştirilen sitede kullanıcılara farklı tarayıcılara erişebilirlik imkanı sunuyor.
Cumhurbaşkanlığının yeni internet sitesi interaktif olmanın yanında bu özellikten yararlananlar için güvenlik açısından da yenilendi. ''Cumhurbaşkanına yazın'' bölümüne mesaj yazan kullanıcıların kişisel bilgileri güvenlik önlemleriyle korunur. Ayrıca buradan ulaşan mesajların tümüne yanıt veriliyor.
Teknik özellikleri açısından uluslararası standartların dikkate alındığın sitede kamusal elektronik hizmet listesi de yer alıyor. Kullanıcılar, bu linkler aracılığıyla kurumlara ulaşarak e-hizmetten yararlanabiliyorlar.

İLK KEZ EL ELE

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile eşi Hayrünnisa Gül’ün ilk el ele fotoğrafları yinelenen sitede yer aldı. Görüntüler, Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve eşi Semra Özal’ın kamuoyuna verdiği el ele görüntüleri hatırlattı. Aile fotoğrafında Gül çiftinin çocukları Ahmet Münir, Kübra ve Mehmet Emre Gül de yer aldı. Sitede yer verilen Hayrünnisa Gül’ün biyografisinde şöyle deniliyor: “En değerli varlığının ailesidir. Kadının birey olarak varolabilmesinin güçlü olması ile mümkün olduğuna inanır. Aynı zamanda annelik vasfı ile kadının toplumu şekillendirmede önemli rolü olduğunu düşünür. “ Ayrıca Hayrünnisa Gül’ün mutfak kültürüne olan özel ilgisi de anlatıldı.

ATATÜRK ÖZEL BÖLÜMÜ

Cumhurbaşkanlığının yenilenen sitesinde düzenlenen ''Atatürk Özel'' bölümü; biyografi, kitaplık, fotoğraf galerisi, video galerisi ve Atatürk Kültür Merkezi'nin internet sayfaları ile ''Atam.gov.tr'' sitesine linklerden oluşuyor. Kitaplık bölümünde Atatürk'ün kitaplara olan sevgisi işleniyor. Fotoğraf ve video galerisi bölümleri ise zengin içerikleriyle Atatürk'e ilişkin görsel arşiv niteliği taşıyor.
''Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'' bölümünde Cumhurbaşkanı Gül'ün aile, eğitim ve siyasi yaşamına ilişkin biyografisine, yüksek çözünürlükteki portrelerine ve çeşitli etkinlik ve faaliyetlerden fotoğraflarına ulaşılabiliyor. Sitede, ''Bayan Hayrünnisa Gül'' başlığı altında da ise bayan Gül'e ilişkin biyografik bilgi, video ve görüntüler yer alıyor.
İnternet sitesi ''Cumhurbaşkanlığı'' bölümünde kullanıcılara Türk bayrağı, İstiklal Marşı gibi resmi simgeler, cumhurbaşkanlığının teşkilat yapısı, görev ve yetkileri, Çankaya, Tarabya ve Okluk yerleşkeleri, Atatürk Müze Köşkü ile Çankaya Köşkü'ndeki sanat koleksiyonu ile faaliyetler hakkında da bilgi edinme olanağı sunuyor.

AA