Gelişen yeni teknoloji ve cihazlar doğrultusunda, suçlu yakalama yöntemleri her geçen gün daha da değişim gösteriyor, fakat son zamanlarda, değişik bir eğilim suçlu araştırma tekniklerinde devrim oluşturuyor.
Eğilim, cinayetler, kaçırma olayları, hırsızlık ve MySpace gibi sosyal ağlar üzerine olan diğer suçların davaları hakkında, en geniş insan kitlesinin dikkatini çekmek ve muhtemelen soruşturmalara yardım etmek için tasvirler yapmaya bağlı. Diğer bir deyişle, bu tasvirler, "aranan" afişlerinin ileri teknolojik eş değerlileri olarak çalışıyor.
Suç kurbanları ve polis tarafından eşit olarak internetin günlük yaşamdaki etkilerinin derecesi hakkında daha başka bakış açıları göstererek benzeri girişimler uygulanıyor.
Örneğin, geçtiğimiz Ekim ayında öldürülen Chicago doktorunun yakınları, MySpace.com'a binadan kan sıçratarak hızla uzaklaşan genç bir adamı gösteren bir video kaydı gönderdi.
Kurbanın oğlu bu seçimi, bu davaya dikkat kazandırmak için bir girişim olarak açıklıyor: "18 ve 25 yaş arası genç insanlar muhtemelen gece haberlerini izlemiyorlar ya da gazeteleri her gün okumuyorlar. Bu grup muhtemelen internette, ve hepsinin MySpace'i var."
MySpace'e 25.000$ para ödülü teklif eden bir ilan göndermelerinin ardından, web sitesi altı haftada 40.000'den fazla hit aldı, oysa Chicago polisi bir kaç e-mail dışında herhangi bir arama gelmediğini belirtti.
Sosyal ağlar uzun zamandır terörist örgütlerin sex avcılarını aramakta olan polis temsilcileri tarafından takip edilmekte, ve şimdi onları suçla mücadele aracı olarak aktif şekilde kullanıyorlar: ABD dergisi USA Today tarafından belirtildiği üzere, bir dedektif "haftada muhtemelen bir, iki MySpace davası" aldığını söyledi.