Hem ucuz hem de hızlı internetİşyerinden ya da dışarıda herhangi bir yerden kablosuz ve hızlı bağlanma Kasım'da başlıyor

02.08.2008 10:14 Cep telefonundan görüntülü konuşmayı sağlayan, connect kartla internete evden, işyerinden ya da dışarıda herhangi bir yerden kablosuz ve hızlı bağlanma imkanı sunan 3. Nesil (3N) için ihalenin kasım ayında yapılması bekleniyor. Kuzey KıbrısTurkcell, 3N mobil altyapı lisansını aldıktan sonra ilk test uygulamaları basına tanıttı. Kuzey Kıbrıs'ta 3N ile 7.2 megabit oranında genişbant hızlı internet hizmeti sunacak olan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv 2. nesil iletişim hizmetleri ile 3. nesil iletişim hizmetleri arasındaki arasındaki en temel farkın 72 kat hız olduğunu söyledi. Avustralyada Telekom sektörünün GSYİH'e 14.2 milyar dolar katkı sağladığını, 3N ile 2010'da 2.1 milyar dolar ek katkı sağlanması öngördüğüne dikkat çeken Ciliv, "3N ile birlikte artıracağımız verimliliğin çok büyük bir bölümünü müşterilerimize yansıtacağız bu da internet fiyatlarını çok büyük oranda aşağıya çekecek" dedi.
DEVLERİN PAZARI
Apple, Microsoft, Yahoo ve Google gibi devlerin yatırımlarını kaydırdığı bu alana geç de olsa girmeye hazırlanan Türk firmaları, katma değerli hizmetler üreterek arayı kapatmayı planlıyor. Türk Telekom bünyesindeki sabit hata bağımlılığı kaldıracak olan 3N ile hızlı internet (ADSL) fiyatlarının çok ucuzlayacağını bildiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, uygulamanın tüketiciye sağlayacağı avantajları şu örnekle özetliyor: "1,5 saatlik bir filmi dizüstü bilgisayardan connect kart ile indirmek isterseniz; Türkiye'de 6,5 saatte, KKTC'de ise 13 dakikada yapabilirsiniz. Kısaca uçağa atlayıp Kıbrıs'a gidin, bilgisayarınızdan 13 dakikada aynı filmi indirin. Sonra tekrar uçağa binip Türkiye'ye döndüğünüzde indirme işleminin hâlâ sonuçlanmadığını göreceksiniz."
3'üncü Nesil ile Türkiye'nin tanışacağı yenilikler neler?

- Cep telefonundan televizyon izlenebilecek.
- Cüzdan taşımaya gerek kalmadan alışveriş cepten yapılacak.
- Mobil ofis kavramı genişleyecek. Ofisteki tüm dosyalara yüksek hızda cep telefonundan ulaşılabilecek.
- Cep telefonundan istenilen yere yerleştirilen bir kameradaki görüntü anında izlenebilecek.
- Hastalara uzaktan teşhis ve takip imkanı sağlanacak. (Turkcell, Adıyaman'daki iki köyde pilot bir uygulama başlattı. Bir hastanın kalp rahatsızlığı cepten tespit edildi.)
- SMS (kısa mesaj) ile sunulan spor haber paketi servisi artık görüntülü verilebilecek.
- Akıllı ev uygulamaları yaygınlaşacak. (Kale Kilit ile Turkcell arasında yapılan ortak bir çalışma neticesinde anahtara gerek kalmadan kapılar cepten açılıyor.)
Trafik, güvenlik gibi konularda her yerden mobil olarak bilginin merkezlere iletilmesi mümkün olacak.

haberturk