İnternetten film ve mp3 indirenler dikkat!

İnternetten film veya mp3 indirenlerdenseniz bu haberi dikkatlice okumalısınız...

05 Ağustos 2008 10:58 İnternetten illegal yollar ile film ve ya mp3 mü indiriyorsunuz? Her an bir uyarı alabilirsiniz.

Ülkemizde illegal olarak indirilen film ya da mp3’ler için bir yaptırım uygulanmasa da yurt dışında yapılan ilginç uygulamalar ile korsanın önüne geçilmeye çalışılıyor.

Örneğin çoğu Avrupa ülkesinde internetten illegal olarak film ya da mp3 indirenler, internet sağlayıcıları tarafından hemen tespit edilip polise bildiriliyor. Eğer bu suçu ilk defa işliyorsanız sadece bir uyarı ile kurtulabiliyorsunuz. Fakat aynı suçu 2 veya daha fazla işlerseniz ağır para cezalarına çarptırılıyorsunuz.

Başka bir uygulamada ise ABD’de yapılan bir araştırmadan yola çıkarak Avustralya Hükümeti illegal yollar ile indirme yapan kullanıcıları tespit edip ilk uyarıyı e-postalarına gönderiyor. Hükümet bu sayede illegal indirme sayısını daha aşağılara çekmeyi planlıyor. ABD’de yapılan araştırmanın sonuçları ise gerçekten çok ilginç. İllegal indirme yapan her 10 kişiden 9’u ilk uyarıdan sonra illegal indirmeyi hemen bırakıyor.

Ülkemizde ise kanunlarda ağır cezalar olmasına rağmen uygulamalarda hayata geçmediği için korsanın önü alınamıyor. Bu sebepten dolayı da firmalar ağır maddi kayıplara uğruyorlar. Örneğin Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre illegal yollar ile indirilen her türlü içeriğin yıllık sebep olduğu zarar 250 milyon dolar civarında. Çin’de ise bu rakam 2.7 milyar doları buluyor. Türkiye’de ise kesin bir araştırma bulunmasa da korsanın sadece yazılım sektörüne yıllık zararı 180 milyon dolar civarında.

Hürriyet