Hacı Takip Sistemi geliyor
Malezya üniversitesi Hacı’ların kutsal yolculukta takibi için modern teknolojiyi kullanarak bir sistem geliştirdi. PTMS adı verilen sistem bu seneki Hac sezonunda denenecek.
Önde gelen Malezya üniversitelerinden biri, kutsal yolculuğa çıkan Müslümanları takip edilmesi için modern teknolojiyi kullanan bir program geliştirdi.


The Star’ın haberine göre:

, Başbakanlık’ta görevli bakanlardan Ahmet Zahit Hamidi, Hac konulu bir seminerde duyurusunu yaptığı programla ilgili olarak “Prototip çok başarılı oldu” dedi.
Ülkede en önemli devlet yüksek eğitim kurumlarından olan Malezya Sains Üniversitesi, geçen seneden beri Hacı Takip Yönetim Sistemi (PTMS/Pilgrim Tracking Management System) üzerinde çalışıyordu.
Mekke’deki Umm-Al-Qura Üniversitesi’yle birlikte tasarlanan program hacıların yerlerini ve hareketlerini takipte kullanılacak.
PTS’nin prototipi geçtiğimiz yıl bazı hacıların bagajlarında denendi. Tam bir deneme ise önümüzdeki yıl yapılacak. Bir sonraki etapta ise hacıların hareketlerinin kontrolü için RFID (Radyo Frekansı İmlemesi) kullanılacak.
Testlerin ardından teknoloji tüm dünya hacılarının istifadesine sunulacak.
PTMS’nin beş yıl içerisinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.
Tamamlandığında izleme sistemi hacıların, pasaport, sağlık, bagaj bilgileri yanında ve hacıların Mekke’de çeşitli noktalarda izlenmesini sağlayacak RFID etiketleri içerecek.


Her yıl 2 milyondan fazla kişi İslam’ın beş şartından birini yerine getirmek için Suudi Arabistan’a gidiyor. Yolculuk masraflarını karşılamaya yeten her Müslüman, hayatından en az bir kere Hac’a gitmek yükümlülüğünde.
Malezyalı yetkililer USM programının hacılar için daha iyi bir ortam sağlayacak modern teknoloji anlamına geldiğini belirtiyorlar.
Son birkaç yıldır Suudi yetkililer, hac ritüellerin kolaylaştırılması için modern teknoloji kullanımı için mesai harcıyorlar.
Suudi Arabistan Hac Bakanlığı, Kasım’daki Hac sezonu için girift yayın ağı ve araç tünelleri ve yaya rotaları için yeni güvenlik standartları üzerinde çalışıyor.

Geçtiğimiz Aralık’ta, krallık beş tek raylı sistem kuracağını açıklamıştı. Kutsal mekanlara hacıların gidişini kolaylaştıracak tek ray üzerinde tekerlekle ya da manyetik kaldırmayla hareket eden araçların kullanılması planlanıyor.
Mekke’yi Medine’yi birbirine bağlayacak milyar dolarlık başka bir raylı proje daha bulunuyor.