Sinekler de mi kayboluyor?


Küresel ısınma ile birlikte arıların ortadan kaybolmasından sonra sinek popülasyonunun da azaldığı açıklandı.


Konya Selçuk Üniversitesi (SÜ) Veteriner Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bilal Dik, küresel ısınmaya bağlı olarak ortaya çıkan kuraklığın, üreme alanları yok olan sinek popülasyonunun azalmasında etkili olduğunu düşündüğünü belirtti.

Prof. Dr. Dik, araştırmalar için Akdeniz ve Ege bölgesinde yaptığı saha çalışmalarında, bu yıl geçen yıllara oranla daha az sinek yakalayabildiğini söyledi.

'ŞİMDİLİK KESİN BİR ŞEY SÖYLEYEMEYİZ'

Türkiye'de, bilimsel olarak henüz kanıtlanmamakla birlikte sinek popülasyonunun azaldığının söylenebileceğini ifade eden Prof. Dr. Dik, ''Sinekler küresel ısınmaya bağlı olarak ortaya çıkan kuraklık ve aşırı ilaçlama sonucunda azalıyor diyebiliriz ancak bu bir yaklaşım tarzıdır. Bilimsel bir araştırma yapılmadan kesin bir şey söylememiz mümkün değil'' dedi.

Küresel ısınmaya bağlı olarak ortaya çıkan kuraklığın sineklerin üreme alanlarındaki nemi yok ettiğini ifade eden Dik, ''Sineklerin üremeleri için uygun ortamlar sığır pislikleri, nemli, pis veya organik maddelerce zengin olan bataklık gibi yerlerdir.

Evsel veya hayvansal atıkların bulunduğu yerleri de bunlara ekleyebiliriz. Aşırı sıcaklarda, ısınmaya bağlı olarak sineklerin üredikleri alanlar kuruduğu için, üremeleri biraz kısıtlanmış olur. Böylece sayıları da azalır'' diye konuştu.

İLAÇLAMAYLA DOĞANIN DENGESİ BOZULUYOR

Tüm dünyadaki arı kayıplarının küresel ısınmayla ilişkilendirildiğini söyleyen Dik, ''Ancak diğer taraftan siz her yeri ilaçlarsanız arıyı da öldürürsünüz diğer yararlı böcekleri de.

Günlük hayatta sineklerden hoşlanmayabiliriz ancak ilaçlamayla doğanın da dengesini bozmuş oluyorsunuz. Son yıllarda kanserli hasta sayısının da arttığını görüyoruz. Bunun nedeni kimyasal kirlenmedir, zehirli ilaçların kullanımının artmasıdır'' diye konuştu.

Aşırı ilaçlama konusunda yetkililerin çiftçileri ve vatandaşları uyarması gerektiğini ifade eden Dik, bu yönde acilen ciddi bir girişim başlatılması gerektiğini sözlerine ekledi.11-08-2008, Pazartesi

AA