Türk Telekom cepten konuşturacak


GSM operatörleri hızlı internete el atınca Türk Telekom, iletişim sektöründe tüm ezberleri bozacak değişim için tuşlara bastı

12.08.2008 11:59
İletişim sektöründe rekabet kızıştı, kılıçlar çekildi. Turkcell’in connect kart ile hızlı internet pazarına gireceğini açıklamasından sonra Türk Telekom (TT), abonelerinin cepten konuşmalarını sağlayacak altyapı yatırımlarını hızlandırdı. TT, kullanıcılarına her yerde internet erişimi sağlayan WiFi sistemi üzerinden cep telefonlarına girmeyi planlıyor. Özellikle büyük şehirlerde kurulacak baz istasyonlar sayesinde Telekom abonelerini, internet üzerinden telefon görüşme imkanı tanıyan (Voice over IP) sisteme yönlendireceği belirtiliyor.
TT’nin Voice over IP sistemi ile adım atacağı GSM pazarında fiyatları yüzde 90’a yakın ucuzlatacağı belirtiliyor. Telekom’un kuracağı sistem hem cepten internete bağlanmayı, hem de aynı anda istediğiniz kadar kişiyle iletişim kurmayı sağlayacak.
Telekom’un öncelikle Türkiye’de çok yaygın olmayan VoIP mimarisi ile internet arasındaki entegrasyonu sağlayacağı, sonra da baz istasyonu yatırımlarına yöneleceği vurgulanıyor.
UCUZA KONUŞMA İMKANI
Yeni sistem sadece cep telefonlarında değil, sabit hatlarda da fiyatı önemli oranda aşağı çekmesi bekleniyor. Sabit hatlara yapılacak eklentiler ile dahili telefonlar üzerinden çok daha ucuza şehirlerarası veya ülkelerarası görüşmeler yapabilecek. Türk Telekom’un bant genişliğini artırarak bugüne kadar tam olarak kullanılmayan sistemi hayata geçireceği ve pazarda önemli oranda avantaj yakalayacağı ifade ediliyor.
WiFi HIZLA YAYILIYOR
Bu arada, Türk Telekom’un iştiraki TTNet’in hizmeti olan WiFi kablosuz internet servisi sayesinde, taşınabilir bilgisayarlar ile kafeler, restoranlar, hava alanları, terminaller, üniversiteler, oteller gibi pek çok sosyal alanda hızla ve güvenle internete erişilebiliyor. Bu hizmetten yararlanabilmek için müşterilerin, TTNet WiFi servis noktalarında web tarayıcılarını açtıklarında karşılarına çıkan web sayfasına ADSL hizmet numaralarını, kullanıcı adlarını ve şifrelerini girmeleri yeterli.
TURKCELL İNTERNETE YÖNELİYOR
Türk Telekom’un yatırımlarını hızlandırmasına neden olan açıklama kısa bir süre önce Turkcell cephesinden gelmişti. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Türk Telekom’a alternatif bir ADSL sistemi geliştireceklerini belirtmişti. Cep telefonundan görüntülü konuşmayı sağlayan, connect kartla internete evden, işyerinden ya da dışarıda herhangi bir yerden kablosuz ve hızlı bağlanma imkanı sunan 3. Nesil (3N) için ihalenin Kasım ayında yapılması bekleniyor. Uzmanlar numara taşınabilirliğinin önünün açılmasıyla birkaç ay içerisinde kablosuz iletişim alanında yoğun bir rekabetin başlayacağını, Türk Telekom’un da bu savaşın dışında kalmayacağını dile getiriyor.

HABERTURK
EKONOMİ MÜDÜRÜ ORHAN PALA'NIN HABERİ