Adam kaçırmaya ‘çip’li önlem


Meksika’da kaçırılan insanları bulmak için, deri altına verici yerleştirerek önlem alınıyor.

İSTANBUL - Meksika’da adam kaçırma vakalarının artması ülkenin zenginlerini önlem almaya yönlendirdi. Zengin Meksikalılar derinin altına yerleştirilen ve uydu tarafından yerlerinin saptanmasını sağlayan küçük vericilere binlerce dolar harcıyor...

Meksikalı güvenlik firması Zega’nın ürettiği, pirinç tanesi büyüklüğündeki çipler, müşterilerin derisinin altına şırıngayla enjekte ediliyor. Kaçırılma halinde harici bir düğmeye basılarak uyduya sinyal yollanıyor ve kişinin yeri tesbit edilebiliyor.

Firma “küresel yer belirleme sistemi”ni çalınan araçlar için geliştirmişti. Ancak, 2001 yılında şirketin sahibinin kaçırılması üzerine insanlar için de bu sistemin kullanılabileceği ortaya çıktı.

Firma yetkilisinin yaptığı açıklamada, “Sanırım her yıl 5, 6 bin civarında kaçırma yaşanıyor. Kaçırma oranı daha önce hiç bu kadar yüksek seviyeye çıkmamıştı. Bu rakamlar bizi, dünyada adam kaçırma vakalarının en fazla görüldüğü ülke haline getiriyor” dedi.

ÇİP’İN FİYATI 4 BİN DOLAR

Meksika’da fidye için adam kaçırma vakalarında 2004 ve 2007 yılları arasında yüzde 40 oranında artış yaşandı. Fiyatı 4 bin dolar olan çip için, ayrıca yıllık 2 bin 200 dolar para ödeniyor.

NTV