MP3 çalar 10 yaşında!250 dolara satılan ilk MP3 çalar 32MB hafızaya sahipti.

Diamond Rio, br dönemin efsane MP3 çaları.

Bugün neredeyse bütün müzik çalar cihazlar MP3 destekliyor. Mobil telefonlardan otomobil teyplerine kadar MP3'ler heryerde. iPod gibi cihazlarla digital müzik formatları çoğalarak yayılıyor. Bu devrimin tümü tam 10 yıl önce başladı.

1998 yılına geri dönersek göreceğimiz manzara şu; bir çok yasadışı web sitesinden en kalitelesi 128KBps olan MP3 formatında şarkıları 56K modemlerle şanslıysak 45 dakikada indiriyorduk. ADSL gibi bir kavram hayatımıza girmediğinden muhtemelen SuperOnline'a limitli dial up bağlanıyorduk ve her indirdiğimiz MP3 o değerli kotamızın ciddi bir bölümü uçuyordu.

CD yazmak yarım saat

MP3'leri CD'ye yazabiliyorduk ama bunun için yüzlerce dolar verip bir CD yazıcı satın almamız boş CD'lerin beherine de 10 milyon TL ödememiz gerekiyordu. Üstelik CD yazmak tam yarım saat sürüyordu.

Daha sonra ABD'de 250 dolara MPMan F10 modeli piyasaya sürüldü. Ama Türkiye'de yaşayan bizler daha çok Diamond Rio modelini hatırlıyoruz. Çoğumuz bu modeli Compex gibi fuarlarda gördük ama 32 ve 64 MB gibi komik hafızalara sahip bu cihazlar cebimizi yaktığı için uzaktan baktık.

MPMan ve Rio'nun piyasaya çıkmasından kısa bir süre sonra hayatımıza Napster ortaya çıktı ve MP3 indirmek yeni bir boyut kazandı.
İlk MP3 çalar MPMan F10 bundan 10 yıl önce piyasaya çıktı. 32 MB belleğe sahip cihazın fiyatı 250 dolardıGüncel.net