Herkes 'artist' olabilecek


Yeni bir teknoloji ile istediğiniz film karakterine bürünüp onun yerine rol kesebilirsiniz.

Teknoloji ile Matrix filminin kahramanı Neo karakterine de bürünebilirsiniz.

BD Live adlı teknolojik yenilik sayesinde izleyici, ekrandaki bir mönü aracılığıyla film karakterlerinden birinin yüzünün yerine kendi fotoğrafını koyup filmde yer alabilecek.

Almanya’nın başkenti Berlin’de cuma günü başlayan, Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA’da, ABD’li sanatçı Andy Warhol’un söylediği “Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” cümlesini doğrulayan bir teknolojik yenilik tanıtıldı.

Sony standındaki basın toplantısında dünyada giderek yaygınlaşan yeni medya standardı Blu-ray’in BD Live özelliği sayesinde, izleyici ve film arasında şimdiye kadar görülmedik boyutta etkileşim olacağı açıklandı.

BD Live, izleyicinin, ekrandaki bir mönü aracılığıyla film karakterlerinden birinin yüzünün yerine kendi fotoğrafını koyup filmde yer almasını sağlayacak. Bu özellik şimdilik sadece, Blu-ray formatında piyasaya sürülen “Starship Troopers 3” adlı filmde var. İzleyici, kendi fotoğrafını kullanarak filmin içinde kendisinin de yıldız gemisi askeri olarak yer alabildiği 3 dakikalık bir klip oluşturabiliyor.

BD Live özelliğinin olumsuz yanları, klip boyunca ekrandaki karakterin yüzünün fotoğraftaki gibi sabit olması ve klip süresinin kısalığı. Ancak BD Live’ın gelişmesiyle, bu özelliğin süresinin tüm filmi kapsayacak şekilde uzatılabileceği ve program aracılığıyla yüze jest ve mimik aktarılabileceği belirtildi.

BD Live özelliğine sahip olarak yakında çıkacak Blu-ray filmler arasında Casino Royale, Hancock, Dead Space bulunuyor. Şimdilik 2x25 GB kapasiteye sahip Blu-ray diskler 1080p görüntü sağlıyor.

Blu-ray sürücüler aracılığıyla izlenebilen Blu-ray diskleri destekleyen firmalar arasında Sony, Philips, Panasonic, Pioneer, Samsung, Sharp, Apple, Disney, Warner Home Video, 20th Century Fox var.

Haberin yazarı: Menderes Özel
Milliyet