3G Nisan ayında başlayabilir


Telekomünikasyon Kurumu Başkanı 3G'nin ihale sürecinin 4-5 ay süreceğini belirtti.
Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemleri (3G) ihalesine ilişkin sürecin önümüzdeki hafta belirleneceğini ifade ederek, "3G ihalesi süreci en az 4-5 ay sürer. Bana göre Mart, Nisan gibi 3G başlar" dedi.

"IMT-2000/UMTS Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme Planı" ile "IMT-2000/UMTS Hizmet ve Altyapılarına İlişkin İmtiyaz Sözleşmelerinin (Lisansların) Asgari Değerlerinin Belirlenmesine İlişkin Karar"ın Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatan Acarer, 3G hizmet ve altyapılarına ilişkin yetkilendirme planın net olarak belirlendiğini söyledi.

3G'ye ilişkin ilan, askıda kalma, ihalenin yapılması ve itiraz süreçlerinin ardından konunun Kurulda karara bağlanarak Danıştaya gönderileceğini, Danıştaydaki onay sürecinin en fazla 2 ay süreceğini öngören Acarer, "3G ihalesi süreci en az 4-5 ay sürer. Önümüzdeki hafta ihale süreci belirlenecek. İhale ilanı yapılacak. İhale umarım 2008 bitmeden yapılır. İhalenin yapılması 3G'nin başlaması demek değil. Ondan sonra Kurul kararı, Danıştay... Bana göre Mart, Nisan gibi 3G başlar" diye konuştu.

GSM operatörlerinin 3G ihalesine ilişkin hazırlıkları olduğunu vurgulayan Acarer, kapsama alanına ilişkin kurulan yeni sistemlerin 3G'ye uyumlu olduğunu kaydetti. Acarer, "Operatörlerin çok hızlı bir şekilde 3G sistemlerini tesis etmeye başlayacaklarını düşünüyorum. Kapsama yükümlülüğü özellikle büyükşehirlerden başlar ama biz 3G'nin belirli bir süre içinde tüm ülkede yaygınlaştırılmasını şartnameye koyduk" dedi.

ensonhaber