'BlackBerry ile hayata 60 dakika'


BlackBerry (akıllı telefon) üreticisi, Research In Motion (RIM) Türkiye Direktörü Erkut Alkaya, "Bizler bireylerin iş ve özel hayat dengesini kurabilmek için teknolojiyi akıllıca kullanabileceklerine inanıyoruz" dedi.

AA muhabirinin, BlackBerry'nin Türkiye pazarındaki konumuna ilişkin sorularını yanıtlayan Alkaya, Türkiye pazarına girişleriyle birlikte pazarda "başarılı" bir varlık gösterdiklerini ve yakın geçmişte tanıttıkları BlackBerry Bold ile buna ivme kattıklarını söyledi.

Alkaya, pazara ilk girdiklerinde daha çok büyük şirketlerdeki üst düzey çalışanları hedeflediklerini ancak, mobilitenin öneminin artması ve çalışanların birçok işi aynı anda tamamlama zorunluluğunun ortaya çıkmasıyla, BlackBerry'nin pazarda kritik bir rol oynadığını dile getirdi.
Bugün RIM'in dünyadaki toplam kullanıcı sayısı 16 milyon iken, bunun yüzde 40'ının bireysel, yüzde 60'ının kurumsal kullanıcılardan oluştuğunu anlatan Alkaya, "2009 mali yılının birinci çeyreğinde 2,24 milyar dolarlık gelirle geçen yılın aynı çeyreğine oranla yüzde 107'lik, bir önceki çeyrek döneme göre ise yüzde 19'luk bir artış sergiledi. Ayrıca, 2009 yılının birinci çeyreğinde sevkedilen BlackBerry akıllı telefonu sayısı 5,4 milyondu" dedi.
Alkaya, RIM'in Türkiye pazarına girdiğinde, BlackBerry'nin daha çok üst düzey yöneticiler ve üst yöneticiler (CEO) tarafından kullanıldığını vurgulayarak, şöyle devam etti:
"Pazara çok sayıda ürün seçeneği sunulmasıyla birlikte, tüketici profili de değişime uğradı. BlackBerry akıllı telefonları bugün şirketlerdeki değişik seviyelerdeki çalışanlar, KOBİ'ler ve profesyonel tüketiciler tarafından da kullanılıyor. Bugün yalnızca e-maillere erişim sağlayan bir telefon sunmanın ötesine geçerek, KOBİ veya büyük şirketlerdeki mobil çalışanların ihtiyaçlarını karşılayan ve çok sayıda avantajı barındıran bir çözüm sunuyoruz."
RIM'in, başlangıçta kurumsal kullanıcıları hedeflese de, telefonların "multimedya özellikleri ve sağladığı verimliliğinin", tüm mobil kullanıcıları hedeflemesine olanak sağladığına işaret eden Alkaya, BlackBerry'nin bireyler, kurumlar ve KOBİ'ler tarafından kullanılabildiğini, son çeyrek sonuçlarına göre, kullanıcılarının yüzde 40'ını tüketicilerin, yüzde 60'ını işletmelerin oluşturduğunu kaydetti.
-60 DAKİKA-
Ipsos Reid'in 2007 yılında yaptığı araştırmaya göre, BlackBerry çözümlerinin, kullanıcıların boş zamanlarını verimli zamana dönüştürmelerine yardımcı olduğunu aktaran Alkaya, aynı araştırmaya göre, BlackBerry kullanan bir çalışanın, beraber çalıştığı ekiplerin verimliliğini yüzde 38 oranında artırdığını ve Ipsos Mori'nin 2008 yılı araştırmasına göre Avrupalı KOBİ sahiplerinin yüzde 62'sinin, potansiyel müşterilerine mobil durumdayken de cevap verebildikleri için iş kazandıklarını söyledi.
Erkut Alkaya, "BlackBerry'nin, kullanıcıların gün içerisindeki 60 dakikalık ölü zamanını verimli zamana çevirerek özel hayatlarına daha fazla vakit ayırmalarını sağladığı" görüşünü dile getirerek, "Her yerden ulaşılabilir olmayı sağlayan bir BlackBerry akıllı telefonu, iş ve özel hayatı yönetme konularında büyük faydalar sağlıyor. Kullanıcılar da BlackBerry çözümlerinin çalışanlara büyük esneklik sağladığı konusunda hemfikir" şeklinde konuştu.
Alkaya, şöyle dedi:
"Günümüzde her çalışanın iş temposu çok yoğun ama şunu unutmamak lazım ki, eğer işinizi seviyor ve nelerin sizi sonuca götüreceğini biliyorsanız, bu yoğunluğu akılcı bir şekilde yönetebiliyorsunuzdur. Bizler bireylerin iş ve özel hayat dengesini kurabilmek için teknolojiyi akıllıca kullanabileceklerine inanıyoruz."


+02 Ekim 2008 Perşembe, 13:06
veteknoloji.com