Sabah gazetesinden TİMUR SIRT'ın haberine göre, Türkiye'de ilk kez bir teknoloji şirketine dünya devi bir firma yatırım yapmak için teklif verdi.

Intel, Sanko Holding'e ait telekom altyapısı ve servislerini tasarlayıp uygulamaları hazırlayan Argela'ya ortaklık teklif etti. Intel'in büyüme potansiyeli görerek yatırım yapmak istedigi Argela mobil ve sabit telekom altyapıları için ürün ve çözüm geliştiriyor. Argela'yı kuran Bülent Kaytaz ve ekibine Intel'den ortaklık teklifi geldiği, şirketin önemli denetim aşamalarından geçtiği, sadece hukuki işlemler ve sözleşme detaylarının konuşulduğu iddia ediliyor. Şirketin yüzde 20'lik hissesi için 20 milyon doların üstünde değer biçildiği söyleniyor. Intel'e yakın kaynaklar iki taraf arasında görüşmelerin devam ettiğini, 2007'nin ikinci yarısına kadar görüşmelerin sonuçlanmasının beklendiğini bildirdiler.

Intel'in yatırım şirketi özellikle büyümeye açık şirketlere yatırım yapıyor. Argela'nin Intel'in ortak olmasıyla özellikle yurtdışında daha büyük bir müşteri potansiyeli elde etmesi bekleniyor. Avea ve Turkcell Argela'nın müşterilerinden biri. Şirketin yönetim kadrosunun bir bölümü uzun bir dönem Telsim için çözüm geliştiren Oksijen'den ayrılmıştı. Sanko Holding 2,5 yıl önce yatırım yaptığı Argela'nın getirisi oldukça büyük oldu. Şirket Turkcell, Avea gibi Türk şirketlerine ve yurtdışındaki birçok telekom operatörüne yeni ve yenilikçi altyapı servislerini hazırlıyor.

Intel bu yılın başında 50 milyon dolarlık risk sermayesi fonunu Intel Capital girişimi çerçevesinde Türkiye ve Mısır'da kullandıracağını açıklamıştı.

Intel'in risk sermayesi fonu olan Intel Capital, bilgi işlem, ağ ve kablosuz iletişim gibi farklı pazarlarda donanım, yazılım ve servis şirketlerine yatırım yapıyor. Intel Capital, 1991'den beri 30'dan fazla ülkede yaklaşık bin şirkete 4 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. Başlangıçtan bu yana portföydeki 160 kadar şirket başka şirketler tarafından satın alındı ve 150 kadarı da dünyanın çeşitli yerlerinde halka açıldı. Intel Capital, 25 kadar ülkede yatırım yöneticileri çalıştırıyor. Intel Capital, sadece geçen yıl yatırımlarının yüzde 40 kadarını ABD dışına yaparak, 110 kadar anlaşmaya 130 milyon dolardan fazla yatırım yaptı.

Argela künyesi
Faaliyet alanı: Mobil ve sabit telekom altyapıları ve servisleri.
Çalışan Sayısı: 80 Yıllık
Cirosu: 10 milyon dolar


nethaber