Çipli pasaport dönemi başlıyor
Üzerine yonga (çip) yerleştirilecek ve taklit edilemeyecek yeni pasaportlar yakında kullanılmaya başlanacak.
Testleri TÜBİTAK'a bağlı Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) tarafından sürdürülen çipli pasaportlar, herhangi bir sorunla karşılaşılmaması halinde 11 Kasım 2008'den itibaren kullanılmaya başlanacak.

Türkiye adına verilen pasaportların Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) standartları ve Avrupa Birliği normları doğrultusunda yeniden tasarlanarak, üye ülkeler nezdinde uygun hale getirilmesi amacıyla 11 Temmuz 2007'de başlatılan "Pasaport Tanzim Sistemi ve Optik Okuyucu Projesi" kapsamında yapılan çalışmalar sürüyor.

Konuyla ilgili AA muhabirine bilgi veren emniyet ve TÜBİTAK yetkilileri, çalışmaların programlandığı şekilde yürütüldüğünü, herhangi bir problem olmadığı takdirde gecikmenin söz konusu olmayacağını belirttiler.

Projenin 3 ayağı olduğunu belirten yetkililer, bunlardan ilki olan donanım çalışmalarının yüklenici firma tarafından tamamlandığını, program çalışmalarının ise bu ayın sonuna kadar tamamlanmasının beklenildiğini ifade ettiler.

Bir taraftan da yapılan deneme üretimlerinin UEKAE tarafından test edildiğini bildiren yetkililer, test sırasında sorun çıkması durumunda yüklenici firmanın 4 ay ek süre talep edebileceğini, bu durumda ise tanınan sürenin Mart ayında dolacağını ancak aksaklıkların giderilmesi durumunda ek sürenin dolması beklenilmeden yeni pasaportların dağıtılabileceğini ifade ettiler.

Yetkililer, testlerin olumlu sonuçlanmasının ardından sertifikasyon işlemlerinin ise TSE tarafından yapılacağını kaydettiler.

Vatandaşa ait tüm bilgiler pasaporttaki çipe yerleştirilecek. Artık pasaport bürolarında pasaportlarla ilgili bilgiler bilgisayar ortamında tutulacak. Yeni düzenleme sayesinde ülkeye giriş ve çıkışlarda herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin pasaport kontrolünden kaynaklanan bekleme süreleri de ortadan kalkacak.

Birden fazla güvenlik katmanı bulunacak pasaportların sahtesinin yapılması ise mümkün olamayacak. Birçok aşamalı planlanan güvenlik katmanlarında yer alan figür ve resimler, ancak mor ötesi ya da kızıl ötesi ışınlarla görülebilecek.

aktifhaber